ՀՀ նախագահի, վարչապետի և ԱԺ նախագահի ծախսերը չպետք է լինեն գաղտնի. մշակվել է նոր օրինագիծ 04/03/2019 15:25 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ Լուսավոր Հայաստան խմբակցությունը շրջանառության մեջ է դրել «Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտե» ՀԿ հետ մշակված՝ Գնումների մասին ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին և Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքների նախագծերը։ Այս մասին հայտնում են խմբակցությունից։
Մասնավորապես, առաջարկվում է՝
- Երևան քաղաքի ավագանու նիստերին, ինչպես նախկինում, թույլ տալ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին ներկա գտնվելու նիստերի դահլիճում իրենց համար հատկացված հատուկ տեղում,
- հանվում է ՀՀ նախագահի, վարչապետի և ԱԺ նախագահի արարողակարգային ծախսերի, կեցության, սննդի և տրանսպորտային սպասարկման, ներառյալ՝ տրանսպորտային միջոցների տեխնիկական սպասարկման և նորոգման ոլորտում կատարվող գնումների և կատարված ծախսերի վերաբերյալ տեղեկատվության ազատության սահմանափակումը։
Այսպիսով, երկու նախագծերն էլ ուղղված են զանգվածային լրատվության միջոցների իրավունքների պաշտպանությանը։

Фракция Марукяна предлагает пролить “свет” на расходы президента, премьера и спикера парламента Армении 04/03/2019   16:19  |  Лента новостей
Фракция "Лусавор Айастан"("Светлая Армения") ввела в обращение разработанный совместно с общественной организаций "Комитет защиты свободы слова" законопроект о внесении изменений в законы "О закупках" и "О местном самоуправлении в городе Ереване". Об этом сообщили во фракции.
Законопроектом, в частности, предлагается, разрешить представителям СМИ в ходе присутствия на заседании Совета старейшин Еревана, как раньше, занимать ранее выделенное для них специальное место в зале.
Также предлагается снять ограничение свободы информации относительно протокольных  расходов  президента, премьер-министра и спикера НС Армении, их текущих расходов на проживание, питание, транспортное обслуживание, включая техническое обслуживание и ремонт транспортных средств и уже произведенных трат.