Սահմանապահները կանխել են Հայաստանի տարածք թմրանյութերի անցկացման փորձը 03/26/2019   13:37  |  Քրեական խրոնիկոն
Անցած հանգստյան օրերին Ագարակի սահմանային անցակետում ծառայության ընթացքում Հայաստանի սահմանը հատող տրանսպորտային միջոցներին և անձանց ստուգելիս Հայաստանում ՌԴ Դաշնային անվտանգության ծառայության սահմանապահները կանխել են երկրի տարածք թմրանյութերի անօրինական անցկացման երկու փորձ: Այս մասին տեղեկացնում են Հայաստանում ՌԴ Դաշնային անվտանգության ծառայության սահմանապահ վարչությունից:
Առաջին դեպքում ծառայողական շունը հայտնաբերել է արգելված նյութեր տրանսպորտային միջոցի սրահում, երկրորդ դեպքում՝ տաբատի վրա հատուկ կարված գրպանում:
Երկու դեպքում էլ թմրանյութերը Հայաստանի տարածք փորձել են անցկացնել Իրանի քաղաքացիներ, որոնք ցանկանում էին իրենց արձակուրդներն անցկացնել Հայաստանում՝ կապված Նովրուզի հետ: Ձեռք բերված բոլոր նյութերը ուղարկվել են փորձաքննության:
Ներկայում Հայաստանի համապատասխան մարմինները անցկացնում են համալիր միջոցառումներ դեպքերի մանրամասները պարզելու համար՝ պատասխանատվության կանչելու մեղավորներին:

Пограничники пресекли две попытки незаконного провоза наркотиков в Армению 03/26/2019   13:52  |  Криминальная хроника
Российские пограничники пресекли две попытки незаконного провоза наркотиков на территорию Армении. Об этом сообщает пресс-служба Погрануправления ФСБ России в Армении.
Отмечается, что незаконные действия были выявлены в минувшие выходные на пункте пропуска "Агарак" при осмотре транспортных средств и лиц, пересекающих государственную границу.
Согласно сообщению, в первом случае служебная собака обнаружила запрещенные вещества в салоне транспортного средства, а во втором - в специально вшитом кармане брюк.
В обоих случаях наркотические вещества пытались провезти граждане Исламской Республики Иран, с их слов, следовавшие в Армению для проведения выходных дней, связанных с празднованием иранского Нового года (Новруз).
Все изъятые вещества направлены на экспертизу.
“В настоящее время компетентные органы Республики Армения проводят комплекс мероприятий для установления всех обстоятельств инцидентов и привлечения виновных лиц к ответственности", - говорится в сообщении.