Մուրացկանին օգնող կնոջ վրա ավազակային հարձակում գործելու համար մեղադրվում են Վրաստանից ժամանած հայ երիտասարդներ 04/23/2019   11:35  |  Քրեական խրոնիկոն
Վրաստանի Հանրապետության երկու քաղաքացու կողմից փետրվարի 23-ին Երեւանի Խորենացի փողոցում 27-ամյա կնոջ վրա ավազակային հարձակում գործելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործն ուղարկվել է դատարան։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ «Դատալեքս» դատական-տեղեկատվական համակարգից։
Գործը մակագրվել է դատավոր Հարություն Մանուկյանին։
Գործով առաջին նիստը կայացել է երեկ՝ ապրիլի 22-ին։
Հիշեցնենք, որ  2019թ. փետրվարի 23-ին՝ ժամը 22:45-ի սահմաններում, երկու անձ հետևել են 27-ամյա մի կնոջ և Խորենացի փողոցում շրջապատելով նրան՝ ատրճանակի գործադրման սպառնալիքով պահանջել են գումար եւ ոսկյա զարդեր: Կինը նրանց է հանձնել իր մոտ առկա գումարը` 500 եվրո և 80.000 ՀՀ դրամ, ինչից հետո հիշյալ անձինք դիմել են փախուստի։ Նշենք, որ նրանցից մեկը անչափահաս է։
«Դատալեքս»-ից պարզ է դառնում, որ Երջանիկին եւ Թաթուլին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նրանք, ավազակային հարձակում կատարելու միջոցով ուրիշի գույքի հափշտակություն կատարելու վերաբերյալ նախնական համաձայնության գալով, 2019 թվականի փետրվարի 23-ին՝ ժամը 22:45-ի սահաններում, Երևան քաղաքի Խորենացի փողոցի 2-րդ նրբանցքի 13-րդ հասցեում գտնվող տան դիմաց հարձակվել են երիտասարդ կնոջ վրա, ապա որպես զենք օգտագործված «Browning 1910» ատրճանակի մետաղական խաղալիք-կրկնօրինակ գործադրմամբ՝ նրա կյանքի կամ առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելու սպառնալիքով հափշտակել վերջինիս դրամապանակը և դիմել փախուստի:
«Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ հայտնել է, որ հիշյալ հանցագործությունը ենթադրյալ կատարած անձինք Հայաստան էին եկել բուժման համար եւ Երեւանում սենյակ են վարձակալել Իսակովի պողոտայում գտնվող հյուրանոցներից մեկում: Նրանցից մեկն առողջական խնդիրներ ունի` ողնաշարի ճողվածքի հետ կապված, ով այստեղ անցել է նախնական հետազոտություն բժշկական կենտրոնում ու, հասկանալով, որ բավականին գումար է անհրաժեշտ բուժումը կազմակերպելու համար, որոշել են գումար հայթայթել ավազակային հարձակում գործելու եղանակով։ Այդ նպատակով տոնավաճառից գնել են երկու ծալովի դանակ և մեկ մետաղական խաղալիք ատրճանակ, որն արտաքինից գրեթե չի տարբերվել իրական զենքից։ Ապա գնացել են հյուրանոցային համար, որտեղ իրենց գուլպաներից պատրաստել են երկու դիմակ։ Ավազակային հարձակումից հետո վերադարձել են հյուրանոց եւ հաշվել գումարը, ինչը մասամբ օգտագործել են բժշկական կենտրոնի վճարումները կատարելու, մյուս մասն էլ իրենց հաճույքների համար. գնացել են գիշերային ակումբ, սրճարան:  Հյուրանոցային համարում կատարված խուզարկությամբ հայտնաբերվել էին ծալովի 2 դանակ, «FN Browning 1910» տեսակի ատրճանակի մետաղական խաղալիք-կրկնօրինակ, գուլպայից պատրաստված 1 դիմակ։
Նրանց մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ՔՕ-ի 175-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին եւ 4-րդ կետերով, այն է՝ խոշոր չափերով գույք հափշտակելու նպատակով զենքի կամ որպես զենք օգտագործվող այլ առարկաների գործադրմամբ ավազակություն կատարելը։
Նշենք, որ հարձակման ենթարկված 27-ամյա կինը Ֆրանսիայի Հանրապետությունում մշտապես բնակվող, ազգությամբ եզդի ՀՀ քաղաքացի է։ 2019 թվականի հունվարի 22-ին նա ժամանել էր Հայաստան առողջական խնդիրներ ունենալու և վիրահատվելու համար եւ փետրվարի 25-ին պետք է վերադառնար Ֆրանսիա:
17:28 10/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱվարտվել է «Ֆաստ կրեդիտ կապիտալ»-ի աշխատակիցների և հաճախորդի նկատմամբ կատարված ավազակային հարձակման գործի նախաքննությունը
10:21 21/03/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԱվազակային հարձակում՝ Չարենցավանում. ձերբակալվել է երկու անձ
14:41 05/01/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԱվազակային հարձակում տարեց կնոջ նկատմամբ
12:40 15/12/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԱվազակային հարձակում տարեց համագյուղացու նկատմամբ. հափշտակել էր 2.700.000 դրամ
09:44 15/10/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԲացահայտվել է դեղատան աշխատակցի նկատմամբ կատարված ավազակային հարձակումը. կասկածյալը ձերբակալվել է

Двое армян из Грузии угодили под суд за разбойное нападение на женщину в Ереване 04/23/2019   12:02  |  Криминальная хроника
Уголовное дело по факту совершенного 23 февраля разбойного нападения на 27-летнюю женщину на улице Хоренаци в Ереване, по которому обвиняемыми проходят двое граждан Грузии армянского происхождения, направлено в суд. Об этом “ФактИнфо” стало известно из сообщения на портале судебной информационной системы “Даталекс”.
Дело завизировано на имя судьи Арутюна Манукяна. Первое заседание суда по делу состоялось накануне, 22 апреля.
Напомним, около 25:45 23 февраля с.г. двое парней, проследив за 27-летней женщиной, окружили ее на улице Хоренаци, и, угрожая ей пистолетом, потребовали деньги и золотые украшения. Женщина отдала имевшиеся при ней 500 евро и 80 тыс. драмов, после чего злоумышленники скрылись с места происшествия. Отметим, что один из них несовершеннолетний.
Ранее “ФактИнфо” сообщило, что предполагаемые преступники прибыли в Армению на лечение, и  арендовали номер в одной из гостиниц на проспекте Исакова в Ереване. Один из них имеет проблемы со здоровьем, в частности грыжу позвоночника. Он прошел в  одном из медцентров Еревана предварительное обследование, и, поняв, что на лечение потребуется приличная сумма, решил достать их, прибегнув к разбойному нападению. С этой целью он приобрел на ярмарке два складных ножа и один металлический игрушечный пистолет, который внешне почти не отличался от настоящего оружия.
Затем он отправился в гостиницу, где из своих носков сделал две маски. После разбойного нападения он вернулся в отель и посчитал деньги. Часть из них он направил на покрытие расходов в медцентр, а остальную сумму потратил на развлечения в частности отправился в ночной клуб и кафе. При проведенном в гостиничном номере обыске были обнаружены 2 ножа, игрушечный пистолет типа "FN Browning 1910", одна маска, изготовленная из носка.
Им инкриминируют пункты 1 и 4 часть 2 статьи 175("Разбой, совершенный группой лиц по предварительному сговору с применением оружия или иных предметов, используемых в качестве оружия”) УК Армении.
Отметим, что подвергшаяся нападению женщина – гражданка Армении, езидка по национальности, которая проживает на постоянной основе во Франции. 22 января 2019 года женщина, у которой возникли проблемы со здоровьем, приехала в Армению на операцию.  25 февраля женщина планировала вернуться во Францию.