Էդուրադ Բաբայանը դատապարտվել է եւ համաներմամբ ազատվել պատիժ կրելուց 04/06/2019 15:08 | Դատական ռեպորտաժներ
Երեկ՝ մարտի 5-ին, Երեւանի Կենտրոն եւ Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Մեսրոպ Մակյանի նախագահությամբ, ԱԺ պատգամավոր Էդուարդ Բաբայանին մեղավոր է ճանաչել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 1-ին մասով, դատապարտել 3 տարի 6 ամիս ժամկետով ազատազրկմամբ եւ համաներմամբ ազատ արձակել պատիժը կրելուց։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ Բաբայանի պաշտպան Արմեն Մելքոնյանից։
Մելքոնյանի խոսքով՝ պաշտպանական կողմը քննարկում է որոշումը ստանալուց հետո այն բողոքարկելու հարցը. «Մեր միակ պահանջը Էդուարդ Բաբայանին արդարացնելն էր»,- «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ Գագիկ Ծառուկյանի նախկին թիկնապահ, ներկայումս պատգամավոր Էդուարդ Բաբայանին մեղադրանք էր առաջադրվել 2018 թվականի հուլիսի 2-ին ԲՀԿ առաջնորդ, ԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող «Օլիմպավան» մարզասրահում տեղի ունեցած միջադեպի գործով. վիճաբանության ժամանակ, ըստ մեղադրանքի, Բաբայանը բռնություն է գործադրել աշխարհի երիտասարդական առաջնության ոսկե մեդալակիր Նիկոլայ Հարությունովի հոր՝ Վյաչեսլավ Հարությունովի նկատմամբ՝ պատճառելով ծանր մարմնական վնաս։
Քրեական գործով դատավարությունն սկսվել էր մարտի 21-ին, եւ դատարանը որոշել էր դռնփակ իրականացնել ապացույցների՝ տեսաձայնագրությունների հետազոտման փուլը, որը պետք է շարունակվեր նաեւ ապրիլի 5-ին։ Սակայն այդ օրը, պարզվում է, դատարանը ավարտել է ընդհանրապես ապացույցների հետազոտումը, այդ թվում՝ ամբաստանյալի հարցաքննությունը։ Այնուհետեւ մեղադրող եւ պաշտպանող կողմերը հանդես են եկել ճառերով, ինչից հետո դատարանը հեռացել է խորհրդակցական սենյակ, ապա՝ հրապարակել դատավճիռը։

Депутата парламента Армении Эдуарда Бабаяна приговорили к трем с половиной годам заключения и освободили по амнистии 04/06/2019 17:46 | Судебный репортаж
Суд общей юрисдикции ереванских административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством судьи Месропа Макяна 5 апреля признал виновным депутата Национального Собрания Армении Эдуарда Бабаяна по части 1 статьи 112("Умышленное причинение тяжкого вреда здоровью") Уголовного кодекса РА и приговорил к 3 годам 6 месяцам лишения свободы. Суд при этом освободил Эдуарда Бабаяна от отбывания наказания по амнистии. Об этом “ФактИнфо” сообщил Армен Мелконян, адвокат Бабаяна.
По словам адвоката, после получения решения суда, сторона защиты рассмотрит вопрос об его обжаловании.
“Единственное наше требование – это оправдание Бабаяна”, - сказал он в беседе с “ФактИнфо”.
Напомним, телохранителю лидера партии “Процветающая Армения” Гагика Царукяна, ныне депутату парламента Эдуарду Бабаяну предъявлено обвинение по делу об инциденте, произошедшем 2 июля в принадлежащем президенту Национального олимпийского комитета Гагику Царукяну спортивном зале “Олимпаван” . В ходе ссоры, согласно обвинению, Бабаян применил силу в отношении Вячеслава Арутюнова, отца обладателя золотой медали молодежного чемпионата по боксу Николая Арутюнова, причинив тяжкий вред его здоровью.
Судебный процесс по делу начался 21 марта. Суд за закрытыми дверями исследовал доказательства, аудиозаписи. Слушания должны были продолжиться и 5 апреля. Однако, как выяснилось, в этот день, суд в целом завершил этап исследования доказательств, в том числе и допрос подсудимого. Затем стороны обвинения и защиты выступили с речами, после чего суд удалился в совещательную комнату, а затем огласил приговор.