Սպայկան հրապարակել է այն համայնքների ցուցակը, որտեղ մթերում չի իրականացնելու 04/10/2019 10:33 | ԼՐԱՀՈՍ
Սպայկա ընկերությունը հայտարարություն է տարածել, որ մի քանի տասնյակ համայնքներում չի իրականացնելու մթերում։ Տարածված հայտարարության մեջ ասվում է.
Սպայկա իր ողջ գործունեությունը, ընկերության հիմնադրման օրվանից, ուղղել է Հայաստանում տնտեսական արժեքներ ստեղծելուն, թույլ չի տվել ընկերությանը ներքաշել քաղաքական գործընթացների մեջ տարբեր շահարկումների միջոցով: Պետության անվտանգությունը մեզ համար եղել և մնում է կարևորագույն չափանիշ:
Մենք ակտիվ կերպով համագործացում ենք կառավարության հետ՝ ներկայացնելով տարբեր ծրագրեր, բերելով ներդրողներ մեր երկիր , բացելով բիզնեսի ֆինանսավորման բազմաշերտ դռներ, պատրաստելով գյուղատնտեսության բարձրակարգ մասնագետներ: Մենք ողջունում ենք հռչակված տնտեսական հեղափոխություն իրականացնելու նպատակը և պատրաստ ենք աջակցել՝ հասնելու այն նշաձողերին, որոնք կառավարությունը սահմանում է:
Սպայկա ընկերությունը 2010թ-ից մթերում է իրականացնում Հայաստանում, անկախ ընկերության ունեցած օբյեկտիվ դժվարություններից եղել և շարունակում է մնալ արտադրողի, ֆերմերի կողքին: Ընկերությունը հիմնականում աշխատում է ավելի քան 80 համայնքների, անուղակի ևս տասնյակ համայնքների հետ: Այս բոլոր տարիների ընթացքում չի եղել մի հիմնավորված դեպք, որ ընկերությունը պարտք մնա որևէ ֆերմերի: Ընկերությունը աշխատում է տասնյակ հազարավոր ֆերմերների հետ, տրամադրում է անհրաժեշտ խորհրդատվություն:
Մթերման գործընթացի կազմակերպման համար ընկերությանն ամսեկան անհրաժեշտ է մոտ 5.000.000.000 (մլրդ) դրամ, որը օգտագործվում է ընկերության շրջանառու վարկային միջոցներից: Այդ միջոցները կարճաժամկետ են և ենթակա են անվերապահ հետվերադարձման բանկին մեկ կամ երկու ամսյա ժամկետը լրանալուն պես: Համաձայն վարկային պայմանագրի բանկի կողմից այդ միջոցները կարող են ցանկացած պահի կրկին չտրամադրվել օգտագործման, եթե բանկը համարի, որ ընկերության բնականոն գործունեությունը ինչ-ինչ պատճառներով խաթարված է կամ ընկերության ֆինանսական դրությանը կարող է վտանգ սպառնալ: Դրա համար բանկին որևէ հիմնավորում պետք չէ:
Սպայկա ընկերության տնօրեն Դավիթ Ղազարյանը իր մամուլի ասուլիսում հայտնեց, որ անցյալ տարի օգոստոսին ընկերության բանկային հաշիվները սառեցվել էին բանկերի կողմից, ինչի արդյունքում ընկերությունը պարալիզացվել էր: Դրանք կրկին բացվեցին ընկերության կողմից քրեական հետապնդումը դադարեցնելուց հետո: Ընկերությունն այդ ժամանակ ստիպված եղավ վճարել ՊԵԿ-ի կողմից չհիմնավորված 2.045.000.000 (մլրդ) դրամի հարկային պարտավորություններ, որպեսզի ի վիճակի լինի շարունակել իր գործունեությունը: 2018թ-ի մայիսի 2-ից մինչև 2019թ ապրիլի 4-ը ընկերությունը Հայաստանի գյուղատնտեսության ոլորտում ներդրել է մոտ 90.000.000 (մլն) դոլար!!!!
Ներկայումս ընկերության տնօրենի կալանավորման և պետական մարմինների ու պաշտոնյաների կողմից ենթադրական մեղադրանքների վերաբերյալ հայտարարությունների արդյունքում սկսվել է արտասահմանյան բանկերի կողմից ընկերության վարկային միջոցների հետ կանչման գործընթաց, որի արդյունքում կարող են սառեցվել ընկերության հաշիվները, կալանքի տակ դրվել գրավադրված գույքը, այդ թվում՝ բեռնատարները:
Նման պայմաններում ընկերությունը չի կարողանալու օգտվել շրջանառու միջոցներից և կազմակերպել նախապես պլանավորած մթերում հետևյալ համայնքներում:
· Արարատի մարզ
Ավշար, Սիսավան, Քաղցրաշեն, Նարեկ, Նորաշեն, Վերին Արտաշատ, Շահումյան, Գետազատ, Կանաչուտ, Մրգանուշ, Ջրաշեն, Սուրենավան, Փոքր Վեդի, Նոր Ուղի,Լուսառատ, Դաշտաքար, Վերին Դվին, Ներքին Դվին,
· Արմավիրի մարզ
Լուկաշին, Մրգաշատ, Ալաշկերտ, Բերքաշատ, Արևիկ, Հացիկ, Այգեշատ, Մայիսյան,Մյասնիկյան, Արաքս, Լենուղի, Նոր Ամասիա, Նալբանդյան, Տանձուտ, Շենիկ, Երվանդաշատ, Բագարան, Դաշտ
· Տավուշի մարզ
Լճկաձոր, Բագրատաշեն , Պտղավան, Հաղթանակ, Բերդավան
· Լոռու մարզ
ք. Տաշիր
· Վայոց Ձորի մարզ
Արենի, Ռինդ, Աղավնաձոր, Քարագլուխ, Սալի,
· Արագածոտնի մարզ
Ուշի, Կարբի, Օհանավան, Փարպի,Ոսկևազ, Սասունիկ, Օշական, Ուջան, Ագարակ
· Շիրակի մարզ
Կառնուտ, Բենիամին, Ախուրյան, Ազատան, Հացիկ, Գետք, Առափի, Արևիկ
· Գեղարքունիքի մարզ
Վարդենիկ, Զոլաքար, Աստղաձոր, Վաղաշեն, Ծովինար, Ներքին Գետաշեն, Վերին Գետաշեն, Գեղհովիտ, Մադինա, Լիճք, Վարդաձոր, Ձորագյուղ, Երանոս,
· Կոտայքի մարզ
Նոր Գեղի, Նոր Արտամետ, Մրգաշեն, Գեղաշեն:
Մենք հասկանում ենք, որ գյուղատնտեսական տարվա մեկնարկին զուգահեռ գյուղացիական տնտեսությունները ներգրավում են ֆինանսական միջոցներ, հաճախ նաև վարկային (ինչպես և մեր ընկերությունը) ագրոտեխնիկական համապատասխան աշխատանքների կազմակերպման համար՝վար, պարարտանյութ էտ, բուժումներ, ջրում, բերքահավաքի կազմակերպում: Նման միջոցներ ներգրավելու համար ֆերմերներին անհրաժեշտ է մթերքի սպառման, առնվազն կատարված ծախսերին համարժեք գնով սպառման հնարավորության մեջ: Սպայկա ընկերության դերըգյուղատնտեսության մեջ հենց այդ հավելյալ հնարավորությունն է ֆերմերների համար և ոչ թե պարտադրանքը՝ մթերքը առանց այլընտրանքի հենց Սպայկա ընկերությանը վաճառելու: Ընկերությունը առնվազն 10 տոկոս շուկայական մթերման գնից բարձր գին է առաջարկում ֆերմերներին:Ընդ որում, մինչև 2011թ-ը ծիրանի մթերման միջին գինը եղել է 200 դրամ, նվազագույնը՝ մինչև 100 դրամի: Իսկ վերջին 5 տարիների ընթացքում հենց Սպայկա ընկերության շնորհիվ արտահանման ենթակա ծիրանի մթերման միջին գինը կազմել է 300-350 դրամ, իսկ նվազագույնը 250 դրամ: Նման պատկեր է բոլոր մթերքների մասով: Ընկերության շնորհիվ հանրապետությունից սկսել է արտահանվել բազուկ, կաղամբ, դեղձ, աճել է խաղողի արտահանման ծավալները: Այս բոլոր ապրանքների արտահանման նախաձեռնողը եղել է Սպայկա ընկերությունը:
Ընկերությունն այսօր նույնիսկ ընկերության տնօրենի կալանավորման հետևանքով ստեղծված ծայրահեղ անբարենպաստ պայմաններում ինտենսիվ աշխատանք է տանում նշված համայնքների հետ մթերման աշխատանքների կազմակերպումը պատճաշ կատարելու ուղղությամբ: Սպայկա ընկերությունը երբևէ ոչ մեկի շանտաժի չի ենթարկում և հարգալից է վերաբերվում իր բոլոր գործընկերներին, հատկապես պետությանը և պետական անվտանգությանը: Ընկերության տնօրենը իր արտահայտություններում կոչ է արել ապօրինի կալանք չկիրառել և թույլ տալկազմակերպել աշխատանքները, այլ ոչ թե սպառնալիքներ հնչեցրել:
Ընկերության կողմից մթերման աշխատաքների հնարավոր ձախողումը որևէ կերպ չի բխում ընկերության շահերից: Դա միայն ու միայն կարող է տեղի ունենալ ընկերության տնօրեն Դավիթ Ղազարյանի ապօրինի կալանավորման արդյունքում ընկերության գործընկեր արտասահմանյան ևտեղական բանկերի կողմից ընկերության վարկային հաշիվների սառեցման կամ գույքի նկատմամբ կալանքի իրավունքի կիրառման և ստեղծված իրավիճակի հետևանքով ընկերության ֆինանսական դրության կտրուկ վատթարացման հետևանքով:

Компания "Спайка" предупредила об угрозе срыва закупок в десятках общин Армении из-за ареста директора 04/10/2019 11:05 | Лента новостей
Компания "Спайка" выступила с заявлением по поводу создавшейся ситуации вокруг процесса закупок после ареста ее директора Давида Казаряна.
"Спайка" со дня своего основания всю свою деятельность направляла на создание экономических ценностей в Армении и не позволяла вовлекать компанию в разного рода политические процессы путем различных спекуляций.
“Государственная безопасность для нас была и остается важнейшим критерием. Мы активно сотрудничаем с правительством, представляя различные программы, привлекая инвестиции в страну, открывая самые разнообразные двери для финансирования бизнеса, подготавливая высококвалифицированных кадров в сфере сельского хозяйства. Мы приветствуем цель реализации объявленной экономической революции и готовы оказать содействие в достижении тех планок, заданных правительством", - говорится в заявлении.
Авторы заявления напомнили, что “Спайка” с 2010 года осуществляет закупки в Армении, и вне зависимости от создавшихся в компании объективных затруднений, была и остается рядом с производителем и фермером.
Отмечается, что компания работает в более чем 80-ти общинах, а также косвенно в еще десятке общин.
“За все эти годы не было ни одного обоснованного случая, чтобы компания оказалась в долгу перед фермером. Компания работает с десятками тысяч фермеров, предоставляет необходимые консультации", - указывается в заявлении.
Компания поясняет, что для организации процесса закупок ей ежемесячно требуется порядка 5 млрд. драмов, которые используются из оборотных кредитных средств компании.
"Это – краткосрочные средства и должны либо без каких-либо оговорок быть возвращены банку, либо по истечении двух месяцев. В соответствии с кредитным договором, банк может в любой момент не выдать повторно эти средства для их использования, если посчитает, что нормальная деятельность компании по каким-то причинам подорвана или финансовое положение компании оказалось под угрозой. Для этого банку каких-либо оснований не нужно", - пояснили авторы заявления.
Они напомнили, что директор компании "Спайка" Давид Казарян на своей пресс-конференции заявил, что в августе прошлого года банковские счета компании были заморожены банком, в результате чего работа компании была парализована. Их вновь открыли после прекращения уголовного преследования в отношении компании.Директору компании “Спайка” предъявлено обвинение“Компания в этот период была вынуждена выплатить необоснованные Комитетом государственных доходов налоговые обязательства на 2,045 млрд. драмов, чтобы суметь продолжить деятельность. Со 2-ого мая 2018 года по 4-ое апреля 2019 года компания инвестировала в агросектор Армении 90 млн. долларов. В настоящее время из-за заявлений об аресте директора компании и предполагаемых обвинений со стороны государственных структур начался процесс отзыва кредитных средств компании со стороны международных банков, вследствие чего ее счета могут быть заморожены, наложен арест на находящееся под залогом имущество, в том числе грузовики”, - отметили в организации.
В заявлении отмечается, что в подобных условиях компания не сможет пользоваться оборотными средствами и организовывать заблаговременно запланированные закупки в ряде общин.
Компания перечислила более 80-ти общин в Араратской, Армавирской, Тавушской, Лорийской, Вайоцдзорской, Арагацотнской, Ширакской, Гегаркуникской, Котайкской областях.
В комании отметили, что понимают, что наряду с началом сельскохозяйственного года фермерские хозяйства привлекают финансовые средства, зачастую также кредитные для организации соответствующих агротехнических работ.
"Для привлечения этих средств фермерам необходима сбыть продукцию, как минимум для покрытия произведенных расходов. Роль компании "Спайка" в агорсекторе заключается именно в этой дополнительной возможности для фермеров, а не в принуждении к реализации продуктов именно "Спайке" без альтернативы. Компания предлагает фермерам цену, как минимум на 10% выше рыночной”, - говорится в заявлении.
Отмечается, что сегодня даже в крайне неблагоприятных условиях, сложившихся вследствие ареста директора, ведется интенсивная работа по надлежащей организации процесса закупок в вышеупомянутых общинах.
"“Спайка” никогда никого не шантажирует и относится с уважением ко всем своим партнерам, особенно к государству и государственной безопасности.Директор компании в своих заявлениях призывал не применять в отношении него незаконного ареста и позволить организовать работы, а не озвучивал угрозы", - указывается в заявлении.
Отмечается, что возможный срыв работ по закупкам со стороны компании никоим образом не исходит из ее интересов.
“Это может произойти только и только в результате замораживания кредитных счетов или применения права на арест имущества со стороны иностранных и местных банков-партнеров компании из-за незаконного ареста ее директора Давида Казаряна, а также резкого ухудшения финансового положения компании", - подчеркивается в заявлении.