Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական նամակ է հղել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին 04/16/2019   17:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը այսօր ցավակցական նամակ է հղել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին՝ ապրիլի 15-ին Փարիզի Աստվածամոր տաճարում բռնկված հրդեհի կապակցությամբ: Նամակում, մասնավորապես, ասված է.
«Մեծարգո´պարոն Նախագահ,
Ցնցված ենք Փարիզում տեղի ունեցած ողբերգությամբ: Փարիզի Աստվածամոր տաճարը եվրոպական քաղաքակրթության և ողջ քրիստոնեական աշխարհի ամենանշանակալից և սիրված խորհրդանիշներից է: Հայերիս համար այն ֆրանսիական մշակույթի և հոգևոր ժառանգության յուրատեսակ մարմնավորումն է, որի հետ մենք նույնացրել ենք Փարիզն ու նրա բազմադարյա պատմությունը:
Հայաստանն իր համերաշխությունն է հայտնում ֆրանսիացիներին և կիսում նրանց զգացմունքները:
Միաժամանակ լիահույս ենք, որ բոլորիս համատեղ ջանքերով կձեռնարկվեն անհրաժեշտ քայլեր՝ տաճարի նախկին տեսքը վերականգնելու նպատակով»։
19:10 15/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետն անդրադարձել է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին

Пашинян - Макрону: мы потрясены произошедшей в Париже трагедией 04/16/2019   18:21  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня направил телеграмму соболезнования президенту Франции Эммануэлю Макрону в связи со вспыхнувшим 15 апреля пожаром в Соборе Парижской Богоматери.
"Многоуважаемый, г-н президент, мы потрясены произошедшей в Париже трагедией. Собор Парижской Богоматери является одним из самых значимых и излюбленных символов европейской цивилизации и всего христианского мира. Для армян Собор является уникальным воплощением французской культуры и духовного наследия, с которым мы идентифицируем Париж и его многовековую историю. Армения выражает солидарность с французами и разделяет их чувства", - говорится в телеграмме.
Премьер Армении выразил надежду, что общими усилиями будут предприняты необходимые шаги для восстановления Собора в прежнем виде.