Կաշառքի գործով ձերբակալված դատավորին անձեռնմխելիությունից զրկելու միջնորդություն է ներկայացվել ԲԴԽ 03/29/2019   13:17  |  Քրեական խրոնիկոն
Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը երկու միջնորդություն է ներկայացրել բարձրագույն դատական խորհրդին՝ Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Գագիկ Հեբոյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն և դատավորին ազատությունից զրկելուն համաձայնություն տալու վերաբերյալ: Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանից:
Հիշեցնենք, որ երեկ քրեական գործ էր հարուցվել դատավորի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու, վերջինիս օժանդակելու և առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք տալու դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով, 38-311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով և 312-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով. «ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության համապատասխան ստորաբաժանումների կողմից իրականացված միջոցառումների արդյունքում տվյալներ են ստացվել դատավորի կողմից իր լիազորությունների շրջանակներում անձի օգտին որոշակի գործողություններ կատարելու համար առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք պահանջելու մասին: Իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների վերահսկողության ներքո կաշառքի գումարը հանցակից փաստաբանի միջոցով փոխանցվել է դատավորին, որից անմիջապես հետո ստացված գումարը վերջինիս մոտ հայտնաբերվել և վերցվել է»,- նշված էր ԱԱԾ հայտարարության մեջ:
ՀՀ դատական օրենսգիրք ՀՀ սահմանադրական օրենքի 51-րդ հոդվածով սահմանված կարգով հանցանքը կատարելուց անմիջապես հետո բռնված դատավորը վերցվել է արգելանքի, որի մասին նշված հոդվածով սահմանված կարգով տեղեկացվել են Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահը և ՀՀ գլխավոր դատախազը, որից հետո գործն ուղարկվել էր ՀՔԾ:
Ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ն տեղեկացրել է, որ ձերբակալված դատավորն ունի 20 տարվա աշխատանքի փորձ, եւ ըստ դատական տեղեկատվական համակարգի՝ քննում է քաղաքացիական գործեր։
19:39 28/03/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՀՔԾ-ն վարույթ է ընդունել դատավորի մասնակցությամբ կաշառքի գործը
15:48 28/03/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԱԱԾ-ն՝ դատավորի ձերբակալության մասին
13:40 04/09/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՈ՞ր նվերներն են համարվում դատավորի համար թույլատրելի
14:01 09/08/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԴատավորն օգնականի միջոցով պահանջել է 6.000 ԱՄՆ դոլարի չափով կաշառք
12:59 08/06/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՀՀ Նախագահը Գեղարքունիքի մարզի դատավոր Վանիկ Վարդանյանին կալանավորելու վերաբերյալ համաձայնություն կտա՞
18:15 11/05/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՔրեական գործով անձին տուգանքի դատապարտելու համար դատավորը պահանջել և ստացել է 600 ԱՄՆ դոլար կաշառք. ԱԱԾ

Генпрокурор Армении попросил ВСС дать согласие на арест судьи, пойманного на взятке 03/29/2019   13:43  |  Криминальная хроника
Генеральный прокурор Армении Артур Давтян представил Высшему судебному совету ходатайство о даче согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении судьи суда общей юрисдикции Котайкской области Гагика Гебояна и лишение его свободы. Об этом “ФактИнфо” сообщила начальник отдела по связям с общественностью Генпрокуратуры Аревик Хачатрян.
Ранее Служба национальной безопасности Армении сообщил о задержании судьи, подозреваемого в получении взятки.
В сообщении отмечалось, что в результате проведенных оперативных мероприятий сумма взятки под контролем сотрудников СНБ через адвоката-сообщника была передана судье, после чего полученные деньги были обнаружены у последнего и изъяты.
Следственным департаментом СНБ Армении возбуждено уголовное дело по пунктам 2 и 3 части 4 статьи 311("Получение взятки в особо крупных размерах, совершенное  судьей"), по пунктам 2 и 3 части 4 статьи 38-311("Пособничество во взяточничестве в особо крупных размерах") и пункту 1 части 3 статьи 312("Дача взятки в особо крупных размерах") Уголовного кодекса Армении.
В порядке, установленном статьей 51 Судебного кодекса РА, пойманный на взятке судья, непосредственно после совершения преступления был взят под арест. Об этом в порядке, установленном указанной статьей, был проинформирован председатель Высшего судебного совета и генеральный прокурор Армении.
Дело направлено в Специальную следственную службу на производство предварительного следствия по подследстгвенности.
Ранее "ФактИнфо" сообщило, что задержанный - один из судей суда Котайкской области по гражданским делам. Стаж его работы насчитывает порядка 20 лет.