ՀՀ դատական ակտերի նախկին գլխավոր հարկադիր կատարող Միհրան Պողոսյանը քրեական գործով ներգրավվել է որպես մեղադրյալ 04/15/2019   15:50  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի շրջանակներում ՀՀ դատական ակտերի նախկին գլխավոր հարկադիր կատարող Միհրան Պողոսյանը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով ներգրավվել է որպես մեղադրյալ հանրորեն վտանգավոր այն արարքների կատարման համար, որ նա, օգտագործելով պաշտոնեական դիրքը, վատնման եղանակով առանձնապես խոշոր չափերով գույք է հափշտակել և չարաշահել իր պաշտոնեական լիազորությունները, ինչն առաջացրել է ծանր հետևանքներ: Այս մասին տեղեկացանք ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունից:
Այսպես, Միհրան Պողոսյանը 2011-2016թթ-ի ընթացքում իրեն վստահված պետական միջոցներով ԴԱՀԿ ծառայության կարիքների համար նախատեսված գնման գործընթացում իր կողմից 1997թ.-ին հիմնադրված, այնուհետև իբրև այլ կազմակերպությանը վաճառված, սակայն փաստացի իր կողմից կառավարվող` առևտրային գործունեություն իրականացնող «Քեթրին գրուպ» ՍՊ ընկերությունից ձեռք է բերել ընդհանուր 211.158.000 ՀՀ դրամ արժողությամբ 32 հատ «Բիդ» մակնիշի ավտոմեքենաներ, որոնցից 20 հատը՝ նույն ժամանակահատվածում իրական իրացման արժեքից շուրջ 20.000.000 ՀՀ դրամ ավելի բարձր գնով, ինչի հետևանքով պետության օրինական շահերին պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնաս, որն առաջացրել է ծանր հետևանքներ:
Ավելին, 2011թ.-ին Միհրան Պողոսյանը օտարերկրյա քաղաքացիների միջոցով Պանամայի Հանրապետությունում հիմնադրել է ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնող «Հոփքինթեն թրեյդինքգ ինքորփորեյթիդ» և «Սիգթեմ ռեալ իսթեյթ ինքորփորեյթիդ» ընկերությունները, իսկ նույն տարվա հոկտեմբեր ամսին նրա անմիջական մասնակցությամբ ընկերությունների օտարերկրացի տնօրենների փոխարեն համապատասխան պաշտոններում նշանակվել են Միհրան Պողոսյանի մտերիմ անձինք: Այնուհետև Միհրան Պողոսյանը վստահված անձանց միջոցով մասնակցել է Պանամայի օֆշորային գոտում գրանցված վերոհիշյալ կազմակերպությունների կառավարմանը, ինչի արդյունքում վերջիններս Հայաստանում հիմնադրել են այլ ընկերություններ, այդ թվում՝ «Բեսթ ռեալթի» ՍՊԸ-ն:
Միհրան Պողոսյանը, ի պաշտոնե արտոնություններ և առավելություններ տրամադրելու եղանակով հովանավորելով նշված կազմակերպությանը, 2014թ. ապրիլի 17-ին փաստացի իր կողմից կառավարվող «Բեսթ ռեալթի» ՍՊ ընկերության հետ կնքել է անշարժ և շարժական գույքի գնահատման պայմանագիր, որի հիման վրա ընկերությունը 2014-2016թթ անշարժ և շարժական գույքի գնահատման ծառայություններ է մատուցել ՀՀ ԱՆ ԴԱՀԿ ծառայությանը` Միհրան Պողոսյանի հովանավորչությամբ կատարելով գույքի գնահատումների գերակշիռ մասը, որի արդյունքում ՀՀ պետական բյուջեի՝ հարկադիր կատարման ծառայությանը հատկացված միջոցներից վերոհիշյալ  ժամանակահատվածում նշված կազմակերպությանը վճարվել է 43.890.000 ՀՀ դրամ գումար:
13.04.2019թ.-ին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարան` Միհրան Պողոսյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար: Նրա նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Քրեական գործով նշանակվել են ֆինանսատնտեսական ստուգումներ և փորձաքննություններ` հնարավոր այլ չարաշահումները բացահայտելու ուղղությամբ:
17:46 12/04/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՀՔԾ-ն ստացել է ՃՈ պետի դեմ ոստիկանության մայորի ներկայացրած հաղորդումը
13:13 19/03/2019  |  ՀարցազրույցԼրագրողն ամենեւին պարտավոր չէ բացահայտել իր աղբյուրները. Ռուբեն Մելիքյանը՝ ՀՔԾ-ի հարուցած քրեական գործի մասին

Бывший главный судебный исполнитель Армении стал фигурантом уголовного дела: он объявлен в розыск 04/15/2019   17:01  |  Криминальная хроника
Бывший начальник Службы принудительного исполнения судебных актов Армении Мигран Погосян в рамках расследуемого Специальной следственной службой Армении уголовного дела привлечен в качестве обвиняемого по пункту 1 части 3 статьи 179("Присвоение или растрата в особо крупных размерах") и части 2 статьи 308("Злоупотребление должностными полномочиями,повлекшие по неосторожности тяжкие последствия") УК РА. Об этом сообщает пресс-служба Специальной следственной службы РА.
По данным следствия, Мигран Погосян, занимая с 11-го июня 2008 года должность главы начальника Службы принудительного исполнения судебных актов Армении, назначил человека, обеспечивающего его личную безопасность, консультантом первого класса оперативного отдела по принудительному исполнению центрального органа СПИСА Минюста РА, а личного водителя – ведущим консультантом того же отдела. Они как сотрудники вышеупомянутого отдела фактически не ходили на работу и не исполняли обязанности, вытекающие из соответствующих должностей, а выполняли данные Миграном Погосяном поручения личного характера, но, как указывается в сообщении, по его поручению получали зарплату и приравненные к ним платежи – в общей сложности 44.199.463 драмов.
В итоге, как отмечается в сообщении, Мигран Погосян, использовав должностное положение, путем растраты похитил из госбюджета  вверенную ему сумму в особо крупном размере - 44.199.463 драмов.
Кроме того,  по данным следствия, Мигран Погосян, используя свое должностное положение вопреки интересам службы, из корыстных побуждений в нарушение требований, предусмотренных законом и решениями правительства, заключил посредством доверенных ему лиц контракты на приобретение товаров и услуг с управляемыми им организациями, занимающимися предпринимательской деятельностью.
Сообщается, что Мигран Погосян в течение 2011-2016гг. на вверенные ему госсредства для нужд СПИСА приобрел у основанной им в 1997 году, а затем  якобы проданной другой организации, но фактически управляемой им компании “Кетрин груп” 32 автомобиля марки “BYD” общей стоимостью 211.158.000 млн. драмов, 20 из которых – по  цене, превышающей на аналогичный период реальную рыночную стоимость на 20 млн. драмов, вследствие чего законным интересам государства был причинен ущерб в особо крупном размере.
Более того, как указывается в сообщении,  Мигран Погосян посредством иностранных граждан в 2011 году основал в Панаме две компании  “Хопкинтен трейдинг инкорпорейшн” и “Сигтем реал истейт инкорпорейтинг”.
“А  в октябре того же года при его непосредственном участии иностранных директоров на соответствующих должностях сменили приближенные Погосяна. Затем Погосян через доверенных лиц участвовал в управлении зарегистрированных в офшорной зоне в Панаме вышеупомянутых компаний, в результате чего были основаны другие компании в Армении, в том числе ООО “Бест реалти””, - говорится в сообщении.
Отмечается, что в апреле 2014 года Мигран Погосян заключил с фактически управляемой им же компанией “Бест реалти” соглашение об оценке движимого и недвижимого имущества, на основании которого компания в 2014-2016гг. предоставила услуги СПИСА. Вышеуказанным организациям из выделенных СПИСА госсредств за вышеупомянутый период было выплачено 43.890.000 драмов.
13 апреля текущего года следователь Специальной следственной службы обратился в суд общей юрисдикции Еревана с ходатайством об избрании в отношении Миграна Погосяна меры пресечения в виде заключения под стражу. Погосян объявлен в розыск.
“Предварительное следствие продолжается. В рамках уголовного дела назначен финансово-технические аудит и экспертизы для выявления других возможных злоупотреблений”, - отмечается в сообщении.