Լեւոն Երանոսյանի գործը կքննի դատավոր Հարություն Մանուկյանը 03/28/2019 13:38 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ նախկին փոխոստիկանապետ, ոստիկանության զորքերի նախկին հրամանատար Լևոն Երանոսյանի վերաբերյալ քրգործը մուտք է եղել դատարան եւ մակագրվել դատավոր Հարություն Մանուկյանին։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ «Դատալեքս» դատական-տեղեկատվական համակարգից։ Մեղադրական եզրակացության համառոտ բովանդակութան մեջ մասնավորապես ասվում է. «Լևոն Երանոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա հատուկ միջոցների գործադրմամբ դիտավորությամբ կատարել է այնպիսի գործողություններ, որոնք ակնհայտորեն դուրս են եկել իր լիազորությունների շրջանակից և էական վնաս են պատճառել քաղաքացիների իրավունքներին ու օրինական շահերին, ինչպես նաև անզգուշությամբ առաջացրել են ծանր հետևանքներ»։
Երանոսյանի պաշտպանը բողոք է ներկայացրել Դատախազություն. պահանջում են դադարեցնել քրեական հետապնդումը
Հիշեցնենք, որ Լեւոն Երանոսյանին մեղադրանք էր առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 2-րդ եւ 3-րդ մասերով։ Խոսքը վերաբերում է պաշտոնական լիազորություններն անցնելուն, որը զուգորդվել է բռնություն, զենք կամ հատուկ միջոցներ գործադրելով եւ անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետեւանքներ։ 2-րդ մասով նախատեսվում է առավելագույնը 3, իսկ 3-րդ մասով՝ 6-10 տարով ազարազրկում՝ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով:

Дело в отношении бывшего замглавы Полиции Армении Левона Ераносяна дошло до суда 03/28/2019   13:59  |  Криминальная хроника
Уголовное дело в отношении бывшего заместителя начальника Полиции Армении, командующего внутренними войсками Полиции Левона Ераносяна поступило в суд. Дело завизировано на имя судьи Арутюна Манукяна. Об этом “ФактИнфо” стало известно из сообщения на портале судебной информационной системы DataLex.
Как следует из краткого содержании обвинительного заключения, Левону Ераносяну вменяют “совершение таких умышленных действий с применением специальных средств, которые явно выходили за рамки его полномочий и нанесли существенный вред правам и законным интересам граждан, а также повлекли по неосторожности тяжкие последствия”.Спецследственная служба Армении передала дело в отношении бывшего замглавы Полиции Левона Ераносяна в ПрокуратуруЛевону Ераносяну предъявлено обвинение по частям 2 и 3 статьи 309("Превышение должностных полномочий, соединенное с применением насилия, оружия или специальных средств и повлекшее по неосторожности тяжкие последствия") Уголовного кодекса Армении.
Часть вторая предусматривает наказание в виде лишения свободы на срок до трех лет, а часть третья – до 6-10 лет с лишение права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет. В отношении Ераносяна избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.