Նիկոլ Փաշինյանն ամփոփել է ՊԵԿ նախագահի հետ աշխատանքային հանդիպման արդյունքները 04/02/2019 13:48 | Մեկնաբանություն
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային հանդիպում է ունեցել Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Դավիթ Անանյանի հետ: ՀՀ վարչապետը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում կատարած գրառմամբ ամփոփել է ՊԵԿ նախագահի հետ հանդիպումը:
«Ավարտվեց իմ աշխատանքային հանդիպումը ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանի հետ: Ամփոփենք ուրեմն.
Պետական բյուջեի հավաքագրումների պլանը առաջին եռամսյակում գերակատարվել է 11.4 միլիարդ դրամով: Ուշադրություն դարձրեք, որ մեր բյուջեի պահուստային ֆոնդը 9.4 միլիարդ դրամ է՝ ողջ տարվա համար: Այսինքն՝ առաջին եռամսյակում մենք պահուստային ֆոնդը 2 միլիարդ դրամով գերազանցող գերակատարում ենք ունեցել:
Առաջին եռամսյակում տնտեսվարողներին է վերադարձվել 26.4 միլիարդ դրամ, ինչը նախորդ տարվա նույն ցուցանիշը գերազանցում է 7.4 միլիարդ դրամով:
2019 թվականի մարտին նախորդ տարվա մարտի համեմատ տպագրվել է 8 միլիոն 361 հազար 119 հատ ավել ՀԴՄ կտրոն: 2019 առաջին եռամսյակում նախորդ տարվա առաջին եռամսյակի համեմատ ավել տպագրված ՀԴՄ կտրոնների թվը 20 միլիոն 710 հազար 114 հատ է:
ՊԵԿ բողոքարկման հանձնաժողովը առաջին եռամսյակում լսել է 506 բողոք, որից 288-ը, այսինքն կեսից ավելին՝ բավարարվել է (նախորդ տարի նույն ժամանակահատվածում լսվել էր 152 բողոք, բավարարվել էր 78-ը): Այս վիճակագրությունը ոչ միայն վկայում է հարկային մարմինների եւ գործարար միջավայրի փոխվստահության աճի մասին, այլեւ էականորեն բեռնաթափում է դատական համակարգը»,- գրել է ՀՀ վարչապետը:

Пашинян подвел итоги рабочей встречи с главой Комитета госдоходов Армении 04/02/2019 14:07 | Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня провел рабочую встречу с председателем Комитета государственных доходов Давидом Ананяном. Об итогах встречи глава правительства рассказал на своей странице в соцсети Facebook.
Он заявил, что план сбора доходов госбюджета в первом квартале текущего года перевыполнен на 11,4 миллиардa драмов.
Пашинян призвал обратить внимание на то, что резервный фонд бюджета за весь год составляет 9,4 миллиардa драмов.
“Это означает, что за первый квартал наш резервный фонд пополнился на 2 миллиарда. За отчетный период хозяйствующим субъектам было возвращено 26,4 миллиарда драмов, что превышает прошлогодний показатель на 7,4 миллиарда драмов”,- написал премьер.
Он также сообщил, что в первом квартале 2019 года было напечатано 20 млн. 710 тыс. 114 контрольно-кассовых чеков, что превышает прошлогодний показатель на 8 мнл. 361 тыс.119.
Он также проинформировал, что комиссия КГД по вопросам обжалования в первом квартале рассмотрела 506 жалоб, из которых 288, то есть больше половины, удовлетворены (за аналогичный период прошлого года были выслушаны 152 жалобы, удовлетворены - 78).
По словам Никола Пашиняна, вся эта статистика свидетельствует о росте взаимного доверия между налоговыми органами и предпринимательской средой, но и существенно разгружает судебную систему.