Արտակ Զեյնալյանը պարզաբանեց՝ օպտիմալացման արդյունքում որևէ ոլորտ դուրս չի մնա կառավարության պատասխանատվությունից 04/17/2019 10:58 | ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարության կառուցվածքի փոփոխությունների արդյունքում կրճատվող նախարարությունների գործառույթներն իրականացվելու են դրանց փոխարեն ստեղծվող նոր նախարարությունների փոխնախարարների միջոցով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ապրիլի 17-ին Ազգային ժողովում «Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագծի և կից ներկայացված նախագծերի փաթեթի քննարկման ժամանակ, պատասխանելով պատգամավորների հարցերին, ասաց ՀՀ արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը:
«Երկրում իրականացվող քաղաքականության համար համապարփակ կերպով պատասխանատու է կառավարությունը: Չկա մի ոլորտ, որը դուրս մնա կառավարության պատասխանատվությունից: Չկա որևէ երկիր, որտեղ նախարարությունների ցանկն ու կառավարության կառուցվածքը կրկնի մյուսին, ամենուրեք իրականացվում է պետական կառավարում: Նաև հաջողված երկրներում չկան կրկնություններ, չկա նախարարությունների ցանկի ու կառավարության կառուցվածքի ունիվերսալ բանաձև: Քաղաքականությունը, որն իրականացվել է գյուղատնտեսության ոլորտում, շարունակելու է իրականացվել Էկոնոմիկայի նախարարության միջոցով, լինելու են այդ ոլորտների համար պատասխանատու տեղակալներ, ովքեր մշակելու են նախագծերը և ներկայացնելու են նախարարին ու կառավարությունը: Եվ գյուղատնտեսության, և մշակույթի ոլորտում քաղաքականությունը իրականացվելու է այնպես, ինչպես իրականացվել էր՝ համապատասխան մեր կողմից ստանձնած պարտավորությունների»,- ասաց Զեյնալյանը:
Արդարադատության նախարարը նշեց, որ նախարարությունների ցանկի ու կառավարության կառուցվածքի ունիվերսալ բանաձև չկա:
«Այս պահի դրությամբ մեր կառավարությունը գտնում է, որ նախարարությունների այս ցանկով ու կառուցվածքով է հնարավոր իրականացնել այն: Սա մեր քաղաքական կամքի դրսևորումն ու համոզմունքն է»,- նշեց նախարարը:

Глава Минюста Армении: в результате оптимизации ни одна сфера не останется вне ответственности правительства 04/17/2019   11:36  |  Лента новостей
В результате изменений в структуре правительства функции подлежащих сокращению министерств будут выполняться посредством заместителей министров новых министерств, создаваемых вместо них.
Об этом 17 апреля в Национальном Собрании Армении во время обсуждения проекта закона  О внесении изменений и дополнений в Закон РА “О структуре и деятельности правительства” и пакета прилагаемых проектов, сказал министр юстиции Армении Артак Зейналян, отвечая на вопросы депутатов. Его слова приводит “Арменпресс”.
“За осуществляемую в стране политику правительство полностью ответственно. Нет ни одной сферы, которая бы оставалась вне ответственности правительства. Нет ни одной страны, где список министерств и структура правительства повторялись бы, повсюду осуществляется государственное управление. В успешных странах нет повторений, нет универсальной формулы списка министерств и структуры правительства. Политика, которая  реализовывалась  в сфере сельского хозяйства, будет осуществляться через Министерство экономики, будут ответственные за эти сферы заместители, которые будут разрабатывать проекты и представлять министру и правительству. Политика в сфере сельского хозяйства и культуры будет осуществляться так, как это делалось в соответствии со взятыми нами обязательствами”,- сказал Зейналян.
Министр юстиции отметил, что нет универсальной формулы количества министерств и структуры правительства.
“На данный момент наше правительство считает, что такой должна быть структура министерств. Это проявление нашей политической воли и убеждения”, - отметил министр.