Երեւանում 23-ամյա երիտասարդ է սպանվել 04/16/2019 10:28 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ԵՔՔՎ Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ապօրինի զենք կրելու, սպանություն և սպանության փորձ կատարելու դեպքի առթիվ:
Ապրիլի 15-ին «Միքայելյան վիրաբուժության ինստիտուտ» ՓԲԸ –ից հաղորդում է ստացվել, որ հրազենային վիրավորումով իրենց մոտ է տեղափոխվել 1993 և 1996 թվականներին ծնված երկու երիտասարդ: 1996 թվականին ծնված երիտասարդը ստացած մարմնական վնասվածքներից հիվանդանոցում մահացել է:
Նույն օրը «Քանաքեռ -Զեյթուն» ԲԿ-ից հաղորդում է ստացվել, որ հրազենային վիրավորումով իրենց մոտ է տեղափոխվել 1993 թվականին ծնված երիտասարդ:
Դեպքի առթիվ Քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով, 104-րդ հոդվածի 1-ին մասի, 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի և 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասի հատկանիշներով:
Ձեռնարկված անհետաձգելի քննչական, օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ երիտասարդները մարմնական վնասվածքները ստացել են Երևան քաղաքի Լեփսիուսի փողոցում, որտեղ դեռևս ինքնությունը չպարզված անձը կրակ է բացել նրանց ուղղությամբ:
Քրեական գործով ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում հայտնաբերվել է «BMW» մակնիշի ավտոմեքենան, որում գտնվել են երեք երիտասարդները՝ իրենց ուղղությամբ կրակ արձակելու պահին:
Դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել են պարկուճներ, 1 գնդակ, արնանման հետքեր, վերցվել նմուշներ: Քրեական գործի համար էական նշանակություն ունեցող հանգամանքները պարզելու համար նշանակվել են մի շարք փորձաքննություններ, կատարվել առգրավումներ, հարցաքննություններ:
Նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձին, (անձանց) հայտնաբերելու ուղղությամբ:

Стрельба произошла в Ереване: есть погибший и пострадавшие 04/16/2019   10:46  |  Криминальная хроника
Следственный комитет Армении выясняет обстоятельства инцидента со стрельбой, произошедшего накануне в Ереване.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, 15 апреля в Институт хирургии имени Микаелян поступило сообщение о том, что к ним с огнестрельным ранением доставлены двое молодых людей 1993 и 1996 годов рождения. От полученных ранений 23-летний парень скончался в больнице.
В тот же день из медцентра “Канакер-Зейтун” поступила информация, что к ним с огнестрельным ранением доставлен молодой парень 1993 года рождения.
По факту следственным отделом по административным районам Канакер-Зейтун следственного управления СК Армении по Еревану возбуждено уголовное дело по пункту 1 части 2 статьи 34-104, части 1 статьи 104, части 1 статьи 235 и части 4 статьи 258 УК РА.
В результате предпринятых неотложных следственных и оперативно-розыскных мероприятий установлено, что молодые люди получили ранения на улице Лепсиуса в Ереване, где неизвестный(его личность пока не установлена) открыл огонь по ним. В результате предпринятых по уголовному делу мероприятий был обнаружен автомобиль марки "BMW", в котором находились трое молодых парней в момент, когда по ним открыли стрельбу.
При осмотре места происшествия обнаружены гильзы, одна пуля, следы, похожие на кровь, взяты образцы.  Для установления обстоятельств, имеющих существенное значение для уголовного дела, назначен целый ряд экспертиз, произведены выемки и допросы.
“Предварительное следствие продолжается. Предпринимаются меры, направленные на установление всех обстоятельств инцидента и личностей предполагаемых преступников”, - отмечается в сообщении.