Ն.Փաշինյանը հանձնարարել է Դավիթ Սանասարյանին՝ ապահովել «Մեղադրյալի պաշտոնավարությունը ժամանակավոր դադարեցնելու մասին» որոշման կատարումը 04/19/2019 15:25 | ԼՐԱՀՈՍ
«Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մտադրություն չունի եւ չի պատրաստվում պաշտոնանկ անել Պետական վերահսկողական ծառայության պետ Դավիթ Սանասարյանիի, քանի որ հարգում է անմեղության կանխավարկածը»,- «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ վարչապետի մամուլի խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանը։ Նրա փոխանցմամբ՝ «Վարչապետ Ն.Փաշինյանը հանձնարարել է Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար Դավիթ Սանասարյանին՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 152-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ ապահովել Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտի երկրորդ բաժնի պետ, մայոր Ս. Ոսկանյանին 2019 թվականի ապրիլի 18-ի՝ «Մեղադրյալի պաշտոնավարությունը ժամանակավոր դադարեցնելու մասին» որոշման կատարումը»։
«ԱԱԾ-ն վարչապետին ենթակա կառույց է». Վլադիմիր Կարապետյան
Ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ն տեղեկացրել է, որ ՊՎԾ պետ Դավիթ Սանասարյանը մեղադրվում է պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու մեջ։ Քննիչը դատախազի համաձայնությամբ որոշում է կայացրել Դավիթ Սանասարյանի պաշտոնավարությունը ժամանակավոր դադարեցնելու մասին եւ այն ուղարկել վարչապետին։

Пресс-секретарь Пашиняна рассказал о поручении премьера Санасаряну обеспечить исполнение решения СНБ 04/19/2019 15:49 | Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян не намерен и не собирается смещать с должности начальника Государственной контрольной службы Армении Давида Санасаряна, поскольку уважает презумпцию невиновности. Об этом в беседе с "ФактИнфо" сообщил пресс-секретарь главы правительства Армении Владимир Карапетян.
Он также заявил, что “премьер Армении поручил руководителю Государственной контрольной службы Давиду Санасаряну в соответствии с частью 2 статьи 152 Уголовно-процессуального кодекса РА обеспечить исполнение решения начальника второго отдела следственного департамента Службы национальной безопасности, майора С. Восканяна от 18-го апреля 2018 года “о временном прекращении полномочий обвиняемого””.Главе ГКС Армении Давиду Санасаряну предъявлено обвинение: его полномочия будут временно прекращеныНачальнику Государственной контрольной службы Армении Давиду Санасаряну предъявлено обвинение по части 1 статьи 308 (“Злоупотребление должностными полномочиями”) Уголовного кодекса Армении. При согласии прокурора, осуществляющего надзор за законностью предварительного следствия, 18-го апреля следователь принял решение о временном прекращении полномочий Давида Санасаряна на посту главы Государственной контрольной службы. Решение было направлено премьер-министру Армении.