Մեղադրանք է առաջադրվել Սպայկա ՍՊԸ տնօրենին 04/05/2019   13:47  |  Քրեական խրոնիկոն
ՊԵԿ քննչական վարչության աշխատակիցների կողմից կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների բացահայտման ուղղությամբ ձեռնարկված անհետաձգելի օպերատիվ-հետախուզական և քննչական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել է առանձնապես խոշոր չափերով հարկերը չվճարելու դեպք: Այս մասին տեղեկացանք ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Այսպես, <<Սպայկա>> ՍՊ ընկերության ղեկավարությունը ԵԱՏՄ անդամ պետություններ չհանդիսացող եվրոպական տարբեր պետություններից, այդ թվում՝ Լեհաստանից, Բելգիայից, 2014-2015թթ. ընթացքում «Սպայկ» ՍՊ ընկերության միջոցով ձեռք է բերել դեպի Հայաստանի Հանրապետություն փոխադրման և ներմուծման ենթակա պանիր, տանձ, խնձոր, չինական կաղամբ, լոլիկ և այլ ապրանքներ, որոնք 01.01.2015-11.01.2016թթ. ժամանակահատվածում Վրաստանի տարածքով իրականում ներմուծել է Հայաստանի Հանրապետություն: Իրականացված ներմուծումների ժամանակ նշված ապրանքների խմբաքանակները Վրաստանի մաքսային սահմանից դեպի Հայաստանի Հանրապետություն արտահանելիս Վրաստանի մաքսային մարմիններին ներկայացվել են հիշյալ ապրանքատեսակների իրական անվանումները, քաշը, արժեքը, ծագման երկիրը, մատակարար և գնորդ կազմակերպությունների և այլ իրական տվյալների վերաբերյալ տեղեկություններ պարունակող փաստաթղթերը՝ այդ թվում ինվոյսները, սակայն նշված ապրանքատեսակները Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծելիս՝ ՀՀ մաքսային մարմիններին ներկայացվել են կեղծ փաստաթղթեր այն մասին, թե իբր ներմուծված ապրանքներն իրենցից ներկայացրել են բացառապես մաքսատուրքի և ավելացված արժեքի հարկի հաշվարկումից և վճարումից ազատված ապրանքատեսականի, իսկ որպես ներմուծող կազմակերպություն հանդես է եկել «Սպայկա» ՍՊ ընկերության տնօրինության կողմից կառավարվող <<Գրինպրոդուկտ>> ՍՊԸ-ն:
Արդյունքում, արտերկրի տարբեր կազմակերպություններից իրականում ներմուծված ապրանքները ՀՀ-ում մաքսազերծել է այլ ապրանքատեսակու անվան տակ, որոնց մաքսազերծումը ազատված է մաքսատուրքի և ավելացված արժեքի հարկի հաշվարկումից և վճարումից:
Այսպիսով, փորձագիտական եզրակացության հիման վրա միայն 01.01.2015-11.01.2016թթ. ընթացքում, կիրառելով վերը նկարագրված ստվերային եղանակը, օրենքով սահմանված կարգով և ժամկետներում չհայտարարագրելով <<Սպայկա>> ՍՊ ընկերության կողմից Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծված ապրանքների վերաբերյալ իրական տեղեկությունները, այսինքն` չներկայացնելով համապատասխան մաքսային հայտարարագրերը և հակառակը՝ դրանց փոխարեն «Գրինպրոդուկտ» ՍՊ ընկերության անվամբ մաքսային մարմիններին ներկայացնելով հարկը, տուրքը և այլ պարտադիր վճարը հաշվարկելու հիմք հանդիսացող կեղծ տեղեկություններ և ուղղակի դիտավորությամբ նպատակ հետապնդելով չվճարել  հարկը, տուրքը և պարտադիր այլ վճարը, պետական բյուջե չի վճարել «Սպայկա» ՍՊ ընկերության կողմից իրականացված ձեռնարկատիրական գործունեության արդյունքում առաջացած 7 036 666 312 ՀՀ դրամ մաքսատուրք և հարկ: 2016 թվականի մնացած ամիսների, ինչպես նաև 2017 և 2018 թվականների մասով պետությանը պատճառված վնասը պարզելու համար քննչական և դատավարական գործողությունները շարունակվում են:
Վերը նշված հանրորեն վտանգավոր արարքը կատարելու համար 2019թ. ապրիլի 4-ին Դավիթ Վենգերի Ղազարյանին մեղադրանք է առաջադրվել  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
Դավիթ Վենգերի Ղազարյանը չի ձերբակալվել, այլ ՊԵԿ քննչական վարչության քննիչի կողմից 04.04.2019թ-ին միջնորդություն է ներկայացվել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան` Դավիթ Վենգերի Ղազարյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար: Միջնորդության քննարկումը նշանակված է 05.04.2019թ-ին:
Քրեական գործի նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են անհրաժեշտ օպերատիվ-հետախուզական, քննչական, ինչպես նաև դատավարական  միջոցառումներ՝ վերը նշված հանցավոր գործունեության մասնակից հանդիսացած յուրաքանչյուր անձի գործողություններն անհատականացնելու, ինչպես նաև պետությանը պատճառված վնասի վերջնական չափը հստակեցնելու ուղղությամբ:

Директору компании “Спайка” предъявлено обвинение 04/05/2019   14:45  |  Криминальная хроника
Комитет государственных доходов Армении сообщил о раскрытии случая неуплаты налогов в особо крупном размере. Об этом сообщает пресс-служба КГД.
Так, согласно сообщении, руководство ООО “Спайка” в 2014-2015гг.. при посредничестве ООО “Спайк” закупала в  различных европейских странах, не являющихся членами ЕАЭС, в том числе Польши и  Бельгии, сыры, груши, яблоки, китайскую капусту, помидоры и другие продукты, подлежащие  перевозке и импорту в Республику Армения, которые в действительности в период с 1-ого января 2015 по 11-ого января 2016 года импортировала в Армению через территорию Грузию. Во время импорта товаров при вывозе партий указанной продукции с таможенного границы Грузии в Армению грузинским таможенным органам предъявляли документы с указанием подлинного наименования упомянутых видов товаров, их веса, стоимости, страны происхождения, организации-поставщиков и покупателей и другие документы, содержащие информацию о реальных данных, в том числе инвойсы. Однако, как отметили в КГД,  при ввозе указанных видов товаров в Армению предъявляли фальшивую документацию о том, что импортированная продукция относится исключительно к перечню тех товаров, которые освобождены от исчисления и уплаты таможенной пошлины и НДС, а в качестве импортера выступало ООО “Гринпродукт”, управляемое дирекцией компании ООО “Спайка”.
Таким образом, только в  01.01.2015 - 11.01.2016 гг.. компания, использовав подобные теневые схемы и не задекларировав в предусмотренные законом сроки реальные данные об импортируемых товарах, не представила необходимые таможенные декларации.
Более того, вместо них от имени компании ООО "Гринпродукт" в таможенные структуры были представлены подложные данные для исчисления налогов, пошлин и других обязательных выплат. Фактически, ООО "Спайка", умышленно преследуя цель не платить необходимые налоги и пошлины, не выплатила в госбюджет таможенные пошлины и налоги на сумму в 7 036 666 312 драмов, образовавшиеся в результате осуществленной компанией предпринимательской деятельности.
“Продолжаются следственные действия и процессуальные для уточнения размера причиненного государству ущерба в течение остальных месяцев 2016 года, а также за 2017 и 2018 годы”, - говорится в сообщении.
Давиду Казаряну предъявлено обвинение по части 2 статьи 205(“Уклонение от уплаты налогов, пошлин или иных обязательных платежей”) УК Армении.
В Комитете госдоходов уточнили, что Давид Казарян не был задержан, а следователь следственного управления КГД 4 апреля с.г. обратился в суд общей юрисдикции Еревана с ходатайством об избрании в отношении Давида Казаряна меры пресечения в виде заключения под стражу.  Суд рассмотрит ходатайство сегодня, 5 апреля.
“Следствие продолжается. Предпринимаются  необходимые оперативно-розыскные, следственные, а также иные процессуальные меры, направленные на индивидуализацию действий лиц, причастных к преступным действиям и уточнение окончательного размера причиненного государству ущерба”, - говорится в сообщении.