Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանները տվյալներ ունեն՝ դատավորներին տրվող պատվերների եղանակների մասին 04/12/2019   14:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանն այսօր հայտարարել է, որ դատավորներին պատվերներ են իջեցվում՝ որոշումների վերաբերյալ եւ միայն հերոսի հատկանիշներ ունեցող դատավորն այս փուլում կարող է կայացնել օբյեկտիվ որոշում։
Հիշեցնենք, որ երեկ վերաքննիչ քրեական դատարանը մերժել է պաշտպանական կողմի վերաքննիչ բողոքը՝ Ռ.Քոչարյանին կալանավորման ժամկետը երկարացնելու ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշման դեմ։
Փաստաբանի գնահատմամբ՝ դատարանում երեկվա տեղի ունեցածն իրավաբանական տեսանկյունից ծայրաստիճան մեծ խախտում է իրենից ներկայացնում։ «Շատ կոպիտ ձևով վերաքննիչ դատարանը խախտեց քրեական օրենսգրքի բազմաթիվ նորմեր, որոնց վրա մենք հիմնվում էինք», - լրագրողների հետ հանդիպմանն այսօր ասել է փաստաբանը։
Ըստ նրա՝ իրենց պաշտպանական խմբի ներկայացրած յուրաքանչյուր փաստարկն առանձին վերցրած բավարար էր, որ երեկ Ռոբերտ Քոչարյանն անմիջապես ազատ արձակվեր։
«Ինչպես ասաց պարոն Քոչարյանը դեռ դատավարության ժամանակ, մենք, իհարկե, չենք կարող ակնկալել, որ դատավորը պետք է հերոս լինի, այս գործով միայն հերոսի հատկանիշներ ունեցող դատավորն այս փուլում կարող է կայացնել օբյեկտիվ որոշում», - ասաց Հայկ Ալումյանը եւ հայտարարեց, որ տարբեր աղբյուրներից ստույգ տեղեկություններ են սկսել ստանալ, թե ում միջոցով և ինչ եղանակներով են պատվերները հասնում դատավորին։
«Կգա դրա ժամանակը և կներկայացվեն անուններ՝ անուն առ անուն։ Այնպես չէ, որ այս ամեն ինչը միշտ լինելու է քողարկված, և զսպանակն ինչքան սեղմվի, այնքան ավելի ուժեղ է հետ բացվելու», - ասաց Հայկ Ալումյանը։

Адвокат Роберта Кочаряна пообещал громкие разоблачения 04/12/2019   14:36  |  Судебный репортаж
Адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна Айк Алумян на сегодняшней пресс-конференции заявил, что судьям сверху спускают заказ и только судьи с героическими качествами на данном этапе могут вынести объективное решение.
Напомним, накануне Апелляционный уголовный суд Армении отклонил жалобу защиты на решение о продлении срока ареста Роберту Кочаряну.
По оценке адвоката, произошедшее накануне в суде с юридической точки зрения представляет собой нарушение в своей крайней степени.
“Апелляционный суд довольно грубым образом нарушил многочисленные нормы Уголовно-процессуального кодекса, на которые опирались”, - заявил журналистам адвокат.
По его словам, каждого из представленных группой адвокатов в отдельности доводов было достаточно, чтобы немедленно освободить Роберта Кочаряна.
“Как заявил г-н Кочарян еще в ходе судебного процесса, мы, конечно, не можем рассчитывать на геройство судьи, однако только судья, обладающий героическими качествами, может на данном этапе вынести объективное решение”, - отметил Айк Алумян.
По его словам, они стали получать из различных источников достоверные сведения о том, "посредством кого и каким способом заказы доходят до судей".
“Придет время и мы обнародуем имена, имя за именем. Однажды все это вскроется. Чем сильнее пружина будет сжиматься, тем сильнее она обратно разожмется", -сказал он.