«Հայաստանի և Արցախի քաղաքական և ռազմական ղեկավարությանը ՀՀ ԱԺ հրավիրելու անհրաժեշտություն կա» 04/03/2019   11:53  |  Մեկնաբանություն
ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է. «Հայաստանի և Արցախի քաղաքական և ռազմական ղեկավարությանը ՀՀ ԱԺ հրավիրելու անհրաժեշտություն կա…
Վիեննայում տեղի ունեցած Փաշինյան-Ալիև հանդիպումից հետո ժամեր անց Ալիևը հայտարարեց. «Պատերազմը դեռ չի ավարտվել, ավարտվել է պատերազմի առաջին փուլը, իսկ բանակցությունների նպատակը ադրբեջանական տարածքների ազատագրումն է»:
Ալիևը նաև հայտարարեց, որ բանակցային ֆորմատի փոփոխություն չի լինելու:
Սա, հիշեցնեմ, Վիեննայի հանդիպումից անմիջապես հետո:
Եվս մեկ դիտարկում. թավշյա հեղափոխությունից հետո առաջին անգամ վերջին շրջանում ադրբեջանական զինուժը նորից կիրառեց վաթսուն միլիմետրանոց ականանետ, որից ինը բեկորային ական արձակվեց Արցախի դիրքերի ուղղությամբ: Բացի դա, ադրբեջանական զինուժն օգտագործեց հաստոցավոր ավտոմատներ, նռնականետեր, ինչպես նաև գործի դրվեցին դիպուկահարները:
Ալիևյան մտավարժանքներից հետո նախօրեին վարչապետ Փաշինյանը հայտարարում է. «Համաձայնեք, շատ տարօրինակ իրավիճակ է, երբ երկու երկրների ղեկավարներ մի քանի ժամ սենյակում հանդիպում են ունենում, որից հետո արվում են մեկնաբանություններ, որոնք տրամագծորեն տարբերվում են և սա ընդհանրապես գործընթացի լրջությունը դնում է կասկածի տակ»:
Իրապես ստեղծվել է բավականին անհասկանալի իրավիճակ, և խնդիրը Հայաստանի խորհրդարանում քննարկելու հրատապ անհրաժեշտություն կա: Խորհրդարանական քաղաքական ուժերի կողմից վարչապետին և պնախարարին առանձին Աժ խորհրդարանական խմբակցություններ հրավիրելու փոխարեն «Բարգավաճ Հայաստանն» առաջարկում է հնարավորինս արագ կազմակերպել խորհրդարանական փակ քննարկում, որին պարտադիր պետք է ներկա լինեն ինչպես ՀՀ, այնպես էլ Արցախի քաղաքական և ռազմական ղեկավարությունը, ինչպես նաև Արցախի խորհրդարանի մեր պատգամավոր գործընկերները»:

ППА видит необходимость в проведении закрытого обсуждения с участием политического и военного руководства Армении и Арцаха 04/03/2019   13:28  |  Карабахский конфликт
Фракция НС "Процветающая Армения" Наира Зограбян предлагает в срочном порядке организовать закрытое обсуждение в парламенте Армении, на котором будет присутствовать политическое и военное руководство Армении и Арцаха. Об этом она написала на своей странице в соцсети Facebook.
Она отметила, что спустя несколько часов после состоявшейся в Вене встречи премьер-министра Армении и президента Азербайджана, Ильхам Алиев заявляет, что "война еще не закончилась,  завершен первый этап, а целью переговоров является освобождение азербайджанских территорий".
Алиев заявил также, что изменения существующего формата переговоров не будет.
Зограбян напомнила, что это произошло сразу после встречи в Вене.
“Еще одно наблюдение: в последнее время впервые после бархатной революции азербайджанские ВС применили 60-миллиметровые минометы, выпустив в сторону позиций Арцаха 9 снарядов. Кроме того, азербайджанские ВС применили автоматический станковый гранатомет, а также задействовали снайперов. После Алиевских умозаключений премьер-министр Пашинян накануне заявляет: "Согласитесь, очень странная ситуация, когда главы двух стран несколько часов проводят встречу, после которой  звучат диаметрально противоположные комментарии, и это ставит под сомнение серьезность процесса в целом”, - напомнила Зограбян.
По ее словам, действительно, создалась довольно непонятная ситуация и возникла срочная необходимость в проведении обсуждения по вопросу в парламенте Армении.
"Вместо приглашения парламентскими политическими силами в парламент премьер-министра и министра обороны по отдельности, "Процветающая Армения" предлагает в максимально сжатые сроки организовать закрытое парламентское обсуждение, на котором обязательно должны присутствовать политическое и военное руководство как Армении, так и Арцаха, а также наши коллеги –  депутаты Национального Собрания Арцаха", - пишет Наира Зограбян.