Արցախի ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել Մարաղայի ջարդերի 27-րդ տարելիցի կապակցությամբ 04/10/2019   15:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Մարաղայում ջարդերի 27-րդ տարելիցի կապակցությամբ:
«1992 թ. մարտի 10-ին երկարատև հրետակոծումից հետո ադրբեջանական զինված կազմավորումները ներխուժեցին Արցախի Հանրապետության Մարտակերտի շրջանի Մարաղա ավան։ Տեղի ինքնապաշտպանական ջոկատին հաջողվել էր տարհանել ավանի բնակիչների մեծ մասին, սակայն 118 հոգի՝ հիմնականում հաշմանդամներ, տարեցներ, կանայք և երեխաներ, մնացել էին բնակավայրում։ Նրանցից ավելի քան 50 հոգի դաժանաբար սպանվեցին, այդ թվում՝ 30 կին, իսկ մյուսները՝ 29 կին և 9 երեխա, պատանդ վերցվեցին, որոնցից 19 հոգու ճակատագիրն առայսօր անհայտ է։
Արցախի զինված ուժերի կողմից Մարաղան ազատագրվեց, սակայն երկու շաբաթ անց ադրբեջանական զորքերը կրկին ներխուժեցին բնակավայր և իրենց հարազատներին հուղարկավորելու համար վերադարձած բնակիչների նկատմամբ իրականացրին նոր ոճրագործություն։
Մարաղայի քաղաքացիական բնակչության զանգվածային կոտորածը Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի ընթացքում տեղի ունեցած ամենաողբերգական իրադարձություններից մեկն էր։ Ավանի վրա ադրբեջանական զորքերի հարձակումը պայմանավորված չէր ռազմական անհրաժեշտությամբ, այլ նպատակ էր հետապնդում ոչնչացնել նրա քաղաքացիական բնակչությանը։ Խաղաղ բնակիչների դեմ իրագործված ռազմական հանցագործությունների մասին վկայել են նաև «Christian Solidarity Worldwide» կազմակերպության ներկայացուցիչները, որոնք Մեծ Բրիտանիայի Լորդերի պալատի անդամ և փոխխոսնակ, իրավապաշտպան բարոնուհի Քերոլայն Քոքսի գլխավորությամբ ավան էին այցելել կոտորածներից անմիջապես հետո:
Մարաղայում տեղի ունեցած ողբերգությունը հայերի նկատմամբ ահաբեկման, բռնության և հայրենի հողում ապրելու հնարավորությունից զրկելու՝  Ադրբեջանի քաղաքականության դրսևորումներից մեկն էր։ Այդ քաղաքականությունը ադրբեջանական իշխանությունների կողմից որդեգրվել և հետևողականորեն իրականացվել էր ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության ողջ ընթացքում։ Ադրբեջանը փորձեց նույն մեթոդներն ու մոտեցումները կիրառել 2016 թ. Արցախի դեմ սանձազերծված ապրիլյան ագրեսիայի ժամանակ, որը, սակայն, կանխվեց միայն Արցախի պաշտպանության բանակի վճռական գործողությունների շնորհիվ՝ ապահովելով երկրի անկախությունն ու նրա քաղաքացիների անվտանգությունը։
Ինչպես Մարաղայում, այնպես էլ 24 տարի անց՝ ապրիլյան պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից իրականացված ռազմական հանցագործություններն ու միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումները վկայում են, որ մարդկայնության դեմ հանցագործությունների նկատմամբ անտարբերությունն ու անպատժելիությունը  հանգեցնում են դրանց կրկնությանը»։
10:59 13/12/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ԱԳՆ ղեկավարը հանդիպել է Ամերիկայի հայկական համագումարի պատվիրակությանը
14:11 07/10/2017  |  ՔաղաքականՀայաստանի և Արցախի արտգործնախարարները քննարկել են բանակցային գործընթացը

МИД Арцаха выступил с комментарием в связи с 27-й годовщиной погромов в Мараге 04/10/2019   16:00  |  Лента новостей
МИД Республики Арцах выступил с комментарием в связи с 27-й годовщиной погромов в Мараге.
В МИД Арцаха напомнили, что 10 марта 1992 года, после продолжительного артобстрела, азербайджанские вооруженные формирования ворвались в поселок Марага Мартакертского района Республики Арцах. Местным отрядам самообороны удалось эвакуировать большую часть населения. Однако 118 человек, в основном, инвалиды, пожилые люди, женщины и дети, остались в поселке. Более 50-ти из них, включая 30 женщин, были зверски убиты. 29 женщин и 9 детей были взяты в заложники, судьба 19 из которых остается неизвестной.
Спустя две недели после освобождения Мараги вооруженными силами Арцаха азербайджанские войска вновь вторглись в село и совершили новое преступление в отношении жителей села, вернувшихся для погребения своих родных.
“Массовое убийство гражданского населения Мараги - одно из трагических событий в ходе войны, развязанной Азербайджаном против Арцаха. Нападение вооруженных сил Азербайджана на поселок не было обусловлено военной необходимостью, а преследовало цель уничтожить его гражданское население. О военных преступлениях, совершенных против мирного населения, свидетельствовали также представители организации «Christian Solidarity Worldwide», которые под руководством члена и вице-спикера Палаты лордов британского парламента, правозащитника баронессы Керолайн Кокс посетили село непосредственно после массовой резни”, - говорится в комментарии, опубликованном на сайте МИД Арцаха.
В МИД отметили, что трагедия в Мараге является одним из проявлений политики террора, насилия и лишения армян возможности жить на своей земле, которая последовательно осуществлялась властями Азербайджана на всем протяжении азербайджано-карабахского конфликта. Азербайджан попытался применить те же методы и подходы в ходе развязанной против Арцаха в апреле 2016 года агрессии, которая была предотвращена благодаря решительным действиям Армии обороны Арцаха, защитившей независимость страны и безопасность ее граждан.
“Военные преступления и грубейшие нарушения норм международного гуманитарного права, совершенные вооруженными силами Азербайджана как в Мараге, так и спустя 24 года в ходе апрельской войны являются свидетельством того, что равнодушие и безнаказанность в отношении преступлений против человечности ведут к их повторению”, - отмечается в комментарии.
17:44 10/04/2018  |  Лента новостейМарина Григорян: Правовая папка о преступлениях против армян в селе Марага может стать началом «Нюрнбергского процесса» над Азербайджаном
11:40 10/04/2018  |  Карабахский конфликтПресс-секретарь президента Арцаха: погромы в Мараге были результатом этнической чистки
00:36 11/04/2017  |  Карабахский конфликтЗамглавы МИД Армении: Варварства Азербайджана в ходе апрельской агрессии против Арцаха – следствие безнаказанности за преступления в Мараге
01:20 11/04/2016  |  Лента новостейГодовщина кровавых погромов в Мараге:история повторилась спустя 24 года в карабахском селе Талиш
17:18 10/04/2013  |  Актуальная темаИсторик: “10 апреля 1992г. Азербайджан осуществил в отношении мирного населения карабахского села Марага геноцид”