«Դուխով Հայաստան բաց հասարակություն» էջը համակարգողը կալանավորվել է 04/10/2019 12:15 | Քրեական խրոնիկոն
Կալանավորվել է «Դուխով Հայաստան բաց հասարակություն» էջը համակարգող անձը: Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ ԱԱԾ մամուլի խոսնակ Սամսոն Գալստյանից: Վերջինիս խոսքով` անձին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ՔՕ-ի 226 հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով, այն է`ազգային, ռասայական կամ կրոնական թշնամանք հարուցելուն, ռասայական գերազանցությանը կամ ազգային արժանապատվությունը նվաստացնելուն ուղղված գործողությունները, որ կատարվել են հրապարակայնորեն կամ լրատվության միջոցներ օգտագործելով:
Նշենք, որ այս արարքը պատժվում է ազատազրկմամբ՝ երեքից վեց տարի ժամկետով:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 4-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանին հանձնարարել էր բացահայտել եւ կոշտ հակահարված տալ ֆեյքերին` կասկածի տակ չդնելով խոսքի ազատությունը.«Եթե որոշ հանցավոր շրջանակներ միլիոններ են ծախսելու մանիպուլյացիաներ անելու համար, դա ազգային անվտանգության խնդիր է։ Հույս ունեմ, որ այս հարցում կկարողանանք կոնկրետ արդյունքներ ապահովել», - ասել էր նա:
Մեկ օր անց Արթուր Վանեցյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտնել էր, որ «Դուխով Հայաստան բաց հասարակություն» էջի հեղինակը բացահայտվել է եւ հարցաքննվել:

Арестован координатор фейковой страницы в Facebook – СНБ Армении 04/10/2019   12:35  |  Криминальная хроника
Координатор фейковой страницы «Դուխով Հայաստան բաց հասարակություն» ("Открытое общество “С духом, Армения’") в соцсети Facebook взят под стражу. Об этом сообщили “ФактИнфо” сообщили пресс-секретарь Службы национальной безопасности Армении Самсон Галстян.
По его словам, ему предъявлено обвинение по пункту 1 части 2 статьи 226(“Действия, направленные на возбуждение национальной, расовой или религиозной вражды, пропаганда расового превосходства или унижение национального достоинства, гласно или с использованием средств информации”) УК РА.
Отметим, данное деяние наказывается лишением свободы на срок от трех до шести лет.
Напомним, премьер-министр Армении Никол Пашинян на состоявшемся 4 апреля заседании правительства поручил главе СНБ Артуру Ванецяну выявить и предпринять жесткие контрмеры против фейков, не ставя под сомнение свободу слова.
"В нашей стране свобода информации гарантирована. Но, если некоторые преступные круги будут тратить миллионы для манипуляции общественным мнением в социальных сетях и СМИ - это вопрос национальной безопасности. И я надеюсь, что ваша служба сможет в этом вопросе сможет добиться конкретных результатов", - сказал Пашинян
Спустя день Артур Ванецян в беседе с журналистами сообщил, что  автор страницы("Открытое общество “С духом, Армения’") установлен и допрошен. Возбуждено уголовное дело.