Նիկոլ Փաշինյանի կարծիքով` Հայաստանը կանգնած է շինարարական «բումի» նախաշեմին 03/27/2019   11:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
Շինարարության ոլորտում Հայաստանում նաև պետության ծրագրերով խոշոր գործողություններ կիրականացվեն: Այս տարվա առաջին երկու ամիսներին շինարարության ոլորտում զգալի աճ է արձանագրվել:
Այս մասին խորհրդարանում ՀՀ կառավարության ծրագրի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին զեկույցի ներկայացմանն ասաց Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Շատ հետաքրքիր գործընթացներ են տեղի ունեցել շինարարության ոլորտում: Ե՜վ հունվարին, և՜ փետրվարին շինարարության ոլորտում ունեցել ենք 20 տոկոսը գերազանցող աճ: Մյուս կողմից լրջագույն աճ է նկատվում հիփոթեքային վարկավորման ոլորտում: Այս տարվա հունվարին նախորդ տարվա հունվարի համեմատ հիփոթեքային վարկավորումն աճել է  77 տոկոսով, իսկ փետրվարին, նախորդ տարվա փետրվարի նկատմամբ՝ 100 տոկոս: Հիփոթեքային վարկերի պորտֆելի ծավալն աճել է 30 տոկոսով, բացարձակ թվով` 70 մլրդ դրամ: Այսինքն՝ անցյալ տարվա մայիսից մինչ այժմ մոտ 150 մլն դոլարի բնակարաններ գնելու գործարքներ են արել ՀՀ քաղաքացիները: Սա նշանակում է, որ ՀՀ քաղաքացիները վստահություն են ցուցաբերում սեփական ապագայի նկատմամբ: Եվ այն գումարները, որոնք կարող էին պայմանականորեն ծախսել արտագաղթ պլանավորելու վրա, ծախսում են Հայաստանում «տնավորվելու» համար, ինչը ապագայի նկատմամբ լավատեսության ամենալավ դրսևորումն է: Եվ այս ցուցանիշները մեզ թույլ են տալիս ասել, որ Հայաստանը, ըստ էության, կանգնած է շինարարական «բումի» նախաշեմին»,- ասաց վարչապետը:
Նա կասկած չունի, որ մենք առաջիկայում հենց այսպիսի գործընթացներ կտեսնենք: Այդ մասին են վկայում նաև գործարար շրջանակի շինարարների հետ կառավարության ունեցած զրույցները, շփումները: Վարչապետը նշեց` դա նշանակում է, որ այս ոլորտում բացվելու են բազմաթիվ աշխատատեղեր: «Մանավանդ, որ շինարարության ոլորտում պետական ծրագրերով են խոշոր գործողություներ իրականացվելու, ինչը, անշուշտ, պետք է ունենա իր դրական արդյունքը»,-նշեց Փաշինյանը:
Նա ընդգծեց, որ արձանագրված դրական ցուցանիշները ցույց են տալիս զարգացման դինամիկան: Վարչապետը վստահեցրեց, որ հեղափոխությունից հետո, նախորդ տարվա երկրորդ կեսին սկիզբ առած դրական գործընթացները հստակ ունեն իրենց շարունակությունը:
11:20 27/03/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՍեպտեմբերի 1-ից ուսուցիչների աշխատավարձը բարձրանալու է, հուլիսից՝ զինծառայողներինը
09:16 26/03/2019  |  Մամուլ«Կոկորդիլոս», «հեկտար», «մորքուրի հարս». Փաշինյանի համբերության բաժակը լցվել է՝ «ինչքան էլ քայլած լինեք…». «Փաստ»

Армения стоит на пороге строительного бума, считает Пашинян 03/27/2019   12:26  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян, представляя на заседании парламента в среду доклад о об исполняемости программы правительства, констатировал существенный рост в сфере строительства.
“Весьма интересные процессы имели место в строительном секторе. И в январе, и февраля в сфере строительства зафиксирован рост свыше 20%. С другой стороны серьезный рост наблюдается и в сфере ипотечного кредитования. В январе текущего года, по сравнению с показателями за аналогичный период прошлого года, объем выдачи ипотеки увеличился на 77%, а в феврале, по сравнению с прошлогодним показателем за тот же период, – на 100%. Объем портфеля ипотечных кредитов вырос на 30%, зафиксировав исключительный показатель, – 70 млрд драмов. Это означает, что с мая прошлого года по настоящее время граждане Армении заключили сделки по покупке квартир на сумму порядка 150 млн. долларов”, - сообщил Пашинян.
По его словам, это означает, что граждане Армении верят в свое светлое будущее. “Те деньги, которые они могли условно потратить на то, чтобы эмигрировать из страны, они тратят на то, чтобы обосноваться в Армении, что является лучшим проявлением оптимистического отношения к будущему. И эти показатели нам позволяют утверждать, что Армения, по сути, стоит на пороге строительного бума”, - сказал премьер.
Об этом, по его словам, свидетельствуют и беседе членов правительства с представителями строительного бизнеса.
Премьер отметил, что это говорит о том, что в данной сфере откроются множество новых рабочих мест.
“Тем более, что в сфере строительства по госпрограмме планируется реализовать крупные проекты, что, несомненно, возымеет положительный результат”, - сказал Пашинян.