Մանվել Գրիգորյանի խափանման միջոցը չփոխվեց. նա կշարունակի մնալ կալանավորված 04/10/2019   17:05  |  Դատական ռեպորտաժներ
Վերաքննիչ քրեական դատարանում` դատավոր Լուսինե Աբգարյանի նախագահությամբ, քիչ առաջ որոշվեց մերժել ԱԺ նախկին պատգամավոր Մանվել Գրիգորյանի պաշտպանական կողմի բողոքը` նրա խափանման միջոց կալանավորումը ևս երկու ամսով երկարացնելու որոշման դեմ:
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ այսպիսով, Մանվել Գրիգորյանը խափանման միջոց կալանավորումը չի փոխվի։
Նշենք, որ նա այժմ գտնվում է քաղաքացիական հիվանդանոցում եւ ստանում է համապատասխան բուժօգնություն:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 21-ին Մ. Գրիգորյանը 25 միլիոն գրավի դիմաց ազատ էր արձակվել «Երևան կենտրոն» քրեակատարողական հիմնարկից, ինչի դեմ Դատախազությունը վերաքննիչ ատյան ներկայացրել էր միջնորդություն, որը բավարարվել էր: Պաշտպանական կողմն էլ իր հերթին մարտի 19-ին բողոքարկել էր Գրիգորյանի խափանման միջոց կալանավորումը ևս երկու ամսով երկարացնելու որոշումը:
Ապրիլի 4-ին հրավիրված բողոքի քննության նիստը հետաձգվել էր քննիչի` զբաղվածության պատճառով չներկայանալու, ինչպես նաև` դատախազի միջնորդության հիմքերով. «Դատախազը նոր էր ներգրավվում, և այս պարագայում, որպեսզի ավելորդ խոչընդոտներ չստեղծվեն, մենք հետաձգումը չառարկեցինք»,-ասել էր Գրիգորյանի պաշտպան Արսեն Մկրտչյանը:
Ապրիլի 8-ին բողոքի քննությունն ավարտվել էր, եւ դատարանը հեռացել էր` որոշում կայացնելու:
Մանվել Գրիգորյանը մեղադրվում է ապօրինի կերպով զենք-զինամթերք պահելու, գույք յուրացնելու, հարկերի վճարումից խուսափելու, պետական միջոցներ վատնելու եւ շորթմամբ գույքի հափշտակությունը կազմակերպելու համար:
11:34 25/03/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՄանվել Գրիգորյանի գործով միջանկյալ միջոց ձեռնարկելը ՄԻԵԴ հետաձգել է եւ տեղեկատվություն պահանջել Կառավարությունից

Манвел Григорян останется под стражей 04/10/2019   17:33  |  Судебный репортаж
Апелляционный уголовный суд Армении под председательством судьи Лусине Абгарян постановил отклонить жалобу защиты на решение о продлении бывшему депутату парламента Манвелу Григоряну меры пресечения в виде заключения под стражу еще на два месяца.
Как известно “ФактИнфо”, в настоящее время  Манвел Григорян проходит лечение в гражданской клинике.
Напомним, 21 декабря Манвел Григорян был освобожден под залог в 25 миллионов драмов. Генпрокуратура обжаловала это решение. Апелляционный суд удовлетворил жалобу.
В свою очередь сторона защиты 19 марта обжаловала решение суда о продлении срока ареста.
Отметим, что назначенное на 4 апреля слушания по жалобе были отложены из-за неявки следователя по причине занятости, а также на основании ходатайства прокурора.
"Прокурор только подключался к делу, и дабы в данном случае не чинить лишних препятствий, мы не стали возражать против переноса заседания", - сказал Арсен Мкртчян, адвокат Григоряна.
Суд завершил рассмотрение жалобы 8 апреля.
Манвел Григорян обвиняется в незаконном хранении оружия и боеприпасов, присвоении имущества, уклонении от уплаты налогов, растрате государственных средств и организации хищения имущества путем вымогательства.