Փորձ են անում ստեղծել էմոցիոնալ իրավիճակ, որպեսզի ես դուրս գամ վարչապետի դեմ. Դավիթ Սանասարյան 04/18/2019 15:20 | ԼՐԱՀՈՍ
Որևիցե կառույց չի կարող ինձ որևիցե կոռուպցիոն երևույթի հետ կապել, որովհետև ես ինքս սկզբունքորեն մերժում եմ ցանկացած կոռուպցիոն երևույթ և հատկապես հեգնողներին ասեմ, որ գերեզմանում էլ լինեմ՝ իմ անունը պայքարելու է կոռուպցիայի դեմ։ Այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց պետական վերահսկողության ծառայության պետ Դավիթ Սանասարյանը:
Նրա խոսքերով՝ տարբեր շրջանակներ փորձ են անում ստեղծել էմոցիոնալ իրավիճակ, որպեսզի ինքը դուրս գա վարչապետի դեմ, սակայն նրանց ցանկությունը չի իրականանա, քանի որ ինքը վստահում է վարչապետին և բացառում է, որ վարչապետը կարող է քաղաքական հետապնդման պատվեր տված լինել:
«Շատերի ոտքերը կարող է օրենքի շրջանակներում տրորվել և այս պարագայում շատերը չեն ցանկանա, որ սկզբունքային, մաքուր, գործարքների մեջ չմտած մարդ լինի: Ես չեմ ուզում իմ կասկածները հնչեցնել, երբ կտեսնեմ, որ սա համակարգային բնույթ ունի՝ կասեմ››,-ասաց Սանասարյանը:
Խոսելով իր պաշտոնից ազատման մասին, ՊՎԾ պետն ասաց. «Եթե վարչապետը որևիցե վայրկյան չվստահի ինձ, ես անձեռնմխելի չեմ, այդ պահից վարչապետը ինձ կազատի իմ զբաղեցրած պաշտոնից: Եթե ես չվստահեմ երկրի վարչապետին՝ ինքս դիմում կգրեմ ու դուրս կգամ: Բայց նման խնդիր չկա, կա իրավական պրոցես, որին հետևում ենք››:
Սանասարյանն ասաց նաև, որ ամփոփ տեղեկանքը ներկայացվել է դատախազություն և այս պահին նյութեր են հավաքում հետագա իրավական գնահատականի հետ կապված:
Նրա խոսքով, ակնհայտ է, որ «Գնումների մասին» օրենքը ամենահնարավոր ձևեպով խախտվել է և գնումներ արվել կոնկրետ կազմակերպությունների համար:
«Էստեղ որոշ շրջանակներ կան, որոնց ոտքերի կոշտուկները տրորվում են, նրանք էլ իրենց գործընթացն են իրականացնում»,-ասաց Սանասարյանը առանց նշելու, թե ինչ շրջանակների մասին է խոսքը:
Ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ն հղում կատարելով իր աղբյուրներին, տեղեկացրել էր, որ Պետական վերահսկողական ծառայության աշխատակիցների կողմից պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու վերաբերյալ քրեական գործով ՊՎԾ պետ Դավիթ Սանասարյանի նկատմամբ որպես կասկածյալի, խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին։ Այս տեղեկությունը չի հերքել ոչ ԱԱԾ-ն, ոչ գլխավոր դատախազությունը եւ ոչ էլ ինքը՝ Դավիթ Սանասարյանը։

Санасарян прокомментировал информацию о своей возможной отставке с поста главы ГКС Армении 04/18/2019   16:01  |  Лента новостей
Начальник Государственной контрольной службы(ГКС) Давид Санасарян сегодня в беседе с журналистами заявил, что ни одна структура не может связывать его с каким-либо коррупционным явлением.
Глава ГКС отметил, что он сам принципиально отвергает любые коррупционные явления.
Он вновь повторил, что даже, если он окажется на том свете, его имя будет бороться с коррупцией.
По его словам, разные круги пытаются нагнетать эмоции, чтобы он вышел против премьер-министра, однако их желание не сбудется, поскольку он доверяет главе правительства и исключает вероятность того, чтобы он спустил директиву на осуществление политического преследования.
"Многим в рамках закона могут больно наступить на ноги, и в данном случае они не хотят, чтобы был принципиальный, чистый человек, который не состоит в сделках. Я не хочу озвучивать свои подозрения. Когда я увижу, что это носит системный характер, я скажу", - заявил Санасарян.
Говоря о своей возможной отставке, глава ГКС отметил: ”Если премьер на одну секунду перестанет мне доверять, я не неприкосновенный, то с этого момента он меня отстранит от занимаемой должности. Если же я перестану верить премьер-министру страны, то сам напишу заявление и уйду. Однако такой проблемы нет, есть правовой процесс, за которым следим”.
Санасарян также отметил, что “краткая справка была представлена в Прокуратуру, и в данный момент ведется сбор материалов, связанный с дальнейшей правовой оценкой”.
По его словам, очевидно, что закон “О закупках” всеми возможными способами нарушался, и закупки осуществлялись для конкретных организаций.
"Здесь есть конкретные круги, кому наступают на мозоль. Они же проводят свой процесс", - сказал Санасарян, не указав, о каких конкретно кругах идет речь.
Ранее "ФактИнфо" со ссылкой на свои источники сообщило, что в отношении главы Госконтрольной службы Армении Давида Санасаряна в качестве подозреваемого в рамках уголовного дела о злоупотреблении сотрудниками ГКС должностным положением избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде. Эту информацию не опровергли ни в СНБ, ни в Генеральной прокуратуре, ни даже сам Давид Санасарян.