Ներկայումս որևէ ծրագրի հիման վրա բանակցություններ չեն ընթանում. ՀՀ ԱԳՆ-ն արձագանքել է Մամեդյարովի հայտարարությանը 04/18/2019   16:18  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակն արձագանքել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովի՝ Մոսկվայում ՀՀ ԱԳ նախարարի հետ հանդիպումից հետո արված հայտարարություններին:  «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակի մեկնաբանությունը:
Հարց․ Անդրադառնալով ապրիլի 15-ի հանդիպմանը՝ Մամեդյարովը նշել է, որ քննարկում է եղել 2016թ.-ին Ռուսաստանի կողմից ներկայացված ծրագրի հիման վրա։ Ի՞նչ ծրագրի մասին է խոսքը։
Աննա Նաղդալյան․ Նախ, նշեմ, որ հանդիպման արդյունքներով հրապարակվել է դրան մասնակցող կողմերի համատեղ հայտարարությունը, որտեղ արդեն իսկ նշված են քննարկված թեմաները։ Համատեղ հայտարարությունները հենց այն նպատակով են արվում, որ դրանցում ամփոփվեն հանդիպման բոլոր մասնակիցների միջև համաձայնեցված ձևակերպումները։ Համաձայնեցված ձևակերպումներից դուրս, դրանց հակասող հայտարարությունները չեն նպաստում փոխվստահության ամրապնդմանը, առավել ևս եթե դրանք մտացածին են և չեն համապատասխանում իրականությանը։
Ներկայումս որևէ ծրագրի հիման վրա բանակցություններ չեն ընթանում։ Ավելին, քննարկումների բովանդակային մասը շարունակում է ընթանալ միմյանց դիրքորոշումներին ծանոթանալու, պարզաբանելու ու հստակեցնելու տիրույթում:
Հարց. Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը հայտարարել է առաջիկայում Վաշինգտոնում հանդիպում անցկացնելու ամերիկյան կողմի առաջարկի մասին: Արդյո՞ք հաստատում եք այդ տեղեկությունը:
Աննա Նաղդալյան․ Ինչպես գիտեք ԼՂ հիմնախնդրի վերաբերյալ յուրաքանչյուր հանդիպման հաստատումից հետո դրա մասին հայտարարվում է համաձայնեցված կարգով: Իրապես, դիտարկվում է ապագա հանդիպումը համանախագահ երկրներից մեկում անցկացնելու հնարավորությունը՝ հաշվի առնելով նախկին նմանօրինակ հանդիպումների աշխարհագրությունը։
Քանի որ այս հարցը դեռևս քննարկման փուլում է, պետք է ձեռնպահ մնալ միակողմանի ազդարարումներից և հրապարակային բանակցությունների գործելաոճից։ Ավելին համանախագահ երկրներից մեկում կայանալիք հանդիպման մասին նախապես հայտարարելն անհարգալից վերաբերմունք է գործընթացի մասնակիցների, բայց առաջին հերթին՝ տվյալ համանախագահի նկատմամբ:
Դեռևս չկայացած պայմանավորվածությունների ազդարար դառնալու ձգտումը չի նպաստում փոխվստահության հիման վրա նորմալ աշխատանքային մթնոլորտի ձևավորմանը։
11:33 10/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարությունը հավատարիմ է մարդու իրավունքների պաշտպանության իր պարտավորություններին. ԱԳՆ պատասխանը ԵՄ-ին և ՄԱԿ-ին
20:17 21/03/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԳ փոխնախարարը Հարավ-Հարավ համագործակցության համաժողովում արձագանքել է Ադրբեջանի ԱԳ նախարարին

“В настоящее время не ведутся переговоры на основе какой-либо программы”. МИД Армении отреагировал на заявление Мамедьярова 04/18/2019   17:08  |  Комментарий
Пресс-секретарь МИД Армении отреагировала на заявления министра иностранных дел Азербайджана Эльмара Мамедъярова, сделанные после встречи с главой МИД Армении в Москве.  Комментарий пресс-секретаря внешнеполитического ведомства Армении приводит "Арменпресс".
Вопрос: Говоря о встрече 15 апреля, Мамедьяров отметил, что обсуждение было на основе программы, представленной Россией в 2016 году. О какой программе речь?
Анна Нагдалян: Во-первых, отмечу, что по итогам встречи было опубликовано совместное заявление участвующих в ней сторон, в котором уже указаны обсужденные темы. Совместные заявления делаются именно с той целью, чтобы в них были обобщены формулировки, согласованные всеми участниками встречи. Вне согласованных формулировок, противоречащие им заявления не способствуют укреплению взаимного доверия, тем более если они надуманы и не соответствуют действительности. В настоящее время не ведутся переговоры на основе какой-либо программы. Более того, содержательная часть обсуждений продолжает находиться в плоскости ознакомления, разъяснения и уточнения взаимных позиций.
Вопрос: Глава МИД Азербайджана заявил о предложении американской стороны в ближайшее время провести встречу в Вашингтоне. Подтверждаете ли вы эту информацию?
Анна Нагдалян: Как вы знаете, после каждой встречи по нагорно-карабахской проблеме об этом объявляется в согласованном порядке. Действительно, рассматривается возможность проведения будущей встречи в одной из стран-сопредседателей с учетом географии прежних подобных встреч. Поскольку этот вопрос еще находится на стадии обсуждения, нужно воздержаться от односторонних заявлений и стиля работы публичных переговоров. Более того, предварительное объявление о встрече в одной из стран-сопредседателей - неуважительное отношение к участникам процесса, и, в первую очередь, к данному сопредседателю.
Стремление стать глашатаем еще несостоявшихся договоренностей не способствует формированию нормальной рабочей атмосферы на основе взаимного доверия.
17:51 05/02/2019  |  Карабахский конфликтАнна Нагдалян прокомментировала возможность встречи глав МИД Армении и Азербайджана в Мюнхене
14:00 17/01/2019  |  Карабахский конфликтАшотян немедленно требует от премьера и главы МИД Армении ответы на ряд вопросов