ՀՀ վարչապետը դատարանում հարցաքննվել է «Մանախ»-ի գործով 04/03/2019 15:49 | Դատական ռեպորտաժներ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում հարցաքննվել է շուրջ երկու տարի առաջ՝ 2017 թվականին, Արթուր Այվազյանի (Մանախ) և «Ելք» դաշինքի անդամների միջև տեղի ունեցած միջադեպի գործով։ Հիշեցնենք, որ 2017 թվականի մարտի 31-ին՝ խորհրդարանական ընտրությունների քարոզարշավի շրջանակներում, Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանում բռնություն էր գործադրվել «Ելք» դաշինքի համակիր Հայկ Սարգսյանի նկատմամբ։ Քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել «Մանախ» մականունով հայտնի Արթուր Այվազյանին։
Հարցաքննության ժամանակ Ն. Փաշինյանը նշեց, որ այդ օրը միջադեպի մասին տեղեկացել է Ալեն Սիմոնյանից։ «Դեպքը տեղի է ունեցել «Ելք» դաշինքի շարժական շտաբի («Ֆորդ» մակնիշի ավտոմեքենա) մոտ, երբ Հայկ Սարգսյանը և դաշինքի համակիրները բացահայտել են, որ շտաբի դրոշը չկա, իսկ իմ նկարին էլ ներկ է փչված եղել։ Տղաները փորձել են պարզել՝ որտեղ է դրոշը, երբ նրանց է մոտեցել դրոշը վերցրած քաղաքացին։ Խոսակցության ընթացքում նա հարվածել է Հայկին, որից հետո անգամ փորձել է զենք կիրառել»,- դատարանում ասաց Փաշինյանը։ Վերջինս դատարանում հայտարարեց, որ տուժողի՝ Հայկ Սարգսյանի հետ մինչեւ միջադեպը ընկերական հարաբերություններ է ունեցել, իսկ խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ նա ղեկավարել նախընտրական շտաբը։ Ինչ վերաբերում է Արթուր Այվազյանին, ապա վարչապետն ասաց, որ անձամբ չի ճանաչում, սակայն հաճախ է նամակներ ստացել նրանից, երբ դեռ պատգամավոր է եղել։
Արթուր Այվազյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (Խուլիգանություն, որը զուգորդվել է անձի նկատմամբ բռնություն գործադրելով) եւ 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ապօրինի կերպով զենք պահելը կամ փոխադրելը):

Никол Пашинян дал показания в суде 04/03/2019   16:12  |  Судебный репортаж
Пашиняна допросили в качестве свидетеля по делу об инциденте, произошедшем между членами блока "Елк"("Выход") и Артуром Айвазяном, известным по прозвищу "Монах".
Напомним, 31 марта 2017 года в рамках  агиткампании перед парламентскими выборами в отношении сторонника блока “Елк” Айка Саркисяна применили силу. В рамках уголовного дела обвинение было предъявлено Артуру Айвазяну, более известному по прозвищу “Монах”
В ходе допроса Никол Пашинян отметил, что в тот день узнал об инциденте от Алена Симоняна.
“Инцидент произошел у передвижного штаба блока “Елк”(автомобиль марки “Форд”), когда Айк Саркисян и сторонники блока выяснили, что флага нет, а мою фотографию забрызгали краской. Ребята попытались выяснить, где флаг, когда к ним подошел гражданин, забравший флаг. Во время разговора он ударил Айка, после чего пытался даже пустить в ход оружие”, - рассказал в суде Пашинян.
Он также заявил, что до инцидента не состоял в дружеских отношениях с потерпевшим - Айком Саркисяном. А во время парламентских выборов он руководил предвыборным штабом. Что касается Артура Айвазяна, то премьер заявил, что личноне знаком с ним, однако часто получал письма от него в бытность свою депутатом.
Артуру Айвазяну предъявлено обвинение по части 2 статьи 258(Хулиганство, сопровождающееся применением насилия к личности или с угрозой его применения) и части 1 статьи 235(Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств) УК Армении.