Վերջապես Հայաստան կներթափանցեն արևադարձային տաք օդային հոսանքներ. ջերմաստիճանը կբարձրանա 04/22/2019 12:18 | ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿ
Ապրիլի 24-ից սկսած Հայաստանը գտնվելու է Իրաքից ներթափանցող արևադարձային տաք օդային հոսանքների ազդեցության գոտում։ Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱԻՆ հիդրոմետ ծառայության օդերևութաբանության կենտրոնի պետ Գագիկ Սուրենյանը։
«Օդի ջերմաստիճանը ապրիլի 24-27-ին հանրապետության ողջ տարածքում այսօրվա հետ համեմատած ցերեկային ժամերին աստիճանաբար կբարձրանա 10-12 աստիճանով։ Օր-օրի տաքանալով 2-3 աստիճանով, արդեն ապրիլի 27-ին լեռանային բնակավայրերում ցերեկային ժամերին օդի ջերմաստիճանը կհասնի +13․․․+16, նախալեռնային բնակավայրերում +18․․․+20, հովտային բնակավայրերում +20․․․+22 աստիճանի։ Երևանում նույնպես, այսօր ցերեկվա +8․․․+10 աստիճանին ապրիլի 27-ին կփոխարինի +20․․․+22 աստիճան տաքը։
Ապրիլի 22-ին տեղումները շրջանների մեծ մասում կշարունակվեն, լեռնային մարզերում, Լոռիում, Տավուշում, Սյունիքում և Արցախում կտեղա ձյուն, այսօր կշարունակվեն նաև ուժեղ քամիները, առանձին վայրերում քամու արագությունը կհասնի 15-20մ/վրկ։ Ապրիլի 23-24-ին ցիկլոնը կսկսի թուլանալ և տեղումները կլինեն առանձին հատվածներում և շատ կարճատև, իսկ ապրիլի 25-27-ին հանրապետության ողջ տարածքում սպասվում է առանց տեղումների եղանակ»,- ֆեյսբուքոմւ գրառել է Գ.Սուրենյանը։

Весна в Армении “даст жару”: в субботу ожидается до 22 градусов тепла 04/22/2019   12:43  |  Лента новостей
Армения 24-ого апреля будет находиться в зоне воздействия теплых тропических потоков, которые проникнут в республику из Ирака, сообщил начальник отдела метеорологических прогнозов Армгидрометцентра Гагик Суренян.
"Температура воздуха 24-27 апреля на всей территории республики, по сравнению с нынешними дневными показателями, повысится на 10-12 градусов. День ото дня повышаясь на 2-3 градуса, уже 27-го апреля температура воздуха в дневные часы в горных регионах достигнет 13-16 градусов тепла, в предгорьях – 18-20 градусов, а в долинах – 20-22 градусов", - написал Гагик Суренян на своей странице в Facebook.
Он также сообщил, что 22-ого апреля осадки в большинстве областей продолжатся, в горных регионах, в Лори, Тавуше, Сюнике и Арцахе пойдет снег.
По его прогнозам, сегодня также ожидаются сильные ветры, местами порывы могут достигать 15-20 м/сек...
“23-24 апреля циклон начнет ослабевать, и осадки пройдут в отдельных районах и будут кратковременными, а 25-27 апреля по всей стране ожидается погода без осадков”, - написал Гагик Суренян.