Առաջիկա 5 օրերի ընթացքում ցիկլոնի ազդեցությունը Հայաստանում պահպանվելու է. Սուրենյան 04/01/2019 11:59 | ԼՐԱՀՈՍ
Վերջին 3 օրերին հանրապետության տարածքում գործող հզոր ցիկլոնի արդյունքում բոլոր մարզերում դիտվել են առատ տեղումներ։ Տեղումների քանակը մարտի 31-ի դրությամբ հանրապետությունում հիմնականում կազմում է ամսական նորմայի 110-150 տոկոսը։ Ձյան ծածկի առավելոգույն բարձրությունը Արագած բարձր լեռնային օդերևութաբանական կայանում կազմում է 256սմ, Որոտանի լեռնանցքում 102սմ, Ամբերդում 95սմ, լեռնային մարզերում հիմնականում 20-50սմ։ Սա այն դեպքում, երբ անցած տարի այս օրերին լեռնային բոլոր մարզերում ձյան ծածկը բացակայել է, իսկ բարձր լեռնային հատվածնեևրում ձյան ծածկը եղել է կրկնակի կամ եռակի պակաս,- այս մասին Գագիկ Սուրենյանը գրառել է «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում ։
Առաջիկա 5 օրերի ընթացքում ցիկլոնի ազդեցությունը Հայաստանում պահպանվելու է, սակայն այն տարբերությամբ, որ այն կունենա ակտիվացման և թուլացման փուլեր։ Ցիկլոնի ակտիվ կլինի հատկապես ապրիլի 3-ին երբ հանրապետության ողջ տարածքում ժամանակ առ ժամանակ սպասվում են տեղումներ, առանձին հատվածներում ուժեղ։ Ապրիլի 1-2-ին, 4-6-ին տեղումները կլինեն համեմատաբար ավելի կարճատև բնույթի, այսինքն ցերեկային ժամերին ժամանակ առ ժամանակ կլինի նաև արևի առկայություն։
Օդի ջերմաստիճանը ապրիլի 2-ին կբարձրանա մոտ 5-7 աստիճանով, ապրիլի 3-ին նույնքանով կնվազի, ապրիլի 4-6-ին աստիճանաբար կբարձրանա մոտ 5-6 աստիճանով։ Գյուղատնտեսներին հիշեցնում ենք, որ առաջիկա 5 օրերին Արարատյան դաշտում ցրտահարություն չի սպասվում։

Зима посреди весны: Суренян дал неутешительный прогноз на ближайшие несколько дней 04/01/2019   12:23  |  Информационная платформа
Начальник отдела метеорологических прогнозов Армгидрометцентра Гагик Суренян рассказал погоде на ближайшие несколько дней.
"В результате мощного циклона, действующего на территории Армении в последние три дня, во всех областях наблюдаются обильные осадки. По положению на 31-ое марта количество осадков в республике в основном составляет 110-150% от нормы. Максимальная высота снежного покрова на высокогорной метеорологической станции на Арагаце составляет 256 см, на Воротанском перевале – 102 см., в Амберде – 95 см, в горных областях – в основном 20-50 см", - сообщил Гагик Суренян на своей странице в соцсети Facebook.
При этом он напомнил, что в прошлом году в эти дни снежного покрова во всех горных регионах и вовсе не было, а в высокогорных местностях его было вдвое или втрое меньше.
По прогнозам синоптика, в течение ближайших пяти дней воздействие циклона в Армении сохранится, однако он будет иметь этапы активизации и ослабления.
“Активная фаза циклона придется на 3-ое апреля, когда на всей территории страны временами ожидаются осадки, в отдельных местностях – обильные. А 1-2 и 4-6 апреля осадки будут сравнительно более кратковременные, т.е. в дневные часы время от времени будет появляться солнце", - сообщил Суренян.
По его прогнозам, температура воздуха 2 апреля повысится примерно на 5-7 градусов, 3-го апреля – настолько же понизится, а 4-6 апреля постепенно повысится примерно на 5-6 градусов.