ՀՔԾ-ն մերժել է Միհրան Պողոսյանին եւ պահանջել հայտնել՝ Հայաստան վերադառնալու ժամկետները 03/22/2019   16:48  |  Քրեական խրոնիկոն
Հատուկ քննչական ծառայությունը մերժել է իրեն տեսակապով հարցաքննելու ԱԺ նախկին պատգամավոր Միհրան Պողոսյանի, նույն ինքը Քեթրինի Միհրանի առաջարկը։ Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի հարցին պատասխան հայտնեց ՀՔԾ մամուլի քարտուղար Մարինա Օհանջանյանը
Նշենք, որ ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Միհրան Պողոսյանը հարցաքննության էր հրավիրվել Օֆշորի գործով, սակայն չէր ներկայացել։ Ավելին`նա Հատուկ քննչական ծառայությանն առաջարկել է իրեն հարցաքննել տեսակապի միջոցով, քանի որ գտնվում է արտերկրում:
«Միհրան Պողոսյանի տեսակապի միջոցով հարցաքննելու առաջարկը մերժվել է, քանի որ այդպիսի ընթացակարգ ՀՀ քրեական դատավարությամբ նախատեսված չէ: Վարույթն իրականացնող մարմինը Միհրան Պողոսյանին կրկին հրավիրել է հարցաքննության՝ առաջարկելով տեղեկացնել ՀՀ վերադառնալու ժամկետների մասին»,- ասաց Օհանջանյանը:
Միհրան Պողոսյանի՝ Պանամայում գրանցած օֆշորային ընկերությունների վերաբերյալ քրգործի վարույթը վերսկսվել է. ՀՔԾ
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ մամուլի հրապարակումների հիման վրա 2016թ-ի մայիսին ՀՔԾ-ն հարուցել էր քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 310 հոդվածի հատկանիշներով (Ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելը, պատժվում է ազատազրկմամբ առավելագույնը երկու տարի ժամկետով), սակայն հետագայում՝ 2017 թվականի հունվարին, հայտնի դարձավ, որ ՀՔԾ-ն որոշում է կայացրել Միհրան Պողոսյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում չիրականացնելու և քրեական գործով վարույթը կարճելու մասին՝ նրա արարքում հանցակազմի բացակայության հիմքով:
Իշխանափոխությունից հետո կարճելու որոշումը վերացվեց եւ նախաքննությունը վերսկսվեց:
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը փորձել է կապ հաստատել ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Միհրան Պողոսյանի հետ և նրան հարցաքննության հրավիրել: Ըստ մամուլում հրապարակված տեղեկությունների՝ այս տարվա հունվարին նա ընտանիքի հետ միասին լքել է Հայաստանը։
10:23 21/09/2018Միհրան Պողոսյանին պատկանող «Կեչառիս հոթել» ՍՊԸ-ն ընկել է դատարանի դռները. «Ժողովուրդ»

ССС отказала Миграну Погосяну в допросе по видеосвязи и потребовала назвать сроки возвращения в Армению 03/22/2019   17:16  |  Криминальная хроника
Специальная следственная служба(ССС) Армении отказала бывшему депутату Национального Собрания РА Миграну Погосяну, более известному как Кетрини Мигран, в проведении его допроса по видеосвязи. Об этом в ответ на запрос “ФактИнфо” сообщила пресс-секретарь ССС Марина Оганджанян.
Отметим, что Мигран Погосян был вызван на допрос по делу об офшоре, однако не явился. Более того, он предложил Специальной следственной службе провести его  допрос по видеосвязи ввиди того, что находится за рубежом.
“Предложение о допросе Миграна Погосяна по видеосвязи отклонено, поскольку такая процедура не предусмотрена Уголовно-процессуальным кодексом. Следственный орган вновь вызвал Миграна Погосяна на допрос, предложив  ему уведомить о сроках своего возвращения в Армению”, - сказал Оганджанян.
Ранее агентство сообщило, что на основании публикаций в прессе в мае 2016 года ССС возбудила уголовное дело по признакам статьи 310(“Незаконное участие в предпринимательской деятельности”) Уголовного кодекса Армении. Деяние наказывается лишением свободы на срок не свыше 2 лет. Однако в январе 2017 года стало известно, что ССС приняла решение об отказе от осуществления уголовного преследования в отношении Миграна Погосяна и прекращении производства по уголовному делу ввиду отсутствия в его деянии состава преступления.
После смены власти решение о прекращении производства отменили; следствие по делу возобновили.
Специальная следственная служба РА попыталась связаться с Миграном Погосяном и вызвать его на допрос. Согласно опубликованным в прессе сведениям, в январе текущего года он вместе с семьей покинул Армению.