Կառավարությունը հավատարիմ է մարդու իրավունքների պաշտպանության իր պարտավորություններին. ԱԳՆ պատասխանը ԵՄ-ին և ՄԱԿ-ին 04/10/2019 11:33 | ԼՐԱՀՈՍ
ԱԳՆ-ն տեղյակ է ԵՄ և ՄԱԿ հայտարարություններից, որտեղ արտահայտված էր մտահոգություն Հայաստանի հասարակական կյանքում տեղ գտած քննարկումների առնչությամբ և անդրադարձ էր կատարվում ՀՀ-ի միջազգային պարտավորություններին, ասված է ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանի մեկնաբանությունում, որը վերաբերում է Երևանում հավատարմագրված որոշ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների հայտարարություններին՝ տրանսգենդեր Լիլիթ Մարտիրոսյանի և նրա գործընկերների վերաբերյալ:
«ՀՀ կառավարությունն ամբողջովին հավատարիմ է մարդու իրավունքների պաշտպանության և խրախուսման իր պարտավորություններին։ Հայաստանում տեղի ունեցած ոչ բռնի ժողովրդավարական հեղափոխությունը լավագույնս փաստում է, որ մարդու իրավունքները, որպես կանոն, արդյունավետորեն գործում են, եթե մաս են դառնում հասարակական կոնսենսուսի և ընկալվում են, որպես համընդհանուր հասարակական և բարոյական արժեքներ:
Ուստի, այս համատեքստում մեր միջազգային գործընկերները պետք է առավել հարգանք և զգայունություն ցուցաբերեն հայկական հասարակության հանդեպ և ձեռնպահ մնան հասարակական քննարկումների անհարկի ուղղորդումից, եթե անգամ նրանք համաձայն չեն դրանց տոնայնության հետ։
Կուզենայինք հիշեցնել, որ հասարակական բարոյականության սկզբունքը մաս է կազմում մարդու իրավունքների միջազգային պարտավորություններին, և դրանք չեն կարող անտեսվել։
Իր հերթին, ՀՀ իշխանությունները չեն հանդուրժելու որևէ անօրինական գործողություն և շարունակելու են պաշտպանել բոլոր քաղաքացիների սահմանադրական իրավունքները», - ասված է ԱԳՆ մեկնաբանությունում։
Նշենք, որ Միավորված ազգերի կազմակերպության հայաստանյան գրասենյակը ևս հայտարարություն էր տարածել, նշելով, որ մտահոգված է վերջին ժամանակներս շատացած ատելության խոսքի և մարդու իրավունքների և ԼԳԲՏԻ ակտիվիստների նկատմամբ բռնության սպառնալիքների դեպքերով:

В МИД Армении ответили на заявления международных структур по поводу ЛГБТ-сообщества 04/10/2019   12:11  |  Лента новостей
В МИД Армении сообщили, что они в курсе заявлений ЕС и ООН, в которых выражена озабоченность по поводу обсуждений в армянском обществе, в ходе которых затрагивались международные обязательства страны.
“Правительство Армении полностью привержено защите прав человека и выполнению своих обязательств. Произошедшая в Армении ненасильственная революция является наилучшим подтверждением того, что права человека, как правило, эффективно реализуются, когда становятся частью общественного консенсуса и воспринимаются как всеобщир социальные и моральные ценности”, - говорится в заявлении внешнеполитического ведомства РА.
В МИД Армении отметили, что в данном контексте международным партнерам следует проявлять больше уважения и чувствительности к армянской общественности и воздерживаться от придания общественным дискуссиям ненужной направленности, даже если они не согласны с их тональностью.
МИД напоминает, что принцип общественной морали является частью международных обязательств в сфере прав человека, и они не могут игнорироваться.
“В свою очередь власти Армении не станут мириться с какими-либо противоправными действиями и продолжат защищать конституционные права всех граждан”, - отмечается в комментарии.
Отметим, что  армянский офис ООН также распространил заявление, в котором выразил обеспокоенность  по поводу участившихся случаев ненавистнических высказываний и угроз насилия в отношении активистов ЛГБТ.