Չփորձեն մանիպուլյացիաների դաշտ մտնել. շատ դաժան հակահարված կստանան. Վարչապետի նախազգուշացումը` օլիգարխներին 04/04/2019 12:19 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր շատ կտրուկ արձագանքեց բնական գազի գնի բարձրացմանը վերաբերյալ տեղեկություններին:
«Ոմանք փորձում են մանիպուլյացիաներ անել, պետական մարմինների արձագանքը պետք է կոշտ լինի: Եթե որոշ նախկին օլիգարխներ մտածում են, որ կարողանալու են այս իրավիճակում մանիպուլյացիաների դաշտ մտնել, սխալվում են», - հայտարարեց ՀՀ վարչապետը` ավելացնելով. «ես վերջին անգամ ուզում եմ զգուշացնել, որ մեր բարեկրթությունը որևէ մեկը չփորձի մեկնաբանել որպես թուլություն, թե չէ շատ դաժան հակահարված կստանան անձնապես՝ բոլորը առանց բացառության: Որևէ մեկը թող չտրվի գայթակղությանը ժողովրդի վստահությունը վայելող կառավարության հակահարվածի ուժն իր ծնոտին զգալու համար, ես շատ ուղիղ և հասցեական եմ սա ասում»:
Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարեց պատկան մարմիններին ուսումնասիրել և պատժել մանիպուլյացիաներ անող տնտեսվարողներին: «Ստվերի դեմ պայքարում մենք կոմպրոմիս չունենք, չլինի գազալցակայան, որ ՀԴՄ չտպի, եթե պետք է գազալակայանները ՀԴՄ խփելով սնանկանան, թեև դա հնարավոր չէ, ապա թող սնանկանան: Ժողովրդի, պետության հաշվին ապօրինի հարստացող մարդիկ չեն լինելու Հայաստանում և ուզում եմ հստակ այս ամենը արձանագրենք», - ասաց նա։
Նշենք, որ երեկվանից բնակիչներն ահազանգեր են հնչեցնում ավտոգազալցման կայաններում գազի գնի թանկացման վերաբերյալ: Մնչդեռ Շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմնի ղեկավար Արմեն Կոտոլյանը կառավարության նիստում հայտարարեց, որ որպես այդպիսին, գազի գնի փոփոություն տեղի չի ունեցել:
«Ամսական միջին հաշվարկներով վերջին տարիներին գազի խտությունը 7,1 է եղել, բայց վերջերս դարձել է 7,9, սակայն տնտեսվարողները ծրագրային փոփոխություններ չեն կատարել», - ասաց նա՝ ավելացնելով՝ տնտեսվարողները զգուշացվել են, որ կատարեն անհրաժեշտ փոփոխությունները: «Սա որակում ենք միտումնավոր կամ ոչ միումնավոր չարաշահում», - ասաց Կոտոլյանը:
Վարչապետին հետաքրքում էր, թե որքանով դա կարող է կապված լինել գազալցակայանների ստվերի և չարաշահումների դեմ պայքարի հետ և տնտեսվարողներն իրենց դժգոհությունը հայտնելու համար այսպիսի «իրենց խելքով» պրովոկացիոն գործողությունների են գնում: ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանն արձագանքեց՝ հնարավոր է։

"Борьба с тенью будет бескомпромиссной"':Пашинян предупредил олигархов о жестких контрмерах 04/04/2019   13:05  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании правительства в четверг резко отреагировал на информацию о повышении цены на природный газ на автозаправочных станциях.
“Некоторые пытаются манипулировать, но реакция госорганов будет жесткой. Если ряд бывших олигархов думают, что смогут прибегнуть к манипуляциям, то они ошибаются”, - заявил премьер. Он вновь предупредил, чтобы никто не трактовал их любезность как слабость, иначе всех, без исключения, ожидают очень жесткие контрмеры.
"Пусть никто не поддается соблазну почувствовать силу контрудара правительства на своей челюсти. Я говорю прямо, очень адресно", – подчеркнул Пашинян.
Никол Пашинян поручил компетентным органам изучить ситуацию и наказать хозсубъектов, прибегающих к манипуляциям.
“Борьба с теневым сектором будет бескомпромиссной. Не будет автомобильных газозапровочных станций, которые не будут выдавать контрольно-кассовые чеки, если даже они от этого обанкротятся, хотя это невозможно. Людям, которые незаконно обогащаются за счет государства и народа, нет места в Армении, и я хочу, чтобы вы это четко зафиксировали”, - сказал он.
Отметим, что со вчерашнего дня от жителей поступают жалобы на подорожание цены на газ на автозаправочных станциях.
Между тем глава инспекционного органа по контролю за рынком Армен Котолян на заседании кабмина заявил, что изменений как таковых цены  на газ не произошло.
“По среднемесячным расчетам за последние годы плотность газа составляла 7,1, однако в последнее время она выросла до 7.9, но хозсубъекты не внесли изменений в программу, и потребители вынуждены были платить больше. Мы сообщили всем хозяйствующим субъектам, чтобы они обязательно ежедневно вносили изменения в свои диспенсеры и устанавливали правильную плотность, чтобы потребители не были вынуждены платить больше", - сказал Котолян.
“Мы это квалифицируем как преднамеренное или непреднамеренное злоупотребление”, - добавил он.
Премьер поинтересовался, в какой степени это может быть связано с процессом борьбы с теневой деятельностью автозаправочных станций и злоупотреблениями, и владельцы АГЗС надумали подобного рода провокационными действиями вызвать недовольство, глава Комитета госдоходов Армении Давид Ананян в ответ заявил: “Возможно”.