Հանրապետականների մոտ ընդունվա՞ծ է, որ արական սեռի մարդու անունը Լիլիթ է.Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է ԱԺ ամբիոնից տրանսգենդերի ելույթ ունենալուն 04/09/2019   13:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
Տրանսգենդեր Լիլիթ Մարտիրոսյանը ՀՀ քաղաքացու անձնագիր է ստացել ՀՀԿ-ի իշխանության օրոք։ Այդ մասին այսօր հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ նրա անձնագրում որպես սեռ նշվել է արական։ «Հիմա հանրապետականների մոտ ընդունվա՞ծ է, որ արական սեռի մարդու անունը Լիլիթ է»,- ասել է Փաշինյանը։
«Ինչքան հասկացա Հանրապետական կուսակցության ինչ-որ ներկայացուցիչներ այդ թեման ակտիվ քննարկում են և իշխանության առաջ հարց են դնում, թե էս ինչ է կատարվում և այլն։ Ես ուզում եմ Ձեզ ասել, որ 2015 թվականին Հայաստանի ընտանեկան ավանդույթների պահապան իշխանությունը, ինչպես իրենք են իրենց անվանում, ՀՀ քաղաքացի Վաղարշակ Մարտիրոսյանի անձնագիրը վերցրել է և նրան տվել է քաղաքացի Լիլիթ Մարտիրոսյանի անձնագիր, ընդ որում սեռը գրել է արական։Հիմա հանրապետականների մոտ ընդունվա՞ծ է, որ արական սեռի մարդու անունը Լիլիթ է։ Էն պահին, երբ ՀՀԿ-ն այդ մարդուն տվել է անձնագիր Լիլիթ Մարտիրոսյան անունով, այդ պահից նրան օժտել է ՀՀ քաղաքացու բոլոր իրավունքներով։ Երբ ես ՀՀԿ-ին ասում էի դուք գեյ-ակտիվիստ եք, իրենք չէին հավատում։ Իրենք այդ կարգավիճակից չեն կարող խուսափել, և սա ևս մեկ ապացույց է։ Ու՞մ են եկել ինչի մեջ մեղադրում»,- Նորագավիթի մաքսակետում հայտարարել է Փաշինյանը։
12:40 09/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՊատգամավոր Մարիա Կարապետյանին մեղադրում են ստելու մեջ եւ պահանջում, որ հրաժարվի մանդատից. հայտարարություն
11:52 09/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանը համառորեն շարունակում է իր մանիպուլյացիան․ Նաիրա Զոհրաբյան
19:27 08/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՊահանջում են քրեականացնել այլասերվածության քարոզը (տեսանյութ)
18:01 08/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍ«Դու և քո շրջապատը աղանդավոր եք». Ցուցարարները չցանկացան լսել ԱԺ փոխնախագահին
17:09 08/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՑուցարարները պահանջում են եկեղեցականի օրհնությամբ ԱԺ նիստերի դահլիճում խնկարկման արարողություն իրականացնել

Как Вагаршак стал по паспорту Лилит: Пашинян прокомментировал скандал вокруг выступления трансгендера в парламенте 04/09/2019 14:12 | Лента новостей
Премьер-министр Армении прокомментировал шумиху вокруг выступления трансгендера в парламенте Армении.
Пашинян выразил недоумение по поводу резкой реакции сторонников Республиканской партии Армении.
“Трансгендер Лилит Мартиросян получил паспорт гражданина Армении в период правления той же Республиканской партии Армении. В его паспорте в соответствующей графе указан мужской пол. У республиканцев принято, что представителя мужского пола зовут Лилит?”, - сказал Пашинян.
Он отметил, что в 2015 года власть, позиционирующая себя как хранительница семейных традиций, взяла у гражданина Армении Вагаршака Мартиросяна паспорт и выдала ему паспорт Лилит Мартиросян, записав в графе пол “мужской”.
“В тот момент, когда РПА выдала этому человеку паспорт на имя Лилит Мартиросян, с этой минуты наделила его всеми правами и обязанностями гражданина РА. Когда я говорю РПА, что вы гей-активисты, они не верят. Они не могут избежать этого статуса, и это еще одно доказательство. И кого это они в чем обвиняют?”- заявил Пашинян, отвечая на вопросы журналистов на Араратском таможенном терминале.