Արտակ Զեյնալյանն ընդդեմ քաղաքացիական և վարչական պալատի դատավորների. Գագիկ Հարությունյանը հայտնվել է դժվարին վիճակում 04/22/2019 16:56 | ԼՐԱՀՈՍ
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ ՀՀ արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանի՝ ԲԴԽ ներկայացված դիմումն առավելապես վերաբերում է Վճռաբեկ դատարանի մեծամասամբ քաղաքացիական և վարչական պալատի դատավորներին:
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ Արտակ Զեյնալյանը դիմել է Բարձրագույն դատական խորհուրդ՝ Վճռաբեկ դատարանի 11 դատավորի կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու համար, ինչը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում պաշտոնապես հաստատել էին նաեւ ԲԴԽ-ից։
Նշենք, որ պաշտոնական աղբյուրները դեռևս չեն հայտնում, թե նախարարն ինչ խախտումներ է վերագրում դատավորներին, իսկ «Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով`դրանց թվում վիճարկվում են նաեւ դատավարական ժամկետների խախտումները: Նախարարի դիմումը մեծ դժգոհության ալիք է առաջացրել պալատում եւ ԲԴԽ նախագահը ներկայումս երկընտրանքի առաջ է՝ կարգապահական վարույթ հարուցել ու պատժել պալատի բոլոր դատավորներին, թե պաշտպանել նրանց իրավունքները։
Նկատենք, որ ներկայումս մի շարք հայցեր կան ներկայացված ընդդեմ ԲԴԽ-ի՝ թե գործող դատավորների եւ թե դատավորի թեկնածուների կողմից, ովքեր վիճարկում են ինչպես Գ.Հարությունյանի՝ ԲԴԽ նախագահ լինելու իրավաչափությունը, այնպես էլ տվյալ կառույցի կայացրած մի շարք որոշումների օբյեկտիվությունն ու օրինականությունը։

Гагик Арутюнян оказался в сложном положении из-за обращения Артака Зейналяна о привлечении 11 судей к дисциплинарной ответственности 04/22/2019   17:30  |  Лента новостей
По сведениям “ФактИнфо”, представленное Высшему судебному совету(ВСС) заявление министра юстиции Армении Артака Зейналяна во многом касается большинства судей гражданской и административной палат Кассационного суда.
Напомним, несколько дней назад Артак Зейналян обратился в Высший судебный совет для привлечения 11 судей Кассационного суда к дисциплинарной ответственности. Эту информацию в беседе с “ФактИнфо” подтвердили и в ВСС.
Отметим, что официальные источники пока не сообщают, какие именно нарушения министр вменяет судьям. По сведениям же “ФактИнфо”, оспариваются нарушения процессуальных сроков. Заявление министра вызвало волну недовольства в палате, и председатель ВСС теперь оказался перед дилеммой – возбудить дисциплинарное производство и наказать всех судей палаты или защищать их права.
Отметим, что в настоящее время против ВСС подняты ряд вопросов как со стороны действующих судей, так и кандидатов в судьи, которые оспаривают как правомерность пребывания Г. Арутюняна на посту ВСС, так и объективность и законность ряда решение, вынесенных данной структурой.