«Մարդն ընդունակ է վատագույնին». Մակրոնը գրառում է արել Ցեղասպանության 104-րդ տարելիցի կապակցությամբ 04/25/2019 10:54 | ԼՐԱՀՈՍ
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Հայոց ցեղասպանության 104-րդ տարելիցի կապակցությամբ գրառում է կատարել «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում: Ֆրանսիայի նախագահը, մասնավորապես, գրել է. «Ապրիլի 24-ին մենք պաշտոնապես ոգեկոչում ենք Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը, որպեսզի հիշենք, որ մարդն ընդունակ է վատագույնին, երբ մոռանում է, թե ինչն է իրեն կապում իր հարևանի հետ, և որպեսզի հետևողական լինենք, որ պատմությունը չկրկնի նրա սխալները»:
Հայոց ցեղասպանության 104-րդ տարելիցի կապակցությամբ Փարիզի քաղաքապետարանում տեղի է ունեցել հիշատակի ավանդական միջոցառում՝ քաղաքապետ Անն Իդալգոյի մասնակցությամբ: Այս տարի միջոցառումն ունեցել է խորհրդանշական բնույթ, քանի որ երկրում առաջին անգամ ապրիլի 24-ը պաշտոնապես նշվում է որպես Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր: Միջոցառմանը ներկա է գտնվել ավելի քան 500 մարդ, այդ թվում՝ քաղաքական, հասարակական, հոգևոր, մշակութային հայտնի գործիչներ:

Макрон по случаю 104-й годовщины Геноцида армян оставил запись: “Человек способен на худшее, когда…” 04/25/2019 11:38 | Лента новостей
Президент Франции Эммануэль Макрон по случаю 104-й годовщины Геноцида армян оставил запись в своем микроблоге в Twitter.
“24 апреля мы официально поминаем жертв Геноцида армян, чтобы помнить, что человек способен на худшее, когда забывает, что связывает его со своим соседом, и чтобы быть последовательными, чтобы история не повторяла бы ошибок”, - написал Макрон.
По случаю 104-й годовщины Геноцида армян в мэрии Парижа состоялось традиционное мероприятие памяти с участием мэра французской столицы Анн Идальго. В этом году мероприятие носило символический характер, поскольку впервые в стране 24 апреля официально отмечается как Национальный день памяти жертв Геноцида армян. На мероприятии присутствовали более 500 человек, в том числе известные политические, общественные, духовные деятели и деятели культуры.