Կարեն Ղազարյանին դիվերսանտ ներկայացնելը եւ 20 տարի ազատազրկելը Ադրբեջանի հերթական ցինիզմն է. Նաիրա Զոհրաբյանի ելույթը ԵԽԽՎ-ում 04/08/2019 17:09 | ԼՐԱՀՈՍ
Ապրիլի 8-ին մեկնարկած ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանում Նաիրա Զոհրաբյանը խոսել է Հայաստանի քաղաքացի Կարեն Ղազարյանի մասին, ում ադրբեջանական դատարանը դատապարտել է 20 տարվա ազատազրկման։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Զոհրաբյանն ասել է, որ Կարենի հանդեպ տեղի ունեցածը ցինիկ մարտահրավեր է ողջ քաղաքակիրթ աշխարհին եւ պայմանավորված է բացառապես Կարենի հայ լինելով։ Զոհրաբյանը միջազգային իրավապաշտպան կառույցներին կոչ է արել անհապաղ ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ քայլերը՝ Կարեն Ղազարյանի անվտանգությունն ու իրավունքները պաշտպանելու համար։
«Եվրոպայի Խորհրդի անդամ, «խիստ դեմոկրատական» Ադրբեջանի դատարանը արագացված ընթացակարգով փետրվարի 27-ին 20 տարվա ազատազրկման դատապարտեց Հայաստանի քաղաքացի Կարեն Ղազարյանին, ով հունիս ամսին Ադրբեջանին սահմանակից հայկական Բերդավան գյուղից, ըստ ամենայնի տեղանքում մոլորվելով, պատահաբար հայտնվել էր ադրբեջանական տարածքում։ Երիտասարդը Ադրբեջանի կողմից անմիջապես որակվեց որպես հայկական դիվերսիոն-հետախուզական խմբի անդամ եւ միանգամից մեղադրվեց Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի մի քանի հոդվածներով։ Հարգելի գործընկերներ, այն, ինչ ներկայացնում է ադրբեջանական պրոպագանդան՝ լկտի սուտ է. Կարեն Ղազարյանը բանակում չի ծառայել եւ չէր կարող ծառայել, որովհետեւ ուներ առողջական, այդ թվում՝ հոգական առողջության հետ կապված խնդիրներ»,-ասել է Նաիրա Զոհրաբյանը։ Նրա խոսքով, գերեվարված երիտասարդին դիվերսիոն-հետախուզական խմբի անդամ ներկայացնելն Ադրբեջանի հերթական ցինիզմն է։
Ըստ նրա՝ ակնհայտ է մեկ բան՝ Կարեն Ղազարյանի հանդեպ իրականացված դատավճիռը պայմանավորված է բացառապես Կարենի հայ լինելու հանգամանքով։
«Այն, ինչ շարունակում է անել ԵԽ անդամ Ադրբեջանը՝ միջազգային բազմաթիվ կոնվենցիաների եւ հումանիտար պարտավորությունների խայտառակ խախտում է։ Տեղի ունեցածը ես համարում եմ լկտի մարտահրավեր քաղաքակիրթ աշխարհին, միջազգային իրավապաշտպան կառույցներին, մեր վեհաժողովին, ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների հանձնախմբին, Կարմիր Խաչին եւ կոչ եմ անում բոլոր այդ կառույցներին եւ ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարին՝ անհապաղ ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ քայլերը՝ Կարեն Ղազարյանի անվտանգությունն ու իրավունքները պաշտպանելու համար։ Որովհետեւ մենք տեսել ենք եւ գիտենք, թե ինչպես են գերիների հետ վարվում «դեմոկրատական»
Ադրբեջանում։ Ես հիմա չեմ խոսի այն զարհուրելի կտտանքների մասին, ինչին ենթարկվել են հայ բազմաթիվ գերիներ, որպեսզի եւս մեկ անգամ չցավեցնեմ նրանց հարազատների չսպիացող վերքը»,-ասել է Նաիրա Զոհրաբյանը:
Նա ներկայացրել է վերջերս Արցախի իշխանության որոշումը, ըստ որի, ազատ է արձակվել իր համաչափ պատիժը կրած ադրբեջանական զինծառայողը:
«Դա հերթական անգամ վկայում է, որ հայկական կողմը հավատարիմ է միջազգային հումանիտար իրավունքին եւ օրենքի գերակայությանը, ինչի վրա խորապես թքած ունի Ադրբեջանը։ Հայաստանը գործադրելու է բոլոր հնարավոր ջանքերը՝ Հայաստանի քաղաքացու իրավունքների պաշտպանության համար եւ որպես պատգամավոր ու քաղաքացի, ես նույնը ակնկալում եմ մեր կառույցից եւ իրավապաշտպան մյուս կառույցներից»,-հավելել է Նաիրա Զոհրաբյանը։

Наира Зограбян в ПАСЕ: вынесенный Карену Казаряну приговор – очередное проявление цинизма Азербайджана 04/08/2019   18:06  |  Лента новостей
На начавшейся 8 апреля весенней сессии ПАСЕ Наира Зограбян говорила о гражданине Армении Карене Казаряне, которого азербайджанский суд приговорил к 20 годам лишения свободы. Как сообщает «Арменпресс», Зограбян сказала, что произошедшее в отношении Карена является циничным вызовом всему цивилизованному миру и обусловлено исключительно армянским  происхождением Карена.
Зограбян призвала международные правозащитные структуры немедленно предпринять все необходимые шаги для защиты безопасности и прав Карена Казаряна.
“Демократический”  суд Азербайджана, члена Совета Европы, в ускоренном порядке 27 февраля приговорил к 20 годам лишения свободы гражданина Армении из армянской деревни  Бердаван Карена Казаряна, который в июне, заблудившись в приграничной с Азербайджаном, случайно оказался на азербайджанской территории. Молодой человек сразу же был квалифицирован Азербайджаном как член армянской диверсионно-разведывательной группы и  был обвинен по нескольким статьям Уголовного кодекса Азербайджана. Уважаемые коллеги, то, что представляет азербайджанская пропаганда - наглая ложь. Карен Казарян не служил в армии и не мог служить, потому что имел проблемы со здоровьем, в том числе и с психическим здоровьем”,-сказала Наира Зограбян.
По ее словам, представление плененного юноши членом диверсионно-разведывательной группы - очередной цинизм Азербайджана.
По ее словам, очевидно одно: приговор, вынесенный в отношении Карена Казаряна, обусловлено исключительно армянским  происхождением Карена. “То, что продолжает делать член СЕ Азербайджан, является позорным нарушением многочисленных международных конвенций и гуманитарных обязательств. Произошедшее я считаю наглым вызовом цивилизованному миру, международным правозащитным структурам, нашей Ассамблее, комиссии ООН по правам человека, Красному Кресту и призываю все эти структуры и Комиссара СЕ по правам человека незамедлительно предпринять все необходимые шаги для защиты безопасности и прав Карена Казаряна. Потому что мы видели и знаем, как обращаются с пленниками в “демократическом” Азербайджане. Я не буду сейчас говорить о тех ужасных пытках, которым подверглись многочисленные армянские пленные, чтобы еще раз не разбередить незаживающие раны их родных”, - сказала Наира Зограбян.
Она представила решение властей Арцаха, согласно которому освобожден азербайджанский военнослужащий, отбывающий свое  наказание.
“Это в очередной раз свидетельствует о приверженности армянской стороны международному гуманитарному праву и верховенству закона, на которые Азербайджану глубоко наплевать. Армения приложит все возможные усилия для защиты прав гражданина Армении, и как депутат и гражданин, я ожидаю того же от нашей структуры и других правозащитных структур”, - добавила Наира Зограбян.
11:49 12/03/2019  |  Лента новостейОмбудсмен Армении в Женеве поднял вопрос защиты прав лишенного свободы в Азербайджане Карена Казаряна
10:06 01/03/2019  |  Лента новостейАрмения приложит усилия для защиты прав осужденного в Азербайджане Карена Казаряна и его освобождения - МИД