Սահմանադրական դատարանը որոշեց. Վաչագան Ղազարյանի կողմից վիճարկվող հոդվածները համապատասխանում են Սահմանադրությանը 04/16/2019 12:21 | ԼՐԱՀՈՍ
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ Սահմանադրական դատարանն այսօր որոշել է, որ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի թիկնազորի նախկին պետ Վաչագան Ղազարյանի կողմից վիճարկվող՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի հոդվածները համապատասխանում են Սահմանադրությանը։ Միաժամանակ արձանագրել է, որ դրանք համապատասխանում են Սահմանադրությանը՝ ՍԴ որոշման մեջ տրված մեկնաբանությունների պայմաններում։ Որոշումն ամբողջությամբ դեռ չի հրապարակվել։
Նշենք, որ մեկնաբանություններում նոր հանգամանքներ ի հայտ գալու դեպքում այն կարող է ազդել նաեւ Վ.Ղազարյանին առչնվող քրեական գործի վրա, ընդհուպ` վերանայման հիմք հանդիսանալ։
Ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ն տեղեկացրել է, որ Վաչագան Ղազարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314.3 հոդվածով և 310.1 հոդվածի 1-ին մասով, այն է՝ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով ներկայացրած հայտարարագրերում իր ունեցած դրամական միջոցների իրական չափի մասին հայտարարագրման ենթակա տվյալները թաքցնելը եւ ապօրինի հարստանալը։
2018 թվականի դեկտեմբերին Ղազարյանը դիմել էր ՍԴ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 310.1-րդ հոդվածի 1-ին մասի և 314.3-րդ հոդվածի կիրառումն իր նկատմամբ Սահմանադրության համապատասխանության հարցը որոշելու նպատակով։
Ղազարյանը պնդում էր, որ ինքը չի հանդիսանում հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականություն ունեցող անձ 2011 թվականի «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի 32-րդ հոդվածի 1-ին մասի «հատուկ ծառայությունների բարձրագույն և գլխավոր պաշտոններ զբաղեցնող անձինք» դրույթի շրջանակներում, իսկ 2018 թվականի ապրիլի 9-ից սկսած ՀՀ Պետական պահպանության ծառայության առաջին տեղակալը դադարել է լինել հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականություն ունեցող անձ:
Նրա կարծիքով՝ իրեն մեղսագրվող արարքների մասնակի ապաքրեականացման արդյունքում ինքը 2018 թվականի ապրիլի 9-ից դադարել է լինել վիճարկվող դրույթներով նախատեսված՝ հանցակազմերի սուբյեկտ, իսկ հանցակազմի սուբյեկտը հանցագործության հանցակազմի չորս տարրերից մեկն է, և վերջիններից թեկուզ մեկի բացակայությունը վկայում է հանցակազմի բացակայության մասին, ինչը բացառում է տվյալ արարքի հանցավորությունը և պատժելիությունը. «Հանցակազմի ապաքրեականացումն ունի հետադարձ ուժ, հետևաբար, իմ նկատմամբ վիճարկվող դրույթներով քրեական հետապնդում իրականացնելը խախտում է Սահմանադրության 72-րդ հոդվածի երրորդ նախադասությամբ սահմանված դրույթը»,-նշում էր դիմումատուն։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ ՍԴ-ն Վաչագան Ղազարյանի դիմումը քննության ընդունելու որոշում էր կայացրել 2018 թվականի դեկտեմբերի 27-ին, ըստ որի` գործի դատաքննությունը պետք է սկսվեր 2019 թվականի մարտի 12-ին։ Սակայն հետագայում ՍԴ-ն որոշել էր փոխել Ղազարյանի բողոքի քննարկումը եւ նիստը հետաձգել մինչ ապրիլի 16-ը։

КС Армении постановил, что оспариваемые Вачаганом Казаряном статьи УК соответствуют Конституции 04/16/2019 15:40 | Лента новостей
Как стало известно “Фактинфо”, Конституционный суд Армении сегодня постановил, что оспариваемые начальником охраны третьего президента Армении Сержа Саргсяна Вачаганом Казаряном статьи Уголовного кодекса РА соответствуют Конституции.
В то же время КС констатировал, что они соответствуют Основному закону в условиях представленных в решении КС толкований. Полный текст постановления пока не оглашен.
Отметим, что при вновь открывшихся обстоятельствах в толкованиях это может сказаться на уголовном деле, касающемся В. Казаряна – вплоть до того, что может послужить основанием для пересмотра.
Ранее “Фактинфо” сообщило, что Вачагану Казаряну было предъявлено обвинение по части 2 статьи 314.3("Представление ложных данных в декларациях или сокрытие данных, подлежащих декларированию, которые повлекли уклонение от декларирования имущества или дохода в особо крупных размерах") и по части 1 статьи 310.1 ("Увеличение за отчетный период имущества и (или) уменьшение обязательств лица, имеющего обязательство по представлению установленной Законом Республики Армения "Об общественной службе" декларации, которые существенно превышают его законные доходы и не обосновываются ими, и если отсутствуют другие признаки преступления, являющиеся основанием для незаконного обогащения") УК РА.
В декабре 2018 года Казарян обратился в КС для определения вопроса о соответствии применения части 1 статьи 310.1 и статьи 314.3 Уголовного кодекса РА Конституции.
Казарян отметил, что состав субъектов указанных составов преступлений должен быть определен исключительно по статье 32 закона РА “О публичной службе”. А он в рамках положения(лица, занимающие высшие и главные должности специальных служб) части 1 статьи 32 закона РА "О публичной службе" от 2011 года не является лицом, обязанным предъявлять декларацию, а с 9-го апреля 2018 года первый заместитель Службы государственной охраны РА перестал быть лицом, обязанным предъявлять декларацию.
Согласно заявлению Казаряна, в результате частичной декриминализации инкриминируемых ему деяний, он с 9-го апреля 2018 года перестал быть субъектом состава преступления, что является одним из четырех элементов состава преступления, и отсутствие хотя бы одного из них свидетельствует об отсутствии состава преступления. А декриминализация состава преступления имеет обратную силу, следовательно, осуществление в отношении него уголовного преследования нарушает положение, установленное третьим предложением статьи 72 Конституции, которое гласит, что закон, отменяющий наказуемость деяния или смягчающий наказание, имеет обратную силу.
Ранее "ФактИнфо" сообщило, что КС вынес решение о принятии заявления Вачагана Казаряна к рассмотрению 27 декабря 2018 года, согласно которому слушания по делу должны были начаться 12-го марта 2019 года. Однако впоследствии Конституционный суд перенес заседание по рассмотрению жалобы Казаряна на 16-ое апреля.