Գեներալի կողմից ապաստան խնդրելը՝ դավաճանություն է . Տոնոյան 04/26/2019 12:47 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը ձեռնպահ է մնացել գնահատական տալ՝ ՌԴ-ից քաղաքական ապաստան խնդրելու ԴԱՀԿ նախկին ղեկավար Միհրան Պողոսյանի քայլին։
«Ես հստակ տեղեկություններ չունեմ՝ ԴԱՀԿ ծառայության նախկին ղեկավարն ապաստան խնդրել է, թե՝ ոչ», - լրագրողների հարցին ի պատասխան ասել է պաշտպանության նախարարը՝ ավելացնելով.
«Եթե չեմ սխալվում, ինքը ԴԱՀԿ ծառայության գեներալ է եղել »:
Հարցին, թե ինչպես է վերաբերում բարոյական տեսանկյունից այն փաստին, որ ՀՀ գեներալը քաղաքական ապաստան է խնդրում՝ Տոնոյանն ասաց. «Որպես պաշտպանության նախարար, եկեք ես ԶՈւ գեներալների համար պատասխան տամ»։ Իսկ ԶՈՒ գեներալի կողմից նման քայլը՝ պաշտպանության նախարարի խոսքերով, կգնահատեր «որպես դավաճանություն»:
Ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ն տեղեկացրել է, որ առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակության եւ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու մեղադրանքով հետախուզման մեջ Միհրան Պողոսյանը ապրիլի 19-ին հայտնաբերվել է Ռուսաստանում։ Իսկ ապրիլի 24-ին նրա փաստաբան Միխայիլ Յամչիտսկին հայտնել էր, որ ԴԱՀԿ ծառայության նախկին պետ Միհրան Պողոսյանը Ռուսաստանից քաղաքական ապաստան է խնդրել:

Давида Тонояна спросили об его отношении к просьбе генерала о предоставлении политубежища 04/26/2019   13:28  |  Лента новостей
Министр обороны Армении Давид Тоноян воздержался от дачи оценки действиям бывшего начальника Службы принудительного исполнения судебных актов(СПИСА) Армении Миграна Погосяна, запросившего политическое убежище в России.
“У меня нет точных сведений – просил ли экс-глава СПИСА убежища или нет”, - сказал в беседе с журналистами министр обороны Армении.
На вопрос о том, как он относится с нравственной точки зрения к тому факту, что генерал попросил политического убежища, Тоноян отметил: “Как министр обороны, давайте я отвечу за генералов ВС". А подобный шаг со стороны генерала ВС, по словам министра обороны, он бы расценивал "как предательство".
Ранее “Фактинфо” сообщило, что Мигран Погосян, находящийся в розыске по обвинению в присвоении или растрате в особо крупных размерах и злоупотреблении должностными полномочиями, 19 апреля был обнаружен в России. А 24 апреля его адвокат Михаил Ямчитский  сообщил "Руне", что бывший глава СПИСА Армении Мигран Погосян попросил политического убежища в России.