ՊՎԾ աշխատակից Սամվել Ադյանն ազատ է արձակվել 04/25/2019 16:37 | Քրեական խրոնիկոն
ՊՎԾ աշխատակից Սամվել Ադյանն այսօր առավոտյան ազատ է արձակվել։ Տեղեկությունը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հաստատեց ՀՀ քրեակատարողական վարչության հանրային կապերի բաժնի պետ Նոնա Նավիկյանը. «Սամվել Ադյանը առավոտյան՝ 10։30-ի սահմաններում, լքել է քրեակատարողական վարչությունը»,-փոխանցեց նա։
Արդեն հայտնել ենք, որ Ադյանի կալանավորումը երկարացնելու միջնորդությունը դատարանը մերժել է, իսկ Դատախազությունը այսօր բողոքարկել է դատարանի այդ որոշումը։
Հիշեցնենք, որ ԱԱԾ-ում քննվող քրեական գործով կոռուպցիոն գործ է բացահայտվել, որն առնչվում է Պետական վերահսկողության ծառայությանը։
ԱԱԾ տարածած պաշտոնական հաղորդագրությանհամաձայն՝ ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայության գնումների գործընթացների վերահսկողության վարչության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Ս.Ադյանը, ունենալով պետության միջոցներով գնումների գործընթացը կանոնակարգող օրենսդրության պահանջների պահպանման նկատմամբ վերահսկողության իրավասություն, նույն վարչության գլխավոր մասնագետ Գ. Խաչատրյանի հետ նախնական համաձայնությամբ, առերևույթ անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով իրենց պաշտոնեական դիրքը, 2018-2019թթ. ընթացքում ապօրինի կերպով միջամտել են վերահսկվող օբյեկտների՝ ՀՀ առողջապահության նախարարության և մի շարք բժշկական կենտրոնների կարիքների համար անհրաժեշտ բժշկական սարքավորումների ձեռքբերման նպատակով կազմակերպված գնման ընթացակարգերին` նպատակ ունենալով հայտարարված մրցույթներում ապահովել իրենց կողմից հովանավորվող առևտրային կազմակերպության հաղթանակը:
Գործի շրջանակներում 2019 թվականի 27-ին հիշյալ պաշտոնատար անձանց մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, իսկ նրանց կողմից հովանավորվող տնտեսվարող սուբյեկտի ներկայացուցչին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով։
Ապրիլի 18-ին հայտնի դարձավ, որ քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել նաեւ ՊՎԾ պետ Դավիթ Սանասարյանին՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու համար։ Նրա պաշտոնավարումը ժամանակավորապես դադարեցվել է։
Հավելենք, որ ավելի ուշ ստորագրությամբ ազատ արձակվեցին ՊՎԾ հիշյալ աշխատակից Գ. Խաչատրյանը եւ նշված քրեական գործով կալանավորված «Զորաշեն» ՍՊԸ-ի հաշվապահ Տարոն Ավետիսյանը։

Сотрудник Госконтрольной службы Армении Самвел Адян вышел на свободу 04/25/2019 17:04 | Лента новостей
Сотрудник Государственной контрольной службы Армении Самвел Адян сегодня утром был освобожден из-под стражи. Эту информацию “ФактИнфо” подтвердила начальник по связям с общественностью Уголовно-исполнительной управления Нона Навикян.
“Самвел Адян утром, около 10:30, покинул уголовно-исполнительное учреждение”, - сообщила она.
Ранее агентство сообщило, что суд отклонил ходатайство о продлении Самвелу Адяну меры пресечения в виде заключения под стражу. Прокуратура сегодня обжаловала это решение суда
СНБ Армении в феврале сообщила, что и.о. начальника управления контроля за госзакупками Государственной контрольной службы Армении С. Адян и главный специалист того же управления Г. Хачатрян, вступив в предварительный сговор, исходя из личной заинтересованности и используя свое должностное положение вопреки интересам службы, в 2018-2019 годах незаконным образом вмешивались в процедуры закупок необходимого для нужд Минздрава и целого ряда медицинских центров медоборудования, имея целью обеспечить победу покровительствуемых ими торговых организаций в объявленных тендерах.
В рамках дела 27 февраля 2019 года вышеупомянутым чиновникам были предъявлены обвинения по части 2 статьи 308("Злоупотребление должностными полномочиями, повлекшие по неосторожности тяжкие последствия") и части 2 статьи 325("Подделка, сбыт или использование документов, штампов, печатей, бланков, государственных номеров транспортных средств, совершенные группой лиц по предварительному сговору")УК Армении, а их представителю покровительствуемого ими хозсубъекта Т.А. – по части 2 статьи 38-308("Соучастие в злоупотреблении должностными полномочиями, повлекшие по неосторожности тяжкие последствия") и части 2 статьи 325("Подделка, сбыт или использование документов, штампов, печатей, бланков, государственных номеров транспортных средств, совершенные группой лиц по предварительному сговору") УК Армении.
Добавим, что позже под подписку о невыезде были освобождены сотрудник ХКС Г. Хачарян и арестованный по данному делу бухгалтер ООО “Зорашен” Тарон Аветисян.