ԲՀԿ պատգամավորն առաջարկում է փակել Երևանում գործող թրաֆիքինգի օջախ հանդիսացող մերսման սրահները 04/22/2019   11:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մերսման սրահների անվան տակ բազմաթիվ երևույթներ են կատարվում, որոնք լուրջ ուսումնասիրության կարիք ունեն: Մենք կարող ենք այս մերսման սրահները բնորոշել, որպես թրաֆիքինգի օջախներ:
Այսօր Ազգային ժողովում «Մարդկանց թրաֆիքինգի և շահագործման ենթարկված անձանց նույնացման և աջակցության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ ու լրացումներ կատարելու մասին Կառավարության ներկայացրած օրենքի նախագիծի քննարկման ժոամանակ ասաց «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը:
Նա առաջարկեց նախագծի հիմնական զեկուցող, աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Գեմաֆին Գասպարյանին ուսումնասիրել այդ երևույթն ու հնարավորինս շուտ  փակել  Երևանում գործող թրաֆիքինգի այդ կենտրոնները:
Հարցին պատասխանելով, նախարարի տեղակալն ասաց՝ թրաֆիքինգի զոհերի հետ կապված կա երկու գործընթաց՝ աջակցության և պաշտպանության:
«Աջակցության գործընթացը իրականացնում է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը, իսկ պաշտպանության գործընթացը՝ ոստիկանությունը»,-ասաց Գասպարյանը:
Նա նշեց, որ իրենք պատրաստ են աջակցել, իսկ քրեական գործեր հարուցելն ու վարույթ ընդունելն արդեն ոստիկանության տիրույթում է
Փոխնախարարին ի պատասխան Սերգեյ Բագրատյանն ասաց, որ հարցը չի տալիս իրեն ուղղորդելու համար և  հավելեց․ «Ես Ձեզ ասում եմ՝ ուսումնասիրեք այդ երևույթները և դրանց մասին համապատասխան եզրակացությունները ներառեք առաջինից երկրորդ ընթերցման ժամանակ․ թե չէ՝ ով պետք է զբաղվի դրանով՝ ձեզանից լավ գիտենք»։
14:06 20/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագիծը երկրորդ ընթերցմամբ ընդունվելու դեպքում՝ կփակվեն աշխատատեղեր. Սերգեյ Բագրատյան
12:20 03/04/2019  |  Քրեական խրոնիկոն73-ամյա կինը հետախուզվում էր թրաֆիքինգի մեղադրանքով
13:11 24/02/2019  |  Քաղաքացիական իրավունք«Լիդիան Արմենիա» ընկերությունը պատգամավորից պահանջում է հերքել կաշառքի վերաբերյալ հայտարարությունը. հայցը մուտք է եղել դատարան
21:10 21/02/2019  |  ԼՐԱՀՈՍ«Լիդիան Արմենիա» ընկերությունը Սերգեյ Բագրատյանից պահանջել է դրամական փոխհատուցում
14:59 04/01/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՌԴ քաղաքացին զբաղվել է Տաջիկստանի քաղաքացիների առևտրով
15:15 12/11/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԲացահայտվել է թրաֆիքինգի դեպք․ հնդիկ ռեստորանատերը շահագործել է ազգակիցներին (տեսանյութ)
17:28 17/02/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԿիեւում ձերբակալվել է մարդկանց առևտրով զբաղվող Ադրբեջանի քաղաքացի
10:42 01/02/2018  |  ԼՐԱՀՈՍ2017թ. ընթացքում վարույթ է իրականացվել մարդկանց թրաֆիքինգի կամ շահագործման հատկանիշներով 17 քրեական գործերով
15:25 30/12/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԱդրբեջանցի հայտնի պրոդյուսերը մեղադրվում է թրաֆիքինգի մեջ
09:29 28/12/2017  |  ՄամուլՀՀ քաղաքացիների աշխատանքային թրաֆիքինգի ուղղությունը Ռուսաստանն է, սեռականը՝ Թուրքիան. «Ժամանակ»

Депутат от ППА предложил закрыть массажные салоны в Ереване как рассадников траффикинга 04/22/2019   12:16  |  Лента новостей
Депутат от парламентской фракции "Процветающая Армения" Сергей Багратян на заседании НС в понедельник предложил закрыть все массажные салоны в Ереване, охарактеризовав их как очаги траффикинга.
Национальное Собрание Армении на очередном заседании в понедельник обсуждает поправки в закон "Об идентификации и поддержке лиц, подвергшихся траффикингу и эксплуатации".
По словам Багратяна, под видом массажных салонов происходят различные явления, которые нуждаются в серьезном исследовании.
Он предложил заместителю министра труда и по социальным вопросам Армении Гемафину Гаспаряну заняться исследованием данного явления и ввести запрет на деятельность массажных салонов и максимально быстро закрыть "эти действующие в Ереване центры траффикинга".
По слова замминистра,  есть два процесса, связанных с жертвами траффикинга – поддержка и защита.
“Процесс поддержки осуществляет министерство труда и по социальным вопросам, а защиты - Полиция”, - сказал Гаспарян.
Он отметил, что они готовы оказать содействие, а возбуждение уголовных дел и принятие их к производству – это прерогатива Полиции.
В ответ Сергей Багратян заявил: "Я вам предлагаю изучить эти явления и внести соответствующие заключения в ходе рассмотрение вопроса с первого по второе чтение, а то, кто будет этим заниматься, мы знаем лучшего вас”.