Փաստական տվյալները բավարար էին Դավիթ Սանասարյանին մեղադրանք առաջադրելու համար. Արթուր Դավթյան 04/24/2019 12:56 | Քրեական խրոնիկոն
Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր այսօրվա այցից հետո Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում հավաստիացրեց, որ ՊՎԾ պետ Դավիթ Սանասարյանի գործով ընթանալու է լրիվ, օբյեկտիվ, բազմակողմանի նախաքննություն. «Ըստ էության, գործով հավաքված փաստական տվյալները քրեադատավարական օրենքի պահանջին համապատասխան բավարար էին Դավիթ Սանասարյանին մեղադրանք առաջադրելու համար»,-նշեց նա։
Արթուր Դավթյանի խոսքով՝ Սանասարյանին դատավարական կարգավիճակ տալը իր հետ բերել է դրանից բխող իրավունքների լայն շրջանակ, մասնավորապես՝ պաշտպանության իրավունք. «Ամենակարեւորը՝ Սանասարյանը ստացել է պաշտպանության իրավունք, ինչի իրացմամբ էլ, ինչպես գիտեք, բողոքարկել է ԱԱԾ որոշումները եւ խնդրելով գործը ԱԱԾ վարույթից տեղափոխել քննչական այլ մարմին»։
Անդրադառնալով Սանասարյանի պաշտպանի այն խոսքին, թե վերջինիս դեմ գործ են սարքում, Գլխավոր դատախազն ասաց. «Որ պահին հսկող դատախազը նման տեղեկություն ունենա կամ թեկուզ ռիսկ տեսնի, որ գործը սարքում են, ոչ մի պարագայում նախաքննական մարմինը չի շարունակի այդ գործը վարել»։
Նրա խոսքով՝ պաշտպանների միջնորդությունը նոր են ստացել, ու կարող է ասել միայն, որ դրանում տեղեկություններ կան, որոնք պետք է ստուգվեն։
Արթուր Դավթյանը վստահեցրեց, որ Դավիթ Սանասարյանը անկաշկանդ ներկայացնելու է իր փաստարկներն ու իրեն հայտնի տեղեկությունները, որոնք էլ անցնելու են լրիվ, օբյեկտիվ եւ բազմակողմանի ստուգում։ «Ոչ ոքի մոտ թող կասկած չլինի, որ լրիվ, օբյեկտիվ, բազմակողմանի քննությամբ դրանք ստուգվելու են»,- ասաց գլխավոր դատախազը։

Генпрокурор Армении: фактических данных было достаточно для предъявления обвинения Давиду Санасаряну 04/24/2019   13:21  |  Криминальная хроника
Генеральный прокурор Армении Артур Давтян заверил, что расследование по делу в отношении главы Государственной контрольной службы РА Давида Санасаряна будет вестись полным, объективным и всесторонним.
“По сути,  собранных по делу фактических данных было достаточно для предъявления обвинения Давиду Санасаряну”, - отметил он.
По словам Артура Давтяна, придача Санасаряну процессуального статуса подразумевает широкий круг  прав,  в частности право на защиту.
“Самое важное, что Санасарян наделен правом на защиту, при реализации которого, как вы знаете, он подал иск, обжаловав решения Службы национальной безопасности, и попросил перевести дело из производства СНБ в ведение другого органа”, - сказал Давтян журналистам в мемориальном комплексе “Цицернакаберд”.
Комментируя слова адвоката Санасаряна о фабрикации дела против его подзащитного, генпрокурор отметил:”В тот момент, когда у прокурора, осуществляющего надзор, появятся подобные сведения или даже возникнет риск фабрикации дела, то орган предварительного следствия ни в коем случае не станет дальше вести это дело” .
По его словам, они только получили ходатайство адвокатов, и могут лишь заявить, что оно содержит сведения, подлежащие проверке.
Артур Давтян заверил, что Давид Санасарян не будет скован при представлении своих доводов и известных ему сведений, которые также пройдут полную, объективную и всестороннюю проверку.