Եվրոպական դատարանի այս որոշումը լիովին բավարարող որոշում է. Արսեն Մկրտչյան 04/19/2019   16:09  |  Քրեական խրոնիկոն
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի՝ Մանվել Գրիգորյանի գործով վերջերս կայացրած որոշումը բավարարել է Մանվել Գրիգորյանի  պաշտպանական խմբին։ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում այս կարծիքն է հայտնել Գրիգորյանի պաշտպաններից Արսեն Մկրտչյանը. «ՄԻԵԴ-ի այս  որոշումը լիովին բավարարող որոշում է։ Մեր հիմնական պահանջն էր Գրիգորյանին անհապաղ տեղափոխել քաղաքացիական հիվանդանոց, ինչն էլ պետությունը արել է։ Այսինքն՝ մեր պահանջը կատարվել է»։
Ինչ վերաբերում է Գրիգորյանին արտասահման ուղարկելու պահանջին, ապա պետությունը ՄԻԵԴ-ին հավաստիացրել է, որ իր ուժերով կարող է բարելավել Գրիգորյանի վիճակը. «Մենք միայն ուրախ կլինենք, եթե պետությանը հաջողվի դա անել, բայց անկեղծ ասած, կասկածի առիթ ունենք»,-ասաց պաշտպանը։
Արսեն Մկրտչյանը նշեց նաեւ, որ Մանվել Գրիգորյանի առողջական վիճակը շարունակում է մնալ ծանր. «Կտրուկ սրացումներ այս  պահին չկան, բայց 120 միավոր ինսուլին ստացողը չի կարող լավ վիճակում լինել»,-ասաց նա։
ՄԻԵԴ-ը որոշել է ՀՀ կառավարությանը չպարտավորեցնել միջանկյալ միջոց կիրառել
Մարտի 22-ին Եվրոպական դատարանը որոշում էր կայացրել հետաձգել միջանկյալ միջոց ձեռնարկելու հարցի քննությունը՝ պահանջելով ՀՀ կառավարությունից մինչև սույն թվականի ապրիլի 3-ը ներկայացնել համապատասխան տեղեկատվություն: Կառավարության պատասխանն ուղարկվել էր ապրիլի 3-ին: Պաշտպանական կողմին տրվել էր եռօրյա ժամկետ` դրան ծանոթանալու եւ պատասխան դիրքորոշում ուղարկելու համար:
Պաշտպանական կողմն ուղարկել էր իր պատասխան դիրքորոշւմը՝ պնդելով, որ Գրիգորյանի նկատմամբ տեղի է ունեցել խոշտանգում եւ դաժան վերաբերմունք»:
Մանվել Գրիգորյանի պաշտպանական կողմը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանից ապրիլի 17-ից գրություն էր ստացել առ այն, որ ՄԻԵԴ-ը որոշել է ՀՀ կառավարությանը չպարտավորեցնել միջանկյալ միջոց կիրառել։

Адвокаты Манвела Григоряна удовлетворены недавним решением ЕСПЧ 04/19/2019 17:12 | Криминальная хроника
Недавнее решение Европейского суда по правам человека по делу бывшего депутата парламента Армении Манвела Григоряна удовлетворила защиту экс-парламентария. Такое мнение в беседе с “ФактИнфо” выразил адвокат Манвела Григоряна - Арсен Мкртчян.
“Это решение ЕСПЧ в полной мере удовлетворительное. Наше основное требование о немедленном переводе Григоряна в гражданскую клинику государство выполнило”, - сказал адвокат.
Что касается отправки Манвела Григоряна за рубеж, то государство заверило ЕСПЧ, что в силах улучшить состояние Григоряна.
“Мы будем только рады, если государству удастся добиться этого, но, честно говоря, у меня есть повод для сомнений”, -заявил он.
Арсен Мкртчян также отметил, что состояние здоровья Манвела Григоряна продолжает оставаться тяжелым.
“Резких обострений в данный момент нет, однако человек, получающий 120 единиц инсулина, не может быть в хорошем состоянии”, - сказал он.ЕСПЧ не стал обязывать правительство Армении к применению обеспечительных мер по делу Манвела ГригорянаНапомним, 12 марта с.г. адвокат бывшего депутата парламента Манвела Григоряна обратился в ЕСПЧ с просьбой о принятии в соответствии с правилом 39 регламента ЕСПЧ обеспечительных мер. В частности, адвокат просил ЕСПЧ обязать власти Армении немедленно перевезти Манвела Григоряна в гражданскую клинику под наблюдение врача-специалиста, а также незамедлительно доставить его в указанную им во Франции клинику с целью прохождения дальнейшего обследования и лечения.
Ответ правительства был направлен 3 апреля. Защите предоставили три дня на ознакомление и отправку письма с ответной позиции.
В беседе с “ФактИнфо”, адвокат, комментируя позицию властей, заявил, что “позиция правительства констатирует тяжесть заболеваний Григоряна, однако в то же время отмечает, что государство выполнило свои обязанности”.
В ответ сторона защиты направила свою позицию, утверждая, что Григорян подвергся пыткам и жестокому обращению.
Защита бывшего депутата парламента Армении Манвела Григоряна 17 апреля получила от Европейского суда по правам человека извещение о том, что ЕСПЧ решил не обязывать правительство РА к применению обеспечительных мер.