Կոռուպցիայի դեմ պայքարում մարդկանց չենք բաժանելու յուրայինների, օտարների, ինչպես եղել է նախկինում. Լենա Նազարյան 04/19/2019   12:40  |  Քաղաքական
Ազգային ժողովի փոխնախագահ Լենա Նազարյանը հայտարարել է, որ վստահում է ԱԱԾ-ի գործողություններին եւ  բացառում քաղաքական պատվերի իրականացումը՝  Պետական վերահսկողական ծառայության պետ Դավիթ Սանասարյանի նկատմամբ։
«Ես բացառում եմ, որ որևէ մեկի, որևէ պաշտոնյանի, այսպես ասած, գլխին կարող են գործ սարքել։ Նաև բացառում եմ, որ որևէ մեկը մեղավոր լինելու դեպքում մնա անպատիժ», - ԱԺ-ում պատասխանելով լրագրողների հարցերին ասել է   ԱԺ փոխնախագահը եւ ավելացրել՝ «Մենք ասել ենք, որ կոռուպցիայի, չարաշահումների, վատնումների դեմ պայքարում մարդկանց չենք բաժանելու յուրայինների, օտարների, ինչպես եղել է նախկինում։ Այդ բաժանումը չի լինելու։ Եվ կարծում եմ՝ արդեն համոզվել եք»։
Արձանագրելով, որ   ԱԱԾ-ի կողմից քննվող քրեական գործի փաստերը հասանելի չեն՝ Լ.Նազարյանը փաստել է, որ  վստահում է ԱԱԾ-ի գործողություններին։
«Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ տեղեկացրել է, որ ԱԱԾ-ում քննվող քրեական գործի շրջանակներում Դավիթ Սանասարյանին մեղադրանք էր առաջադրվել պաշտոնական լիազորությունները չարաշահելու համար՝ ՀՀ քրեական օրենսերքի 308-րդ հոդվածի հատկանիշներով եւ  նրա նկատմամբ  խափանման միջո է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին։  Քննիչը միաժամանակ դատախազի համաձայնությամբ որոշում է կայացրել Դավիթ Սանասարյանի պաշտոնավարությունը ժամանակավոր դադարեցնելու մասին , որն որն ուղարկվել է ՀՀ վարչապետին:

Вице-спикер парламента Армении: в борьбе с коррупцией деления людей на своих и чужих не будет 04/19/2019   14:58  |  Политика
Вице-спикер Национального Собрания Армении Лена Назарян заявила, что доверяет действиям Службы национальной безопасности и исключает осуществление политического преследования в отношении главы Государственной контрольной службы Давида Санасаряна.
"Исключаю  возможность, что кто-либо может сфабриковать дело в отношении того или иного чиновника. Исключаю также возможность безнаказанности в случае подтверждения чьей-либо вины", – отметила Назарян, отвечая на вопросы журналистов в НС.
Она отметила, что в борьбе с коррупцией, злоупотреблениями, растратой они не будут делить людей на своих и чужих, как это имело место ранее.
“Подобного деления не будет, и я думаю, вы уже в этом убедились”, - сказала она.
Ранее “ФактИнфо” сообщило, что в рамках расследуемого в СНБ уголовного дела начальнику Государственной контрольной службы Армении Давиду Санасаряну предъявлено обвинение.Санасаряну инкриминируют часть 1 статьи 308 (“Злоупотребление должностными полномочиями”) Уголовного кодекса Армении. В отношении него избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.Главе ГКС Армении Давиду Санасаряну предъявлено обвинение: его полномочия будут временно прекращеныПри согласии прокурора, осуществляющего надзор за законностью предварительного следствия, 18-го апреля следователь принял решение о временном прекращении полномочий Давида Санасаряна на посту главы Государственной контрольной службы. Решение направлено премьер-министру Армении.