«Հայբիզնեսբանկ»-ի սեփականատեր Վիտալի Գրիգորյանցին սպանելու համար քիլլեր ենթադրյալ փնտրողը նրա նախկին գործընկերն է 04/17/2019 13:15 | Քրեական խրոնիկոն
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ «Հայբիզնեսբանկ»-ի սեփականատեր Վիտալի Գրիգորյանցի և նույն բանկի խորհրդի նախագահ Արսեն Միքայելյանի սպանության համար քիլլեր փորձել է փնտրել Վ. Գրիգորյանցի նախկին գործընկերն է, ով ներկայումս մեղադրվում է առանձնապես խոշոր չափի՝ 20.203.565.650 ՀՀ դրամին համարժեք 49.045.000 ԱՄՆ դոլարի հափշտակություն կատարելու մեջ:
Մեզ հաջողվեց պարզել, որ նրանք ծանոթացել են դեռ 1990-ական թվականներին Մոսկվայում, տարիների ընթացքում ձեւավորել են գործարար հարաբերություններ եւ շահելով Գրիգորյանցի վստահությունը՝ նշանակվել է նրան պատկանող ԱՄՆ-ում գործող ընկերության տնօրեն: Վերջինս ՀՀ քաղաքացի է, ազգությամբ հայ, բայց մշտական բնակություն է հաստատել ԱՄՆ-ում։
Հիշյալ անձը 2010 թվականի սկզբին Վիտալի Գրիգորյանցին առաջարկել եւ համոզել է ներդրումներ կատարել ֆիլմերի արտադրության մեջ՝ վստահեցնելով, որ նման ներդրումների դիմաց հնարավոր է ստանալ մեծ եկամուտներ։ Ֆիլմարտադրության շուկա մուտք գործելու համար նա Գրիգորյանցին առաջարկել է մի ընկերություն, որը փաստացի պատկանել է իրեն, սակայն որպես հիմնադիր-տնօրեն ներկայացրել է գոյություն չունեցող այլ անձի տվյալներ։ Վիտալի Գրիգորյանցը տվել է իր համաձայնությունը եւ իր գործընկերոջը վստահել ֆիլմերի նկատմամբ իրավունքներ ձեռք բերելու, ապա նաև՝ դրանք վաճառելու կամ այլ ֆիլմերի նկատմամբ իրավունքների հետ փոխանակելու հարցում ֆիլմերի արտադրությամբ, վաճառքով և ձեռք բերմամբ զբաղվող ընկերությունների հետ բանակցությունների վարումը, կազմակերպչական աշխատանքների իրականացումը:
Տուժողի կամքի վրա ներազդելով և պարբերաբար ստանալով գումարներ՝ ֆիլմեր ձեռք բերելու եւ ներդրումներ կատարելու համար հիշյալ անձը իրականացրել է խարդախության եղանակով ուրիշի գույքին տիրանալու իր հանցավոր մտադրությունը։
Մասնավորապես, «End Of Watch», «I», Alex Cross», «Broken City», «Two Guns», «Lone Survivor» վերնագրերով ֆիլմերում ներդրում կատարելու համար «Pulham Holdings Ltd.» ընկերության՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործունեություն ծավալող «Հայբիզնեսբանկ» ՓԲ ընկերությունում առկա հաշվեհամարից «Envision Entertainment» ընկերությանն է փոխանցվել ընդհանուրը 40.690.000 ԱՄՆ դոլար, որից նշված ֆիլմերում ներդրվել է 23.975.000 ԱՄՆ դոլար գումար, իսկ մնացած՝ 6.626.906.850 ՀՀ դրամին համարժեք 16.715.000 ԱՄՆ դոլար գումարը խաբեությամբ հափշտակվել:
Ներդրողից խաբեությամբ հիշյալ գումարները հափշտակելու իր հանցավոր մտադրության բարեհաջող իրագործման հանգամանքը գիտակցելով, օգտագործելով ֆիլմարտադրության ոլորտում ներդրողի մոտ առաջած հետաքրքրվածության գործոնը՝ հիշյալ անձը Վիտալի Գրիգորյանցին առաջարկել է ֆիլմերի համար հատուկ էֆեկտներ ստեղծելու եւ մեծ եկամուտներ ապահովելու նպատակով Մալայզիայում հիմնադրել «Base Animation Malasia» անվանումով ընկերություն։ Քանի որ Մալայզիայում ընկերության հիմնադրումը տարբեր պատճառներով ձգձգվել է, նա առաջարկել է ընկերությունը հիմնադրել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում: 2015 թվականի հունվարի 25-ին ԱՄՆ-ում հիմնադրվել է «Base Animation Malasia Inc.» անվանումով ընկերությունը եւ հենց ինքը ձեռք է» բերել ընկերության բաժնեմասերը և նշանակվել ընկերության տնօրեն: Այնուհետեւ «Հայբիզնեսբանկ» ՓԲ ընկերությունում «Pulham Holdings Ltd.» ընկերության հաշվի համարին առկա դրամական միջոցներից 2015 թվականին 2.861.180.000 ՀՀ դրամին համարժեք 6.000.000 ԱՄՆ դոլար գումար է փոխանցվել «Base Animation Malasia Inc.» ընկերությանը՝ Մալայզիայում հիմնադրվող «Բեյս Անիմեյշն Մալայզիա ՍԴՀ.ԲՀԴ.» ընկերությունում որպես կապիտալ ներդնելու համար:
Ստանալով հիշյալ գումարը, գործընկերը խեղաթյուրելով իրականությունը, «Pulham Holdings Ltd.» ընկերության սեփականատիրոջը և ներկայացուցիչներին հայտնել է իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկություններ այն մասին, թե իբրև Մալայզիայում հիմնադրվել է նախատեսված ընկերությունը, հայտնել է ընկերության՝ Մալայզիայում գրանցման համարներ, որոնք իրականում գոյություն չեն ունեցել, տվել ընկերության գրանցման վկայագիր, իսկ «Pulham Holdings Ltd.» ընկերության կողմից փոխանցված 6.000.000 ԱՄՆ դոլար գումարը խաբեությամբ հափշտակել է: Ընդհանուր առմամբ՝ նրա կողմից հափշտակված գումարը, ըստ նախնական քննության տվյալների, կազմում է շուրջ 50 մլն դոլար։
Նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ՔՕ-ի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, այն է՝ առանձնապես խոշոր չափով խարդախությունը։ «Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ հենց այս քրեական գործի նախաքննության ընթացքում էլ օպերատիվ ստորաբաժանումները տեղեկություններ են ստացել, որ մեղադրյալը փորձում է կատարող գտնել պարտաիրոջը՝ Հայբիզնեսբանկ»-ի սեփականատեր Վիտալի Գրիգորյանցի եւ նույն բանկի խորհրդի նախագահին սպանելու համար, ինչի մասին նախազգուշացվել է նաեւ նախաքննական մարմինը։
Մեղադրյալի նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր ընտրվել կալանավորումը։ Ավելի ուշ նա գրավի դիմաց ազատ էր արձակվել, այնուհետեւ՝ նորից կալանավորվել։

Найти киллера для убийства владельца Армбизнесбанка пытался его партнер 04/17/2019   14:34  |  Криминальная хроника
Как стало известно “ФактИнфо”, найти киллера для убийства владельца Армбизнесбанка Виталия Григорьянца и председателя правления того же банка Арсена Микаеляна пытался бывший партнер В. Григорьянца, который в настоящее время обвиняется в хищении 49.045.000 долларов США(20.203.565.650 драмов).
Нам удалось выяснить, что они познакомились еще в 1990 году в Москве. За эти годы между ними сложились партнерские отношения.  Завоевав доверие Григорьянца, его партнер был назначен директором принадлежащей ему компании, которая действует в США. Он является гражданином Армении, армянином по национальности, однако проживает на постоянной основе в США.
Вышеупомянутый человек в начале 2010 года предложил Виталию Григорьянцу и убедил его инвестировать в производство фильмов, заверив в высокой рентабельности подобного рода инвестиций. Для доступа на рынок киноиндустрии он предложил Григорьянцу некую компанию, которая фактически принадлежала ему, однако как директор-учредитель представил данные другого несуществующего человека. Виталий Григорьянц дал свое согласие и доверил своему партнеру вести с компаниями, занимающимися производством и продажей фильмов, переговоры по вопросу приобретения прав на фильмы, а затем их продажу или обмена их на права в отношении других фильмов, а также проводить организационную работу.
Оказывая воздействие на волю потерпевшего и периодически получая от него деньги для приобретения фильмов и осуществления инвестиций, вышеупомянутый человек реализовал свой преступный замысел по завладению чужим имуществом мошенническим путем.
В частности, для инвестирования средств в фильмы под названиями «End Of Watch», «I», Alex Cross», «Broken City», «Two Guns», «Lone Survivor» со счета компании «Pulham Holdings Ltd.», существующего в ведущем свою деятельность на территории Республики Армения ЗАО “Армбизнесбанк”, перечислил компании «Envision Entertainment в общей сложности 40.690.000 долларов США, из которых в указанные фильмы было вложено $23.975.000, а остальная сумма в размере 16.715.000 долларов США(6.626.906.850 драмов) обманным путем был расхищена.
Осознав успешность реализации своего преступного замысла по хищению средств у инвестора путем обмана, воспользовавшись возникшей у инвестора заинтересованностью в сфере кинопроизводства, вышеупомянутый человек предложил Виталию Григорьянцу для создания спецэффектов для фильмов и с целью обеспечения больших доходов основать в Малайзии компанию под названием «Base Animation Malasia». Поскольку процесс учреждения компании в Малайзии по разным причинам затягивался, он предложил основать компанию в Соединенных Штатах Америки. 25 января 2015 года в США была основана компания под названием «Base Animation Malasia Inc.», и именно он приобрел акции компании и был назначен директором компании. Затем он из существующих на счету компании «Pulham Holdings Ltd.» в ЗАО «Армбизнесбанк» денежных средств в 2015 году перечислил 6.000.000 долларов США(2.861.180.000 драмов) компании «Base Animation Malasia Inc.» для внедрения в качестве капитала в учреждаемую в Малайзии компанию «Base Animation Malasia».
Заполучив упомянутые деньги, партнер, исказив реальное положение вещей,  сообщил владельцу  и представителям компании «Pulham Holdings Ltd.» не соответствующие действительности сведения о том, что якобы основал в Малайзии компанию, сообщил номера регистрации компании в Малайзии, которые в действительности не существовали, выдал свидетельство о регистрации компании, а  перечисленную компанией «Pulham Holdings Ltd.» сумму в размере 6.000.000 млн. долларов обманом путем похитил. В целом, размер украденной им суммы, по данным предварительного следствия, составляет около 50 млн. долларов.
Ему предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 178 Уголовного кодекса РА. По информации «ФактИнфо», в ходе предварительного следствия по данному уголовному делу были получены сведения о том, что обвиняемый пытается найти исполнителя для убийства владельца Армбизнесбанка Виталия Григорьянца и председателя правления того же  банка, о чем был предупрежден также орган предварительного следствия.
В отношении обвиняемого избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Позже он был освобожден под залог, однако впоследствии снова был взят под стражу.