Մանվել Գրիգորյանի գործով միջանկյալ միջոց ձեռնարկելը ՄԻԵԴ հետաձգել է եւ տեղեկատվություն պահանջել Կառավարությունից 03/25/2019   11:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հետաձգել է Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր, գեներալ Մանվել Գրիգորյանի գործով միջանկյալ միջոց ձեռնարկելու հարցի քննությունը եւ տեղեկատվություն պահանջել ՀՀ կառավարությունից։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ ՄԻԵԴ-ում Հայաստանի ներկայացուցչության կայքէջից։
Հաղորդագրության մեջ ասվում է. «2019 թվականի մարտի 22-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանից ստացված գրությամբ ՀՀ կառավարությունը տեղեկացվել է, որ 2019 թվականի մարտի 12-ին Մանվել Գրիգորյանի փաստաբանը, դիմելով Եվրոպական դատարան, խնդրել է, որ վերջինս, Դատարանի կանոնակարգի 39-րդ կանոնի համաձայն, միջանկյալ միջոց ձեռնարկի` պարտավորեցնելով ՀՀ իշխանություններին Մանվել Գրիգորյանին անհապաղ տեղափոխել քաղաքացիական հիվանդանոց՝ համապատասխան բժիշկ մասնագետների հսկողության  տակ, ինչպես նաև վերջինիս անհապաղ տեղափոխել Ֆրանսիայի Հանրապետությունում գտնվող իր կողմից մատնանշված բուժհաստատություն՝ հետագա ստուգման և բուժման նպատակով:
Մարտի 22-ին Եվրոպական դատարանը որոշում է կայացրել հետաձգել միջանկյալ միջոց ձեռնարկելու հարցի քննությունը՝ պահանջելով ՀՀ կառավարությունից մինչև սույն թվականի ապրիլի 3-ը ներկայացնել համապատասխան տեղեկատվություն:
Ներկայումս Եվրոպական դատարանում ՀՀ կառավարության լիազոր ներկայացուցիչը ձեռնարկում է համապատասխան քայլեր նշված տեղեկատվությունը հավաքագրելու, ՀՀ կառավարության դիրքորոշումը ձևավորելու և սահմանված ժամկետում Եվրոպական դատարան ներկայացնելու համար»:
13:21 04/03/2019  |  Քաղաքացիական իրավունքԴատարանը վարույթ չի ընդունել Մանվել Գրիգորյանի հայցն ընդդեմ Սիլվա Համբարձումյանի
15:49 27/02/2019  |  Դատական ռեպորտաժներՄանվել Գրիգորյանին գրավի գործով դատարանը գնաց խորհրդակցական սենյակ

ЕСПЧ отложил рассмотрение вопроса о принятии обеспечительных мер по жалобе Манвела Григоряна 03/25/2019 11:48 | Лента новостей
Европейский суд по правам человека(ЕСПЧ) постановил отложить рассмотрение вопроса о принятии обеспечительных мер по жалобе депутата парламента Манвела Григоряна Армении, генерала Манвела Григоряна и потребовал от правительства РА представить соответствующую информацию.Об этом "ФактИнфо" стало известно из сообщения на сайте представительства Армени в ЕСПЧ.
В сообщении отмечается, что Европейский суд по правам человека в письме от 22 марта 2019 года уведомил правительство Армении о том, что 12 марта с.г. адвокат бывшего депутата парламента Манвела Григоряна обратился в ЕСПЧ с просьбой о принятии в соответствии с правилом 39 регламента ЕСПЧ обеспечительных мер. В частности, адвокат просил ЕСПЧ обязать власти Армении немедленно перевезти Манвела Григоряна в гражданскую клинику под наблюдение врача-специалиста, а также незамедлительно доставить его в указанную им во Франции клинику с целью прохождения дальнейшего обследования и лечения.
В настоящее время полномочный представитель правительства Армени в ЕСПЧ предпринимает соответствующие шаги для сбора указанной информации, формулирования позиции кабмина и представления ее в Евросуд в установленный срок.