Միացյալ Նահանգներն այս պատմական դեպքերը, պատմական իրողությունը չի ժխտում. ԱՄՆ դեսպանը Հայոց Ցեղասպանության մասին 04/24/2019 11:20 | ԼՐԱՀՈՍ
Միացյալ Նահանգներն այս պատմական իրողությունը չի ժխտում: Այն, ինչ տեղի է ունեցել 1915 թվականին, 20-րդ դարի խոշորագույն վայրագություններից մեկն է:
Այսօր Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր կատարած այցի ժամանակ, լրագրողների հետզրույցում, հայտարարեց Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին։
«Այսօր մենք հիշատակի և հարգանքի տուրք ենք մատուցում։ Միացյալ Նահանգներում իմ հաստատման լսումների ժամանակ ես նշել եմ և նորից կնշեմ, որ Միացյալ Նահանգներն այս պատմական դեպքերը, պատմական իրողությունը չի ժխտում, և այն, ինչ տեղի է ունեցել 1915 թվականին, դա 20-րդ դարի վատթարագույն զանգվածային վայրագություններից մեկն է, և մեզ շարունակում է ոգևորել տոկունությունը, որ մենք տեսնում ենք հայ ժողովրդի մոտ»,-ասաց Լին Թրեյսին:

Американский посол о Геноциде армян: США не отрицают исторические события 1915 года 04/24/2019   11:37  |  Лента новостей
Соединенные Штаты Америки не отрицают эти исторические реалии; то, что произошло в 1915 году – одно из самых крупнейших зверств 20 века. Об этом заявила в беседе с журналистами в среду, 24 апреля, в мемориальном комплексе "Цицернакаберд" посол США в Армении Линн Трейси.
“Сегодня мы воздаем дань памяти и уважения. Во время прошедших в США слушаний по утверждению моей кандидатуры я отметила и снова отмечу, что Соединенные Штаты эти исторические события, исторические реалии не отрицают, и то, что произошло в 1915 году - одно из самых масштабных зверств 20 века. И нас продолжает вдохновлять стойкость, которую мы видим у армянского народа”, - сказала Линн Трейси.