«Պարտեզ»-ի գործով մեղադրյալների թիվը հասավ 21-ի, սակայն սպանությունները մնում են չբացահայտված 03/26/2019   12:26  |  Քրեական խրոնիկոն
«Պարտեզ» ռեստորանային համալիրի մոտ տեղի ունեցած զինված միջադեպի հետեւանքով երկու անձի սպանությունը մնում է չբացահայտված։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ ՀՀ քննչական կոմիտեից։ Նույն աղբյուրի փոխանցմամբ՝ գործով ընդհանուր առմամբ որպես մեղադրյալ է ներգրավվել 21 անձ, որոնցից 7-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը։ Մեկ անձ գտնվում է հետախուզման մեջ։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ Աբովյան քաղաքի Արզնի խճուղում գործող «Պարտեզ» ռեստորանային համալիրի մոտ տեղի ունեցած զինված միջադեպի ժամանակ մահացու հրազենային վնասվածք Էր ստացել 2 անձ՝ ԱԺ նախկին պատգամավոր Մելիք Մանուկյանի ազգականը եւ եղբոր որդու ընկերը։ Վերջինս մահացել էր նույն օրը, իսկ ազգականի կյանքի համար բժիշկները մոտ 10 օր պայքարեցին, սակայն փրկել չկարողացան. տղան վնասվածք ստացել էր գլխի շրջանում։
«Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան՝ Քննչական կոմիտեից նշեցին, որ սպանությունների դրվագով մեղադրանքներ չեն առաջադրվել։
Հիշեցնենք, որ զինված հարձակումը տեղի է ունեցել 2019 թվականի հունվարի լույս 29-ի գիշերը։ ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի որդու կողմնակիցների զինված գնացել են «Պարտեզ» ռեստորանային համալիրի մոտ՝ պարզաբանում պահանջելու ավելի վաղ «Մուլտիտրանսսերվիս» ընկերությանը պատկանող ավտոտեխսպասարկման կենտրոնում տեղի ունեցած միջադեպի համար։ Ինչպես ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ն տեղեկացրել է՝ Մելիք Մանուկյանի եղբոր որդին իր ընկերոջ հետ նշված ընկերության ավտոտեխսպասարկման կենտրոնում խնդրել է նորոգել ավտոմեքենայի անիվը, որտեղ տարբեր պատճառաբանություններով՝ աշխատակցի տեղում չլինելու, ապա նաեւ աշխատանքային ժամն ավարտված լինելու պատճառով հրաժարվել են սպասարկել։ Նկատենք, որ նշված ավտոտեխսպասարկումն աշխատացնում են «Բարեց Վահրամ» անունով հայտնի Վահրամ Գրիգորյանն իր երկու եղբայրների հետ, ովքեր հայտնի են Գագիկ Ծառուկյանի միջավայրի հետ իրենց կապերով։ Առաջացել է վիճաբանություն, ինչը վերածվել է քաշքշոցի։ Մելիք Մանուկյանի զարմիկը հեռացել է՝ ուղեւորվելով ռեստորան, որտեղ հավաքված են եղել իրենց այլ հարազատներ եւ ընկերներ։ Բայց հարցը դրանով չի ավարտվել։
Ըստ մամուլում հրապարակված տեղեկությունների՝ քիչ անց տեխսպասարկման կենտրոնի աշխատակիցների համախոհներից մեկը զանգել եւ Մելիք Մանուկյանի քրոջ որդուն առաջարկել է հանդիպել Աբովյանի մարզադպրոցի մոտ, որտեղ չկան տեսանկարահանող սարքեր, ինչը Մելիք Մանուկյանի ազգականները մերժել են։ Ապա տեղեկանալով, որ վերջիններս գտնվում են ռեստորանում, մի խումբ անձինք՝ նրանց թվում «Թաթ» մականունով հայտնի Արթուր Վարդանյանը, ով Ծառուկյանի մոտ աշխատել է որպես անվտանգության աշխատակից, եւ «Բարեց Վահրամը» զինված, տարբեր մեքենաներով ուղեւորվել են այնտեղ։ Վիճաբանությունը վերածվել է զինված բախման, հնչել են կրակոցներ։ Արդյունքում՝ վիրավորվել է 8 անձ, որոնցից մեկը՝ Մելիք Մանուկյանի զարմիկի ընկերը, ստացած վնասվածքներից մահացել էր հիվանդանոցի ճանապարհին, ազգականը՝ 21-ամյա Ջիվան Հարությունյանը, գլխի շրջանում հրազենային վնասվածքով տեղափոխվել բժշկական կենտրոն, իսկ փետրվարի 10-ին արձանագրվել էր նրա մահը։ Վիրավորների թվում են նաեւ Մանուկյանի զարմիկները, տուժածներից միայն 2-ն են Ծառուկյանի կողմնակիցները։
Գործով հարցաքննվել է նաեւ Ծառուկյանի որդին։ Ըստ շրջանառվող վարկածի` նախքան զինված հարձակումը ավտոտեխսպասարկման կետի պատասխանատուները նախ խոսել են նրա հետ:
Դեպքի առթիվ հարուցվել էր քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ, 7-րդ, 10-րդ կետերի (սպանություն, որը կատարվել է շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով, մի խումբ անձանց կամ կազմակերպված խմբի կողմից, խուլիգանական դրդումներով), 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 6-րդ, 7-րդ, 10-րդ կետերի (սպանության փորձ), 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի (ապօրինի կերպով զենք-զինամթերք ձեռք բերելը կրելը կամ փոխադրելը) եւ 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասի հատկանիշներով (խուլիգանություն, որը կատարվել է զենքի գործադրմամբ):

Число обвиняемых по делу о вооруженном инциденте близ ресторана "Партез" достигло 21 03/26/2019   13:13  |  Криминальная хроника
Убийство двух человек в результате вооруженного инцидента близ ресторанного комплекса "Партез" остается нераскрытым. Об этом "ФактИнфо" заявили в Следственном комитете Армении.
Как сообщил тот же источник, обвиняемыми по делу проходят 21 человек. В отношении семерых из них избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Еще один находится в розыске.
Как сообщало ранее агентство, в результате вооруженного инцидента близ ресторанного комплекса “Партез”  в ущелье Арзни в городе Абовяне смертельные огнестрельные ранения получили два человека -  родственник экс-депутата парламента Армении Мелика Манукяна и друг его племянника. Последний скончался в тот же день, а за жизнь родственника врачи боролись на протяжении почти 10 дней, однако спасти его не удалось. Парень получил ранение в голову.
В ответ на запрос “ФактИнфо” в Следственном комитете отметили, что обвинений по эпизоду убийства не предъявлено.
Напомним, вооруженный инцидент произошел в ночь на 29-ое января. Сторонники сына лидера партии "Процветающая Армения" Гагика Царукяна, которые были вооружены, подъехали к ресторану "Партез" для выяснения отношений из-за инцидента, произошедшего до этого в пункте автотехобслуживания, принадлежащем компании “’Мультитранссервис.
Как ранее сообщило ИА "ФактИнфо", племянник экс-депутата парламента Армении Мелика Манукяна вместе со своим другом в вышеупомянутом автосервисе попросил починить колесо автомобиля. Однако в автосервисе отказали клиенту в обслуживании, сославшись на разные причины.
Отметим, что работу данного пункта автотехобслуживания курирует Ваграм Григорян("Борец Ваграм"), вместе со своими двумя братьями, которые известны своими связями с окружением Гагика Царукяна. Возник конфликт, который перерос в потасовку. Племянник Мелика Манукяна уехал оттуда, направившись в ресторан, где собрались их родственники и друзья. История, однако, на этом не закончилась.
Согласно муссируемым в прессе сведениям, немногим спустя один из сторонников работников пункта автотехобслуживания позвонил племяннику Мелика Манукяна и предложил ему встретиться близ спортивной школы, где нет камер видеонаблюдения. Однако родственники Мелика Манукяна отвергли это предложение. После этого, узнав, что последний находится в ресторане, группа лиц, включая Артура Варданяна, известного под прозвищем "Тат", который работал у Царукяна в качестве сотрудника охраны, и “Борец Ваграм”, вооруженные, направились на разных машинах туда. Потасовка переросла в вооруженное столкновение. В результате стрельбы были ранены 8 человек, один из которых – друг племянника Мелика Манукяна – скончался по дороге в больницу от полученных ранений. В результате вооруженного инцидента ранение в голову получил также родственник Манукяна – 21-летний Дживан Арутюнян, который 10 февраля скончался в больнице.
В числе пострадавших также племянник Манукяна. В результате инцидента пострадали также двое сторонников Царукяна.
По делу был допрошен и сын Царукяна. Согласно муссируемой версии,  до вооруженного инцидента лица, ответственные за работу пункта автотехобслуживания, разговаривали с ним.
По данному факту возбуждено уголовное дело по признакам пунктов 6, 7 и 10 части 2 статьи 104("Убийство, совершенное группой лиц или организованной группой из хулиганских побуждений способом, опасным для жизни многих людей"), пунктов 1, 6, 7 и 10 части 2 статьи 34-104("Покушение на убийство двух или более лиц, совершенное группой лиц или организованной группой из хулиганских побуждений способом, опасным для жизни многих людей"), части 1 статьи 235("Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств") и части 4 статьи 258("Хулиганство, совершенное с применением оружия или предметов, используемых в качестве оружия") Уголовного кодекса РА.
11:12 11/03/2019  |  Криминальная хроника“Обоснованных подозрений нет, делу придается искусственный резонанс” – адвокат о вооруженном инциденте близ ресторана “Партез”
09:13 11/02/2019  |  Криминальная хроникаРаненный во время вооруженного инцидента возле ресторана “Партез” студент скончался в больнице
17:04 05/02/2019  |  Криминальная хроникаСостояние студента, пострадавшего в ходе вооруженного инцидента возле ресторана “Партез”, крайне тяжелое