ԱԱԾ-ն կբողոքարկի դատարանի Սեդրակ Քոչարյանի անմեղության կանխավարկածի խախտումն ամրագրող դատական ակտը 04/26/2019 16:51 | ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային անվտանգության ծառայությունը պատրաստվում է բողոքարկել ՀՀ երկրորդ նախագահի որդու՝ Սեդրակ Քոչարյանի հայցադիմումը բավարարելու մասին դատարանի վիճռը։ Այս մասին լրագրողների հետ տեղի ունեցած ճեպազրույցում հայտնել է ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանը:
«Պատրաստվում ենք բողոքարկել դատարանի որոշումը»,–ասաց Վանեցյանը։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահությամբ Արման Հովհաննիսյանի, ապրիլի 5-ին բավարարել է Սեդրակ Քոչարյանի պաշտպանների բողոքը և արձանագրել՝ ԱԱԾ-ի կողմից թույլ է տրվել անմեղության կանխավարկածի խախտում: Հիշեցնենք, որ 2019 թվականի փետրվարի 19-ին Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից պաշտոնական հաղորդագրություն էր տարածվել՝ «Սեդրակ Քոչարյանի վերաբերյալ քրեական գործով հաղորդագրություն» վերտառությամբ որում նշվում էր, թե բացահայտվել է առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր չվճարելու և հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված եկամուտներն օրինականացնելու հանցադեպեր, որոնց կազմակերպման հետ անմիջական առնչություն է ունեցել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի որդին՝ Սեդրակ Քոչարյանը: Սեդրակ Քոչարյանի պաշտպանական խումբը գտել էր, որ հիշյալ հաղորդագրությամբ ԱԱԾ-ն խախտել է Սեդրակ Քոչարյանի անմեղության կանխավարկածը և բողոք էր ներկայացրել դատարան:
«Սեդրակ Քոչարյանի պատիվը և բարի համբավը օրենսդրորեն պաշտպանված են, իսկ անմեղության կանխավարկածը՝ խախտված»,- «Փաստինֆո»-ին ասել էր Ս.Քոչարյանի փաստաբանը։

СНБ Армении обжалует решение суда по поводу нарушения презумпции невиновности Седрака Кочаряна 04/26/2019   17:29  |  Лента новостей
Служба национальной безопасности Армении намерена обжаловать решение суда об удовлетворении иска сына второго президента Армении Роберта Кочаряна – Седрака Кочаряна. Об этом сообщил на брифинге в пятницу директор СНб Армении Артур Ванецян.
"Собираемся обжаловать решение суда", - сказал Ванецян.
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством Армана Ованнисяна 5 апреля удовлетворил жалобу защиты Седрака Кочаряна. Суд констатировал, что Службой национальной безопасности было допущено нарушение презумпции невиновности.
Напомним,   СНБ Армении 19 февраля с.г.  распространила официальное заявление под заголовком “Сообщение об уголовном деле в отношении Седрака Кочаряна”, в котором, в частности, указывалось, что “раскрыты случаи уклонения от уплаты налогов в особо крупных размерах и легализации полученных преступным путем доходов, к организации которых непосредственное отношение имеет сын второго президента Армении Роберта Кочаряна – Седрак Кочарян”.
Сына экс-президента сочла, что СНБ вышеупомянутым заявлением нарушила презумпцию невиновности Седрака Кочаряна и подала жалобу в суд.
“Честь и репутация Седрака Кочаряна защищены законом, а презумпция невиновности нарушена”, - сказал “ФактИнфо” адвокат С. Кочаряна.
11:20 25/04/2019  |  Гражданское правоЧесть и репутация Седрака Кочаряна защищены законом, а презумпция невиновности нарушена
12:38 28/03/2019  |  Гражданское правоСуд сегодня рассмотрит иск сына Роберта Кочаряна против главы СНБ Армении Артура Ванецяна
09:30 20/02/2019  |  Гражданское правоСын экс-президента Армении Роберта Кочаряна собирается подать в суд на директора СНБ