«Համոզված ենք, որ բոլորիս երազած խաղաղությունը մենք չենք խնդրելու․ ինչպես պարտադրել ենք 1994-ին, այնպես էլ հարկ եղած դեպքում՝ պարտադրելու են նոր ժամանակի նոր հերոսները». Սեյրան Օհանյան 04/02/2019 11:22 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է. «Արցախյան պատերազմից, բանակաշինության ծանր տարիներից մինչև այսօր սահմանին ապրող մեր ժողովուրդը, բանակի զինվորն ու սերժանտը, սպան ու գեներալը ամեն օր սահմանին իրենց խնդիրն են կատարել՝ համեստ ու լռելյայն կրելով ծառայական պարտականությունների դժվարությունները, և երբ հակառակորդը հերթական սադրանքն է հրահրել, մարտական գործողությունների կիզակետում՝ անձնուրաց պաշտպանել են այն սրբազան հողակտորը, որ իրենց էր վստահված։
Ռազմական գիտելիքների, մարտական բարձր պատրաստության, մարտավարական նոր մոտեցումների կիրառման շնորհիվ նրանք դիմագրավել են հակառակորդի ոտնձգությունները, կասեցրել նրանց առաջխաղացումը։
Ապրիլյան պատերազմի օրերին, մահաբեր զենքերը դեռ չլռած, չտրվելով զգացմունքներին, սեղմեցինք մեր բռունցքը, հաղթահարեցինք հոգու ցավը և ազգովին ուս ուսի տված՝ ամուր կանգնեցինք՝ պաշտպանելով սահմանը, այլևս համոզված լինելով, որ սա պայքար է հանուն ազգի լինելիության և պետականության։
Այսօր մեզանից շատերն իրենց քայլերն ուղղելու են դեպի Եռաբլուր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու և խնկարկելու ապրիլյան պատերազմում ընկած մեր հերոս որդիների հիշատակին, որոնք հանգչում են Արցախյան գոյամարտում և Հայրենիքի սահմանների պաշտպանության համար ընկած հերոսների կողքին։
Փառքի ու պատվի նոր դափնիներ հյուսելով նրանց համար՝ համոզված ենք, որ բոլորիս երազած խաղաղությունը մենք չենք խնդրելու․ ինչպես պարտադրել ենք 1994-ին, այնպես էլ հարկ եղած դեպքում՝ պարտադրելու են նոր ժամանակի նոր հերոսները»։

Экс-министр обороны Армении: В апрельские дни мы всей нацией встали на защиту границы 04/02/2019   13:27  |  Лента новостей
С начала Карабахской войны, тяжелых лет строительства армии и по сей день, проживающий на границе наш народ, солдат и сержант, офицер и генерал армии каждый день выполняли свою задачу, молча и скромно неся тяготы военной службы. Об этом написал на своей странице в соцсети Facebook бывший министр обороны Армении Сейран Оганян в связи с третьей годовщиной Апрельской войны 2016 года.
По его словам, когда противник пошел на очередную провокацию, именно они оказались в центре боевых действий, самозабвенно защищая священную землю, которая была им вверена.
“Благодаря знаниям, высокой боевой подготовке, применению новых тактических подходов они противостояли посягательствам противника и пресекли его продвижение.  В те апрельские дни мы сжали наш кулак, преодолели боль души и всей нацией, плечом к плечу прочно встали на защиту границы, будучи уверенными, что это борьба во имя существования нации и государственности”, - написал он.
Он отметил, что сегодня многие посетят воинский пантеон “Ераблур”, чтобы воздать дань уважения памяти героев, павших за Родину.
“Честь и слава им!Мы уверены, что мы не будем просить мира, о котором все мы мечтаем. Как мы принудили к миру в 1994 году, так и при необходимости к этому принудят новые герои нового времени”, - написал он.