Վերաքննիչ դատարանը պատճառաբանված անդրադարձ չի կատարել պաշտպանների ներկայացրած բողոքներին․ որոշումը կբողոքարկվի 04/18/2019   11:20  |  Դատական ռեպորտաժներ
Վերաքննիչ դատարանը չի փոփոխել առաջին ատյանի դատական ակտը, հաստատված է համարել կաշառքի դրվագով հիմնավոր կասկածի ինչպես նաև խուսափելու հիմքի բացակայությունը: Այս մասին հայտնում է  Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խումբը՝ նշելով, որ երեկ ստացել են  ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ Վերաքննիչ քրեական դատարանի ապրիլի 11-ի որոշումը:
«Վերաքննիչ դատարանը չի փոփոխել առաջին ատյանի դատական ակտը, հաստատված է համարել կաշառքի դրվագով հիմնավոր կասկածի ինչպես նաև խուսափելու հիմքի բացակայությունը:
Ինչ վերաբերում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածով Ռոբերտ Քոչարյանին առաջադրված մեղադրանքին, որով առաջին ատյանի դատարանը մարտի 15-ին բավարարել էր Հատուկ քննչական ծառայության միջնորդությունը՝ խափանման միջոց կալանավորումը ևս երկու ամսով երկարացնելու վերաբերյալ, ապա այս մասով  պաշտպանական խումբը համամիտ չէ դատարանի որոշման հետ և գտնում է, որ դատարանը չի կայացրել իրլիազորություններից բխող որոշում,  ինչպես նաև պատճառաբանված անդրադարձ չի կատարել պաշտպանների ներկայացրած բողոքներին:
Առաջիկա օրերին պաշտպանական խումբը Վճռաբեկ բողոք կներկայացնի:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խումբը բողոքարկել էր մարտի 15-ի առաջին ատյանի դատարանի որոշումը, որով բավարարվել էր ՀՔԾ-ի միջնորդությունը՝ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորման ժամանակը ևս երկու ամսով երկարացնելու վերաբերյալ:
Միաժամանակ դատարանը մերժել էր պաշտպանական խմբի կողմից գրավը թույլատրելի ճանաչելու վերաբերյալ միջնորդությունը:
Հիշյալ որոշմամբ առաջին ատյանի դատարանն արձանագրել էր նաև, որ  Ռոբերտ Քոչարյանին առաջադրված կաշառքի դրվագով հիմնավոր կասկածը բացակայում է,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

Защита экс-президента Армении Роберта Кочаряна обжалует решение Апелляционного суда 04/18/2019   11:47  |  Судебный репортаж
Группе адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна накануне предоставили копию решения Апелляционного уголовного суда от 11 апреля касательно меры пресечения в отношении экс-главы государства. Об этом сообщает группа адвокатов экс-президента.
Апелляционный суд оставил без изменений судебный акт суда первой инстанции, пoсчитал подтвержденным отсутствие обоснованного подозрения по эпизоду взятки, а также основания для уклонения от следствия.
Что касается предъявленного Роберту Кочаряну обвинения по статье 301.1 УК Армении, по которому суд первой инстанции 15 марта удовлетворил ходатайство Специальной следственной службы о продлении меры пресечения в виде заключения под стражу еще на два месяца, то по этой части группа адвокатов не согласна с решением суда и считает, что суд не вынес вытекающее из его полномочий решений. Отмечается, что нет мотивированной отсылки к жалобам, поданным адвокатами.
Напомним, что защита Роберта Кочаряна 15 марта обжаловала решение суда первой инстанции, которым было удовлетворение ходатайство ССС о продлении срока ареста экс-президента еще на два месяца.В то же время суд отклонил ходатайство адвокатской группы об освобождении Роберта Кочаряна под залог.
Упомянутым решением суд первой инстанции также констатировал отсутствие обоснованного подозрения в предъявленном Роберту Кочаряну обвинении по эпизоду взятки.