Ռուս սահմանապահները ձերբակալել են հայ-թուրքական սահմանն ապօրինի հատած Պակիստանի քաղաքացուն 04/17/2019 13:03 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային անվտանգության ծառայության սահմանապահ վարչության աշխատակիցները ձերբակալել են հայ-թուրքական սահմանն ապօրինի հատած սահմանախախտի:
Ինչպես տեղեկացրին Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային անվտանգության ծառայության սահմանապահ վարչության մամուլի ծառայությունից, մի քանի օր առաջ սահմանապահները Թուրքիայի տարածքում նկատել են Հայաստանի պետական սահմանին մոտեցող անձի:
Սահմանախախտն անցել է սահմանամերձ Արաքս գետը, որով անցնում է պետական սահմանը, և փորձել է թաքնվել Հայաստանի Հանրապետության տարածքում: Մի քանի րոպե անց սահմանախախտը ձերբակալվել է Արտաշատի սահմանապահ ջոկատի կողմից:
Հարցաքննության ընթացքում սահմանախախտը պարզաբանել է, որ Պակիստանի քաղաքացի է և նպատակ է ունեցել հասնել ԵՄ անդամ երկրներ:
Խուզարկությամբ նրա մոտ հայտնաբերվել է Պակիստանի քաղաքացու անձնագիր և բջջային հեռախոս:
Այս պահին իրականացվում են անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ հանցագործության բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:

Российские пограничники задержали пакистанца, незаконно нарушившего армяно-турецкую границу 04/17/2019   15:41  |  Лента новостей
Сотрудники Пограничного управления ФСБ России в Армении задержали нарушителя, который незаконно пересёк армяно-турецкую границу. Об этом сообщает пресс-служба Пограничного управления ФСБ России в республике.
"Несколько дней назад пограничный наряд заметил неизвестного на территории Турецкой Республики, который приблизился к государственной границе Армении. Нарушитель преодолел пограничную реку Аракс (по которой проходит государственная граница) и предпринял попытку скрыться на территории Республики Армения. Через несколько минут злоумышленник был задержан военнослужащими Арташатского пограничного отряда", - отмечается в сообщении.
В результате опроса задержанный пояснил, что он является гражданином Пакистана и намеревался проследовать транзитом в страны Европейского союза.
В ходе досмотра у нарушителя обнаружен паспорт гражданина Пакистана и мобильный телефон.
“В настоящее время проводится комплекс необходимых мероприятий по установлению всех обстоятельств совершения преступления”, - говорится в сообщении.