Աղմկահարույց գործով առաջադրված մեղադրանքն ապացուցված չէ. Դատավոր Դավիթ Հարությունյանն արդարացման դատավճիռ է կայացրել 04/03/2019   13:23  |  Արդարացման դատավճիռներ
Խոշոր չափերով խարդախության փորձ և առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք տալու նախապատրաստություն կատարելու մեջ մեղադրվող Արտակ Գալստյանը, նույն ինքը` «Վանոյի Արտակն» արդարացվել է:
Երևան քաղաքի Ավան և  Նոր Նորք վարչական շրջանների  ընդհանուր իրավասության դատարանը` դատավոր Դավիթ Հարությունյանի նախագահությամբ, դատաքննության արդյունքում պարզել է, որ նախաքննական մարմնի առաջադրած մեղադրանքները հիմնավոր չեն:
Հիշեցնենք, որ քրեական գործը դատարան էր ուղարկվել ավելի քան երկու տարի առաջ. 2016 թ. նոյեմբերին: Նախաքննությունն իրականացրած մարմինը` ՀՔԾ-ն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ  քննության տվյալներոա` Արտակ Գալստյանը (հանրության շրջանում հայտնի է «Վանոյի Արտակ» մականունով) տեղեկանալով, որ իր մտերիմ՝ analitik.am կայքի գործադիր տնօրեն Անի Հովհաննիսյանը 2016 թվականի մայիսի 3-ին ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորից շորթում կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել է, որոշել է առիթն օգտագործել ուրիշի խոշոր չափի գումարը խաբեությամբ հափշտակելու համար: Մասնավորապես` Ա.Հովհաննիսյանի եղբայր Գոռ Հովհաննիսյանին  մայիսի 4-ին և 5-ին դրդել է իր միջոցով առանձնապես խոշոր չափի՝ 5000 ԱՄՆ դոլար կաշառք տալ, իբր, իրավասու պաշտոնատար անձին՝ Անի Հովհաննիսյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց չկիրառելու, հետագայում նաև նրան մեղսագրված արարքը վերաորակելու համար:
Գոռ Հովհաննիսյանը հրաժարվել է կաշառք տալ, որի պատճառով Արտակ Գալստյանին չի հաջողվել ավարտին հասցնել հանցագործությունները:
Նախաքննությամբ ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության հիման վրա Արտակ Գալստյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով և 35-312-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանավորումը:
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով` 2 տարի 4  ամիս տեւած դատաքննության արդյունքում դատարանը նախաքննական մարմնի առաջադրած մեղադրանքները հիմնավորված չի համարել. արդարացման դատավճիռը հրապարակվել է ապրիլի 1-ին:
16:48 26/12/2018  |  Արդարացման դատավճիռներՔրեական հեղինակություն Ջնդի Ամարյանի գործը քննած քննիչին դատարանն արդարացրեց. Անփութության համա առաջադրված մեղադրանքը հիմնավոր չէ
13:45 19/10/2018  |  Արդարացման դատավճիռներԱնչափահասը մասնակի արդարացվեց
13:17 18/09/2018  |  Արդարացման դատավճիռներժամկետային զինվորական ծառայությունից խուսափելու մեղադրանքում արդարացվեց
13:38 31/08/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՎեց տարի հետախուզվում էր. արդյունքում արդարացվեց
13:53 01/08/2018  |  Արդարացման դատավճիռներԱրդարացվել է՝ արարքի կատարմանը մասնակցությունն ապացուցված չլինելու հիմքով
17:10 20/07/2018  |  Արդարացման դատավճիռներՈստիկանների դեմ սուտ ցուցմունք տալու մեջ մեղադրվողն արդարացվեց. ՀՔԱ
15:44 16/07/2018  |  Արդարացման դատավճիռներՀարևանուհուն ծեծելու մեջ մեղադրվող կինն արդարացվեց
17:06 09/06/2018  |  Արդարացման դատավճիռներԱռաջին դատաքննությամբ մեղավոր ճանաչված անձը երկրորդ դատաքննության արդյունքում արդարացվել է
14:32 09/06/2018  |  Արդարացման դատավճիռներԱնտառապահը չի վարկաբեկել և չի հեղինակազրկել է իր պաշտոնի բարի համբավը. կայացվել է արդարացման դատավճիռ
13:18 09/06/2018  |  Արդարացման դատավճիռներՄեղադրյալ ներգրավելու մասին որոշմամբ էլ հերքվում է մեղադրանքը. կայացվել է արդարացման դատավճիռ

Судья ереванского суда вынес оправдательный вердикт по громкому делу 04/03/2019   14:05  |  Оправдательные приговоры
Артак Галстян, он же “Ванои Артак”, обвиняемый в попытке крупного мошенничества и подготовке к даче взятки в особо крупном размере, оправдан.
Суд  общей юрисдикции ереванских административных районов Аван и Нор Норк под председательством судьи Давида Арутюняна по итогам судебного разбирательства выяснил, что выдвинутые следственным органом обвинения не имеют под собой оснований.
Напомним, уголовное дело было направлено в суд более двух лет назад, в  ноябре 2016 года. Как ранее сообщил орган, проводивших расследование, - Специальная следственная служба,по данным следствия, Артак Гастян, более известный под прозвищем “Ванои Артак”, узнав о задержании 3 мая 2016 года  своей близкой знакомой, исполнительного директора сайта analitik.am Ани Ованнисян, по подозрению в вымогательстве у депутата Национального Собрания Армении, решил воспользоваться случаем для хищения чужой крупной суммы путем обмана. В частности, 4 и 5 мая  он подтолкнул брата А. Ованнисян – Гора Ованнисяна –  к даче при его посредничестве взятки в размере 5 тыс. долларов США якобы компетентному должностному лицу за неприменение в отношении Ани Ованнисян меры пресечения в виде заключения под стражу, а впоследствии и переквалификацию инкриминируемого ей деяния. Гор Ованнисян отказался давать взятку. Ввиду этого Артаку Галстяну не удалось довести до конца преступление.
На основании достаточной совокупности добытых доказательств Артаку Галстяну было предъявлено обвинение по пункту 2 части 2 статьи 34-178 и пункту 1 части 3 статьи 35-312 Уголовного кодекса РА. В отношении него была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
По сведениям “ФактИнфо”, в результате длившегося 2 года и 4 месяца судебного разбирательства суд не посчитал выдвинутые следственным органом обвинения обоснованными.  Оправдательный приговор был оглашен 1 апреля.
13:04 21/03/2018  |  Оправдательные приговорыСуд в Ереване оправдал находившегося под стражей более полутора лет фигуранта дела о крупной краже
13:56 14/02/2018  |  Оправдательные приговорыСуд в Армении оправдал лесника, обвиняемого в получении взятки