Հրայր Թովմասյանի համոզմամբ, պատասխանը Թուրքիային պետք է լինի հզոր, կայուն, ուժեղ պետություն կառուցելը 04/24/2019 11:19 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում հարգանքի տուրք մատուցեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Նա լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ պատասխանը Թուրքիային պետք է լինի այն, որ հայ ժողովուրդը կառուցի հզոր, կայուն, ուժեղ պետություն:
«Ինձ համար Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակից հետո ապրիլի 24-ի խորհուրդը փոխվել է: Եթե մինչև դա ինձ համար սգո օր էր, ապա 100-ամյակից հետո, երբ սրբադասվեցին ցեղասպանության բոլոր զոհերը, ինձ համար այս օրը վերածվեց ապրելու, արարելու օրվա: Մեր յուրաքանչյուրի անելիքը, ըստ էության, դա է»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասաց Հրայր Թովմասյանը:
Հրայր Թովմասյանը նկատեց, որ ինքը ցեղասպանությունից փրկված մարդկանց սերունդ է: Եվ ամենամեծ կորուստն այն է համարում, որ հզոր պետություն չենք կարողացել կառուցել:
«Այս տարածքում պետք է հզոր պետություն ունենայինք՝ աշխարհի հետ հավասարը հավասարին քայլող: Դա ամենամեծ կորուստն է, որն ամեն գնով պետք է վերականգնել»,-ասաց Հրայր Թովմասյանը:

Грайр Товмасян: ответом Турции должно быть построение мощного, стабильного, сильного государства 04/24/2019   12:06  |  Лента новостей
Председатель Конституционного суда РА Грайр Товмасян в мемориальном комплексе “Цицернакабер” воздал дань уважения памяти жертв Геноцида армян. В беседе с журналистами он отметил, что ответом Турции должно стать постороение армянским народом мощного, стабильного, сильного государства.
“Для меня после 100-летия Геноцида армян завет 24 апреля изменился. Если до этого это был день траура, то после 100-летия, после канонизации всех жертв Геноцида, этот день стал для меня  днем жизни, созидания. По сути, это дело каждого из нас”, - сказал Товмасян. Его слова приводит "Арменпресс"
Грайр Товмасян отметил, что он является потомком людей, спасшихся от Геноцида. И самой большой потерей считает то, что мы не смогли построить мощное государство.
“На этой территории мы должны были иметь мощное государство, идущее в ногу со всем миром. Это самая большая потеря, которую нужно восстановить любой ценой”,-сказал Грайр Товмасян.