Դատախազությունը բողոքարկել է Սամվել Ադյանի կալանավորումը երկարացնելու միջնորդության մերժման մասին դատարանի որոշումը 04/25/2019 15:29 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ դատախազությունն այսօր բողոքարկել է ՊՎԾ աշխատակից Սամվել Ադյանի կալանավորումը չերկարացնելու մասին դատարանի որոշումը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ Գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանից։ Նրա խոսքով՝ բողոքն արդեն մուտքագրվել է Վերաքննիչ քրեական դատարան։
Նշենք, որ այսօր լրանում է Սամվել Ադյանի կալանավորման ժամկետը, ինչով պայմանավորված՝ նա ազատ կարձակվի։
Հիշեցնենք, որ ԱԱԾ-ում քննվող քրեական գործով կոռուպցիոն գործ է բացահայտվել, որն առնչվում է Պետական վերահսկողության ծառայությանը։
ԱԱԾ տարածած պաշտոնական հաղորդագրությանհամաձայն՝ ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայության գնումների գործընթացների վերահսկողության վարչության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Ս.Ադյանը, ունենալով պետության միջոցներով գնումների գործընթացը կանոնակարգող օրենսդրության պահանջների պահպանման նկատմամբ վերահսկողության իրավասություն, նույն վարչության գլխավոր մասնագետ Գ. Խաչատրյանի հետ նախնական համաձայնությամբ, առերևույթ անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով իրենց պաշտոնեական դիրքը, 2018-2019թթ. ընթացքում ապօրինի կերպով միջամտել են վերահսկվող օբյեկտների՝ ՀՀ առողջապահության նախարարության և մի շարք բժշկական կենտրոնների կարիքների համար անհրաժեշտ բժշկական սարքավորումների ձեռքբերման նպատակով կազմակերպված գնման ընթացակարգերին` նպատակ ունենալով հայտարարված մրցույթներում ապահովել իրենց կողմից հովանավորվող առևտրային կազմակերպության հաղթանակը:
Գործի շրջանակներում 2019 թվականի 27-ին հիշյալ պաշտոնատար անձանց մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, իսկ նրանց կողմից հովանավորվող տնտեսվարող սուբյեկտի ներկայացուցչին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով։
Ապրիլի 18-ին հայտնի դարձավ, որ քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել նաեւ ՊՎԾ պետ Դավիթ Սանասարյանին՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու համար։ Նրա պաշտոնավարումը ժամանակավորապես դադարեցվել է։
Հավելենք, որ ավելի ուշ ստորագրությամբ ազատ արձակվեցին ՊՎԾ հիշյալ աշխատակից Գ. Խաչատրյանը եւ նշված քրեական գործով կալանավորված «Զորաշեն» ՍՊԸ-ի հաշվապահ Տարոն Ավետիսյանը։

Прокуратура Армении обжаловала отказ суда от продления ареста Самвела Адяна 04/25/2019   15:43  |  Криминальная хроника
Прокуратура обжаловала решение суда об отказе от продления ареста сотрудника Государственной контрольной службы Армении Самвела Адяна. Об этом “ФактИнфо” сообщил советник генерального прокурора Армении Гор Абрамян.
По его словам, жалоба уже поступила в Апелляционный уголовный суд.
Отметим, что сегодня истекает срок ареста Самвела Адяна, в связи с чем он будет выпущен на свободу.
Ранее СНБ Армении сообщила, что и.о. начальника управления контроля за госзакупками Государственной контрольной службы  Армении С. Адян и главный специалист того же управления Г. Хачатрян, вступив в предварительный сговор, исходя из личной заинтересованности и используя свое должностное положение вопреки интересам службы, в 2018-2019 годах незаконным образом вмешивались в процедуры закупок необходимого для нужд Минздрава и целого ряда медицинских центров медоборудования, имея целью обеспечить победу покровительствуемых ими торговых организаций в объявленных тендерах.СНБ Армении сообщила об аресте двух чиновников ГКС и представителя аффилированной с ними компании В рамках дела 27 февраля 2019 года вышеупомянутым чиновникам были предъявлены обвинения по части 2 статьи 308("Злоупотребление должностными полномочиями, повлекшие по неосторожности тяжкие последствия") и части 2 статьи 325("Подделка, сбыт или использование документов, штампов, печатей, бланков, государственных номеров транспортных средств, совершенные группой лиц по предварительному сговору")УК Армении, а их представителю покровительствуемого ими хозсубъекта Т.А. – по части 2 статьи 38-308("Соучастие в злоупотреблении должностными полномочиями, повлекшие по неосторожности тяжкие последствия") и части 2 статьи 325("Подделка, сбыт или использование документов, штампов, печатей, бланков, государственных номеров транспортных средств, совершенные группой лиц по предварительному сговору") УК Армении.
Добавим, что позже под подписку  о невыезде были освобождены сотрудник ХКС Г. Хачарян и арестованный по данному делу бухгалтер ООО “Зорашен” Тарон Аветисян.